Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

13 punktów, centralny na stadionie Legii. Chcą szczepić 80 tysięcy osób tygodniowo

Najnowsze

Autor:
kk/ran/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ratusz uruchamia 13 miejskich punktów szczepieńTVN24
wideo 2/7
TVN24Ratusz uruchamia 13 miejskich punktów szczepień

Ratusz zamierza otworzyć w połowie kwietnia 13 miejskich punktów szczepień przeciw COVID-19. Centralną lokalizacją będzie stadion Legii. "Docelowo zamierzamy we wszystkich miejskich punktach szczepić 80 tysięcy osób tygodniowo. Mamy gotowe lokalizacje, mamy dla nich wyposażenie, każdy z punktów będzie wygodnie skomunikowany, pracujemy nad rekrutacją personelu" – informuje prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

"Ruszamy z akcją #WarszawaSzczepi. Uruchamiamy 13 punktów masowych szczepień. Mamy już wyznaczone lokalizacje. Punkty rozmieszczone będą w 10 dzielnicach: na Białołęce, Targówku, Woli, Żoliborzu, Ursynowie, Wilanowie, Pradze-Północ, Mokotowie, a także w Wawrze i Śródmieściu. Trzy z punktów znajdować się będą w lokalach na stacjach metra: ks. Janusza, Dworzec Wileński i Trocka" – poinformował we wtorek w mediach społecznościowych prezydent Rafał Trzaskowski.

Pozostałe będą zlokalizowane w przychodniach, halach sportowych oraz miejskich centrach kultury i szkołach. Ich dokładne lokalizacje podane są na mapie przygotowanej przez urząd miasta. Centralnym punktem szczepień będzie stadion Legii, do którego z Dworca Centralnego dojedzie specjalna linia autobusowa 901. Jej autobusy będą kursowały co kwadrans, każdego dnia między 7.30 a 21. "Wszystko jest pomyślane tak, by do każdego z punktów można było się bez problemu dostać transportem publicznym" – napisał Trzaskowski.

Ich działanie ma rozpocząć się 19 kwietnia.

Miejskie punkty szczepień przeciw COVID-19Urząd m.st. Warszawy

Ratusz uruchomi też stronę internetową dedykowaną akcji #WarszawaSzczepi. Zostaną na niej zamieszczone aktualne informacje o punktach szczepień masowych, godzinach ich pracy i ewentualnych zmianach. Prezydent tłumaczy, że punkty nie będą w żaden sposób powiązane z miejscem zamieszkania czy zameldowania i nie będzie rejonizacji. Każdy indywidualnie będzie miał możliwość wybrania, gdzie chce się zaszczepić.

Strona internetowa ma również służyć do rekrutacji personelu punktów szczepień.

SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Chcą szczepić 80 tysięcy osób tygodniowo

"Docelowo zamierzamy we wszystkich miejskich punktach szczepić 80 tysięcy osób tygodniowo. Mamy gotowe lokalizacje, mamy dla nich wyposażenie, każdy z punktów będzie wygodnie skomunikowany, pracujemy nad rekrutacją personelu. Robimy wszystko, co w naszej mocy" – zapewnił Trzaskowski. Jak dodał, w centralnym punkcie na stadionie Legii Warszawa planowane jest szczepienie kilku tysięcy osób dziennie.

Prezydent stolicy podkreśla, że akcja #WarszawaSzczepi jest "gigantycznym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym". "Oczywiście podstawowym warunkiem powodzenia całej operacji jest zapewnienie przez rząd odpowiedniej liczby dawek szczepionki. Nie możemy wykluczyć, że czeka nas jeszcze niejeden 'błąd systemu'… Ale musimy być dobrej myśli. Jeśli tylko szczepionki będą zapewnione - Warszawa będzie gotowa" – oznajmił prezydent Warszawy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"To olbrzymie przedsięwzięcie"

Podczas popołudniowej konferencji prasowej wiceprezydent Renata Kaznowska tłumaczyła, że organizowanie miejskich punktów szczepień przez samorządy jest dobrowolne. Opisywała też, że jest na to bardzo mało czasu, ponieważ informacja o takiej możliwości pojawiła się dopiero w ubiegłym tygodniu. - Zależy nam bardzo na tym, aby jak najszybciej zaszczepić jak najwyższą liczbę warszawianek i warszawiaków, abyśmy mogli wracać do tego świata sprzed pandemii – zaznaczyła.

Kaznowska wyjaśniła, że podczas wyboru lokalizacji punktów szukano miejsc, gdzie dostępna jest duża przestrzeń, węzły sanitarne oraz możliwe jest sprawne zorganizowanie procesu szczepień.

Mówiąc o centralnym punkcie szczepień na stadionie Legii zaznaczyła, że jego przygotowanie jest bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym. - Będziemy musieli też pogodzić funkcjonowanie klubu w tej lokalizacji. Tam planujemy zorganizować aż 30 stanowisk szczepień. To olbrzymie przedsięwzięcie, bardzo się cieszę, że mamy stadion Legii i będziemy szczepić tam w bardzo dużej skali – podkreśliła wiceprezydent.

- Każda osoba, która wejdzie do punktu szczepień, już na rejestracji dostanie opaskę #WarszawaSzczepi z kodem QR – zapowiedziała Kaznowska. Opaski będą rozdawane w pierwszej strefie. W drugiej będą znajdowały się stanowiska do szczepienia – w przypadku stadionu będą ustawione w strefie VIP Silver. Trzecia strefa to strefa obserwacji, gdzie osoby po szczepieniu będą oczekiwać, by upewnić się, że nie wystąpiła u nich reakcja alergiczna – przy Łazienkowskiej tym miejscem będą trybuny.

Obecnie w stolicy funkcjonuje około 200 prywatnych punktów szczepień. Oprócz nich działa też 59 punktów w publicznych przychodniach oraz punkty szczepień na Stadionie Narodowym oraz w Szpitalu Południowym. - Szacujemy, że liczba szczepionych mieszkańców naszego miasta może sięgnąć tygodniowo nawet 200 tysięcy osób – zapowiedziała Kaznowska.

Wiceprezydent przypomniała też, że 12 kwietnia rusza rejestracja kolejnych roczników – od 1962 do 1973. Zapisy odbywają się przez rządową stronę.

Autor:kk/ran/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / Urząd m.st Warszawy

Tagi:
Raporty: