13 punktów, centralny na stadionie Legii. Chcą szczepić 80 tysięcy osób tygodniowo

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ratusz uruchamia 13 miejskich punktów szczepień
Ratusz uruchamia 13 miejskich punktów szczepieńTVN24
wideo 2/7
Ratusz uruchamia 13 miejskich punktów szczepieńTVN24

Ratusz zamierza otworzyć w połowie kwietnia 13 miejskich punktów szczepień przeciw COVID-19. Centralną lokalizacją będzie stadion Legii. "Docelowo zamierzamy we wszystkich miejskich punktach szczepić 80 tysięcy osób tygodniowo. Mamy gotowe lokalizacje, mamy dla nich wyposażenie, każdy z punktów będzie wygodnie skomunikowany, pracujemy nad rekrutacją personelu" – informuje prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

"Ruszamy z akcją #WarszawaSzczepi. Uruchamiamy 13 punktów masowych szczepień. Mamy już wyznaczone lokalizacje. Punkty rozmieszczone będą w 10 dzielnicach: na Białołęce, Targówku, Woli, Żoliborzu, Ursynowie, Wilanowie, Pradze-Północ, Mokotowie, a także w Wawrze i Śródmieściu. Trzy z punktów znajdować się będą w lokalach na stacjach metra: ks. Janusza, Dworzec Wileński i Trocka" – poinformował we wtorek w mediach społecznościowych prezydent Rafał Trzaskowski.

Pozostałe będą zlokalizowane w przychodniach, halach sportowych oraz miejskich centrach kultury i szkołach. Ich dokładne lokalizacje podane są na mapie przygotowanej przez urząd miasta. Centralnym punktem szczepień będzie stadion Legii, do którego z Dworca Centralnego dojedzie specjalna linia autobusowa 901. Jej autobusy będą kursowały co kwadrans, każdego dnia między 7.30 a 21. "Wszystko jest pomyślane tak, by do każdego z punktów można było się bez problemu dostać transportem publicznym" – napisał Trzaskowski.

Ich działanie ma rozpocząć się 19 kwietnia.

Miejskie punkty szczepień przeciw COVID-19Urząd m.st. Warszawy

Ratusz uruchomi też stronę internetową dedykowaną akcji #WarszawaSzczepi. Zostaną na niej zamieszczone aktualne informacje o punktach szczepień masowych, godzinach ich pracy i ewentualnych zmianach. Prezydent tłumaczy, że punkty nie będą w żaden sposób powiązane z miejscem zamieszkania czy zameldowania i nie będzie rejonizacji. Każdy indywidualnie będzie miał możliwość wybrania, gdzie chce się zaszczepić.

Strona internetowa ma również służyć do rekrutacji personelu punktów szczepień.

SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Chcą szczepić 80 tysięcy osób tygodniowo

"Docelowo zamierzamy we wszystkich miejskich punktach szczepić 80 tysięcy osób tygodniowo. Mamy gotowe lokalizacje, mamy dla nich wyposażenie, każdy z punktów będzie wygodnie skomunikowany, pracujemy nad rekrutacją personelu. Robimy wszystko, co w naszej mocy" – zapewnił Trzaskowski. Jak dodał, w centralnym punkcie na stadionie Legii Warszawa planowane jest szczepienie kilku tysięcy osób dziennie.

Prezydent stolicy podkreśla, że akcja #WarszawaSzczepi jest "gigantycznym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym". "Oczywiście podstawowym warunkiem powodzenia całej operacji jest zapewnienie przez rząd odpowiedniej liczby dawek szczepionki. Nie możemy wykluczyć, że czeka nas jeszcze niejeden 'błąd systemu'… Ale musimy być dobrej myśli. Jeśli tylko szczepionki będą zapewnione - Warszawa będzie gotowa" – oznajmił prezydent Warszawy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"To olbrzymie przedsięwzięcie"

Podczas popołudniowej konferencji prasowej wiceprezydent Renata Kaznowska tłumaczyła, że organizowanie miejskich punktów szczepień przez samorządy jest dobrowolne. Opisywała też, że jest na to bardzo mało czasu, ponieważ informacja o takiej możliwości pojawiła się dopiero w ubiegłym tygodniu. - Zależy nam bardzo na tym, aby jak najszybciej zaszczepić jak najwyższą liczbę warszawianek i warszawiaków, abyśmy mogli wracać do tego świata sprzed pandemii – zaznaczyła.

Kaznowska wyjaśniła, że podczas wyboru lokalizacji punktów szukano miejsc, gdzie dostępna jest duża przestrzeń, węzły sanitarne oraz możliwe jest sprawne zorganizowanie procesu szczepień.

Mówiąc o centralnym punkcie szczepień na stadionie Legii zaznaczyła, że jego przygotowanie jest bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym. - Będziemy musieli też pogodzić funkcjonowanie klubu w tej lokalizacji. Tam planujemy zorganizować aż 30 stanowisk szczepień. To olbrzymie przedsięwzięcie, bardzo się cieszę, że mamy stadion Legii i będziemy szczepić tam w bardzo dużej skali – podkreśliła wiceprezydent.

- Każda osoba, która wejdzie do punktu szczepień, już na rejestracji dostanie opaskę #WarszawaSzczepi z kodem QR – zapowiedziała Kaznowska. Opaski będą rozdawane w pierwszej strefie. W drugiej będą znajdowały się stanowiska do szczepienia – w przypadku stadionu będą ustawione w strefie VIP Silver. Trzecia strefa to strefa obserwacji, gdzie osoby po szczepieniu będą oczekiwać, by upewnić się, że nie wystąpiła u nich reakcja alergiczna – przy Łazienkowskiej tym miejscem będą trybuny.

Obecnie w stolicy funkcjonuje około 200 prywatnych punktów szczepień. Oprócz nich działa też 59 punktów w publicznych przychodniach oraz punkty szczepień na Stadionie Narodowym oraz w Szpitalu Południowym. - Szacujemy, że liczba szczepionych mieszkańców naszego miasta może sięgnąć tygodniowo nawet 200 tysięcy osób – zapowiedziała Kaznowska.

Wiceprezydent przypomniała też, że 12 kwietnia rusza rejestracja kolejnych roczników – od 1962 do 1973. Zapisy odbywają się przez rządową stronę.

Autorka/Autor:kk/ran/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / Urząd m.st Warszawy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl