Ścieżki rowerowe, drzewa, ławki. Tak wybrali warszawiacy

Ogłaszanie wynikówUM

Dzięki budżetowi obywatelskiemu w przyszłym roku przybędzie ścieżek rowerowych, chodników, zieleni i ławek. Wiele bibliotek dostanie nowe książki. Głównie takie projekty wybierali warszawiacy w głosowaniu. Jego wyniki ogłosił w środę wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu na Bemowie zbudowane zostaną ścieżki rowerowe i chodniki wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i ul. Radiowej. Powstaną także wieże dla jerzyków, które zjadają komary, oraz kwietniki i huśtawki.

Białołęka postawiła na inwestycje związane z Wisłą. Najwięcej głosów zdobyła propozycja Tak dla plaży na Białołęce, która zakłada postawienie nowych ławek, grilli, koszów na śmieci i placu zabaw na plaży w okolicy Parku Picassa. Uporządkowany zostanie także wał nadwiślański, wybudowana ścieżka rowerowa przy Modlińskiej i górka saneczkowa przy ul. Ruskowy Bród. Mieszkańcy chcieli też automatycznej toalety w parku przy Magicznej.

Na Bielanach chcieli natomiast ławek i pasów rowerowych wzdłuż al. Reymonta. Przebudowane mają też zostać ścieżki przy Podleśnej i Gwiaździstej. Nowy plac zabaw zyska szkoła podstawowa numer 53. Z budżetu obywatelskiego zostaną też sfinansowane warsztaty kulinarne dla dzieci.

Mokotów lubi ćwiczyć, a Ochota czytać

Mokotowianie postawili m.in. na siłownię plenerową miedzy Bacha i Batuty, plac zabaw dla psów przy Służewskim Domu Kultury, pasy rowerowe na Idzikowskiego, rewitalizację Parku Morskie Oko (chodniki i zieleń). Ochocianie promowali przede wszystkim zakup nowych książek do bibliotek, ale będą też zajęcia dla seniorów i dzieci.

Na Pradze Południe królowały inwestycje rowerowe: uzupełnienie sieci rowerowej na Bora-Komorowskiego, St. Augusta i Lubomira i przywrócenie ciągłości drogi rowerowej wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego pod mostem Poniatowskiego. Będą też nowe stojaki rowerowe. 20 tysięcy złotych trafi na usuwanie nienawistnych napisów z murów. Kanał Wystawowy na Saskiej Kępie wzbogaci się o nowe śmietniki, ławki i ledowe oświetlenie, wyremontowana zostanie również kładka nad wodą.

Śródmieście zielone i rowerowe

Na Pradze Północ dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego bezpieczniej ma być na 41 przejściach dla pieszych (powstaną azyle), przybędzie też dziewięć nowych. Ponad 800 tysięcy złotych pochłonie zieleń.

Rembertów chciał Flow Parku, czyli obiektu wyposażonego w specjalne drabinki do ćwiczeń, kółka gimnastyczne i przeszkody z rur.

W ścisłym centrum Warszawy powstanie ponad 7 kilometrów ścieżek rowerowych. Trasy mają być m.in. na Andersa, Mazowieckiej, Królewskiej, placu Bankowym, placu Powstańców Warszawy, czy placu Trzech Krzyży. Wielu poparło także posadzenie 126 przyulicznych drzew przy głównych ulicach: Grzybowskiej, Marszałkowskiej, al. Jana Pawła II, Spacerowej, Książęcej, Waryńskiego i al. Niepodległości.

Zazieleni się także Świętokrzyska. Plastikowe donice na placu Powstańców mają zostać zastąpione zieleńcem. Powstaną też sportowe skwery przy Marszałkowskiej i Arsenale.

Trasy biegowe na Ursynowie

Na Targówku najwięcej głosów zdobyła zatoka parkingowa przy ul. Wyszogrodzkiej, ale wskazano także zajęcia ze sztuk walki dla kobiet i kilka projektów, które ułatwią życie pieszym. Na Zaciszu uznanie zyskały propozycje dla dzieci np. plac zabaw przy domu kultury czy zajęcia artystyczne dla maluchów.

Mieszkańcy Ursusa chcieli najchętniej głosowali na usprawnienie ruchu rowerowego – pasy rowerowe, łączniki, pochylnie (plac Tysiąclecia, Wapowskiego, Zagłoby, Orląt Lwowskich, Wiosny Ludów).

Na Ursynowie wysoko plasowały się projekty przyrodnicze (90 drzew, łąka kwiatowa, budki dla ptaków) i sportowe (siłownie plenerowe, trasy biegowe w Lesie Kabackim).

Na Woli skwer jak pączek

Wawer głosował bardzo różnorodnie. Na zwycięskiej liście są zarówno ławki, siłownie plenerowe, chodniki, ale także wsparcie na lokalnej redakcji czasopisma "Między nami aninianinami".

W Miasteczku Wilanów między Kieślowskiego a Sarmacką ma powstać nowy zieleniec. We Włochach mieszkańcy orzekli, że chcą nowego sprzętu projekcyjnego dla kina Ada, a na placu Wolności odkrytego lodowiska.

Mieszkańcy Woli zdecydowali, że przy cukierni Zagoździńskich w Kolonii Wawelberga powstanie "Różany skwer pysznych pączków": okrągły, z ławeczką i stylową latarnią.

Żoliborzanie zyskają połączenie rowerowe placu Wilsona ze ścieżką nad Wisłą wzdłuż ul. Krasińskiego.

Najchętniej głosowali w Wesołej

Jak podał ratusz, w sumie oddanych zostało 172 395 głosów: 59 proc. elektronicznie, 41 proc. - z wykorzystaniem papierowych kart do głosowania. 59 proc. osób głosujących stanowiły kobiety, a 41 proc. mężczyźni. Średni wiek głosującego wyniósł 39 lat.

Odsetek głosującychUM

Najaktywniejsi byli mieszkańcy Wesołej, gdzie udział w głosowaniu wzięło ponad 17 proc. mieszkańców. Na kolejnych miejscach pod względem zainteresowania znalazły się Mokotów (prawie 14 proc.), Żoliborz (13,5 proc.) oraz Wola (prawie 13 proc.).

Najwięcej projektów trafiło do realizacji w dzielnicy Mokotów (81), najmniej w dzielnicy Wesoła i Wilanów (po 13).

Projektem o największej liczbie zdobytych głosów było "Uzupełnienie sieci rowerowej na Pradze-Południe" (4265 głosów). Najczęściej powtarzającym się projektem będzie "Łąka kwietna" - zostanie zrealizowana aż w 39 miejscach w Warszawie.

Dwukrotnie więcej pieniędzy

Wybierać można było z 1464 projektów. W sumie do wydania na budżet obywatelski na 2016 rok było 51 mln zł. Wybrano 622 projekty. W głosowaniu udział wzięło 172 395 warszawiaków.

To prawie dwukrotnie więcej pieniędzy do wydania niż rok wcześniej. W 2014 roku na inwestycje na przyszły rok można było wydać 26 mln zł.

ZOBACZ WYNIKI GŁOSOWANIA

BUDŻET OBYWATELSKI WZBUDZAŁ CZĘSTO DUŻE EMOCJE:

Wystąpienie Przemysława Paska
Wystąpienie Przemysława PaskaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

b

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl