Samorządowcy do rządu o powrocie do szkół: rozmawiajcie z nami przed szkodą, a nie po

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Wszystkie placówki będą otwarte 1 września"
"Wszystkie placówki będą otwarte 1 września"TVN24
wideo 2/3
Konferencja samorządowców w sprawie rozpoczęcia roku szkolnego

Rządzący próbują przerzucać na samorządy coraz większą odpowiedzialność i koszty związane z edukację w czasie pandemii - uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który wspólnie z innymi samorządowcami wezwał rząd do konsultacji w sprawie otwarcia szkół. Ich zdaniem brakuje nie tylko jasnych wytycznych i pieniędzy. Problem stanowi też ograniczona liczba inspektorów sanitarnych czy limit powierzchni przypadającej na jedno dziecko w przedszkolach.

W środę odbyła się konferencja prasowa samorządowców na temat funkcjonowania szkół od 1 września. Wzięli w niej udział przedstawiciele strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego: prezydent Warszawy i przewodniczący rady Unii Metropolii Polskich Rafał Trzaskowski, prezydent Sopotu i członek zarządu Związku Miast Polskich Jacek Karnowski, starosta poznański i wiceprezes Związku Powiatów Polskich Jan Grabkowski, Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich oraz burmistrz gminy Strumień i wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wiejskich RP Anna Grygierek.

Jak podkreślił Rafał Trzaskowski, trudności związane z rozpoczęciem roku szkolnego w czasie pandemii to problem, z którym zmierzyć się muszą zarówno duże i małe miasta, jak i gminy miejsko-wiejskie. - Przez pierwsze miesiące wcielaliśmy w życie wszystkie zalecenia rządu związane z zamykaniem szkół i nie tylko, licząc na to, że współpraca będzie równie dobra w kolejnych miesiącach. Okazuje się, że po tym początkowym etapie, kiedy decyzje rządu wydawały się racjonalne, ta współpraca niestety nie układa się najlepiej - mówił.

Zdaniem Trzaskowskiego rządzący próbują przerzucać na samorządy coraz większą odpowiedzialność i koszty związane z edukacją w czasie pandemii. - I niestety nie konsultują z nami najważniejszych decyzji, bo trudno za konsultacje uznać przedstawianie nam pewnych faktów i dawanie nam dosłownie kilku godzin, żeby się do nich dostosować - zwrócił uwagę prezydent stolicy.

Coraz więcej kosztów

- W Warszawie 200 tysięcy uczniów wraca do szkoły. Musimy się do tego przygotować, ale niestety te zalecenia wydawane przez ministerstwo albo są bardzo ogólne, albo są wewnętrznie sprzeczne. Bardzo dużo odpowiedzialności spycha się na barki samorządów. Rządzący mówią, że może trzeba będzie wprowadzić nauczania hybrydowe, czyli zajęcia będą w części odbywać się zdalnie, a w części w szkole. I na tym się poprzestaje, nie dając nam konkretnych wskazówek i nie konsultując z nami swoich decyzji. A koszty, które są z tym związane, byłyby olbrzymie - podkreślił.

Wspomniał, że do stołecznych szkół z rządu ma trafić 150 tysięcy litrów płynów dezynfekujących i 500 tysięcy sztuk maseczek. Według obliczeń ratusza wystarczy to na dwa tygodnie: - Trzeba jasno powiedzieć, że rosną lawinowo koszty, które znowu mają ponosić samorządy, a w ostatnich latach te koszty i tak zwiększyły się bardzo poważnie. To my, samorządowcy, pokrywamy większość kosztów związanych z edukacją. Nawet te podwyżki obiecane nauczycielom będziemy musieli wypłacać z kasy samorządów.

- Dla przykładu koszt maseczek i płynów dezynfekujących w Warszawie do końca roku to ponad sześć milionów złotych - podał prezydent stolicy i zaznaczył, że samorządy oczekują, aby rząd zwiększył subwencję na godziny dodatkowe (jeśli konieczne byłoby wprowadzenie nauczania hybrydowego) i pomoc związaną z zakupem komputerów. - W Warszawie ta pomoc starczyła zaledwie na 160 komputerów - podkreślił Trzaskowski.

Zapewnił jednocześnie, że wszystkie placówki oświatowe w stolicy zostaną otwarte 1 września. - Gorzej, kiedy problemy pojawią się w szkołach, kiedy ewentualnie pojawią się zakażenia i trzeba będzie przejść na system hybrydowy, do którego ministerstwo szkół kompletnie nie przygotowało - podsumował.

Anna Grygierek zwróciła uwagę na limity powierzchni na dziecko w przedszkolachTVN24

Brak jasnych wytycznych

- Nie wiemy, skąd pan minister edukacji wie, że szkoły są dobrze przygotowane, bo nikt takiej ankiety nie przeprowadził - zwrócił uwagę prezydent Sopotu Jacek Karnowski. - Do dzisiaj nie mamy pełnych wytycznych, czy będziemy mieli płacony zasiłek opiekuńczy, nie mamy ostatecznych wytycznych do metrów kwadratowych w przedszkolach na jedno dziecko i zasad, czy zakrywamy usta, czy mierzymy temperaturę. Tak poważna sprawa jak przyjście dzieci do szkoły wymaga jednoznacznych wytycznych - podkreślił.

Dodał, że wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądała nauka w szkołach w strefach żółtych i czerwonych. - Mamy wytyczne co do instytucji kultury i imprez sportowych, a nie mamy wytycznych co do szkół - powiedział. - Brak jasnych, klarownych zasad finansowania oświaty w Polsce to jest pewna nierówność. Śmiem twierdzić, że prezydent Warszawy czy Sopotu sobie poradzi, ale jest 800 gmin w Polsce, które nie są w stanie spiąć budżetu, więc start tych dzieciaków jest gorszy, a my takiej nierówności nie chcemy - podsumował.

Brakuje pieniędzy

Starosta poznański i wiceprezes Związku Powiatów Polskich Jan Grabkowski zwrócił z kolei uwagę, że rząd zaleca, aby dyrektor placówki konsultował decyzje z powiatowym inspektorem sanitarnym. - Powiatowy Inspektor Sanitarny dla powiatu poznańskiego i miasta Poznania ma 18 inspektorów. Na tym terenie jest około 18 tysięcy szkół. Konia z rzędem temu, kto mi powie, że decyzje inspektora sanitarnego będą natychmiast podejmowane. Oczekujemy od rządu, aby spowodował, że inspektorzy sanitarni będą mieli infolinie bezpośredniego kontaktu z dyrektorami, żeby decyzje były podejmowane natychmiast, a nie tak jak dzisiaj w ciągu dwóch czy trzech tygodni. Tyle to my nie możemy czekać - zaznaczył.

O problemie finansowania edukacji mówił zaś Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Jego zdaniem tych wszystkich środków bezpieczeństwa nie da się wprowadzić w życie bez pieniędzy. - Minimum środków, które powinny zostać zwiększone z subwencji oświatowej, choć na razie nie dostaliśmy ani grosza więcej, to dwa miliardy złotych. W ubiegłym roku samorządy do bieżących wydatków dopłaciły 26 miliardów złotych, a otrzymaliśmy 47 miliardów subwencji. Wynagrodzenia stanowią blisko 90 procent subwencji, w ciągu dwóch lat te wynagrodzenia wzrosły o 28 procent, a subwencja wzrosła o 15 procent. Widać wyraźnie, że my nie posiadamy środków niezbędnych do tego, aby móc realizować zadania oświatowe z podtrzymaniem ich dotychczasowej jakości - mówił Wójcik.

Zaapelował też do rządu: - Proszę rozmawiać z nami przed szkodą, a nie po szkodzie. Na razie rozmów z nami nie prowadzicie albo prowadzicie tylko przez konferencje prasowe. My chcemy z wami kooperować, bo zależy nam na dobru naszych dzieci i młodzieży.

Nie wszystkie dzieci dostaną się do przedszkoli

Z kolei burmistrz gminy Strumień i wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wiejskich RP Anna Grygierek zwróciła uwagę na ograniczenia w przedszkolach: - Zapewniano nas w sierpniu, że ograniczenia, jeśli chodzi o metraż przeliczeniowy na dziecko, zostaną zwiększone. Wczoraj [we wtorek - red.] został opublikowane wytyczne i niestety te ograniczenia są. W dużej części samorządów będzie problem, bo trzeba będzie rodzicom powiedzieć, że niestety w związku z ograniczeniami na metraż nie będą przyjęte wszystkie dzieci.

Marek Wójcik doprecyzował, że jeszcze 14 sierpnia ministerstwo informowało, że tych limitów nie będzie: - Teraz dowiadujemy się, że będzie limit 1,5 metra. To oznacza, że musimy zupełnie inaczej zachować się wobec rodziców i dzieci.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Bielan szukają 46-letniego Mariana Baryły, który ukrywa się przed organami ścigania. Mężczyzna poszukiwany jest listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli. Oskarżony jest o wprowadzanie do obrotu środków odurzających w znacznej ilości.

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Masowe zwolnienia lekarskie w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku. Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, w wielu wydziałach służbę pełnią tylko naczelnicy oraz pojedynczy funkcjonariusze. Absencja policjantów ma związek z protestem, w którym domagają się wzrostu wynagrodzenia.

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Policjanci na zwolnieniach, komendant patroluje miasto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o powrocie 60-metrowego Masztu Wolności na rondo "Radosława". Jego powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Flaga została zdjęta z powodu remontu.

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Powrót flagi na rondzie "Radosława"

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 30-latka poszukiwanego na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa. Chodziło o kradzież 250 tysięcy euro. Teraz mężczyzna najbliższe cztery lata spędzi w więzienia.

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Ukradł ćwierć miliona euro. Zatrzymali go pod dwóch latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich chwali się "rozpłytowaniami" miasta. Prace prowadzone są na ulicach Filtrowej i Świętojerskiej oraz na placu Wilsona. Zamiast betonu pojawią się tam rośliny.

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Był beton, będzie zieleń. Trwa akcja "rozpłytowania"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskich szkołach i przedszkolach brakuje 3024 nauczycieli i nauczycielek. To prawie 10,5 procenta ogółu stanowisk w publicznej edukacji. W szkołach podstawowych największym problemem jest brak osób, które prowadziłyby zajęcia wyrównawcze z języka polskiego dla dzieci, które przyjechały z innych krajów. W szkołach średnich nie ma kto uczyć etyki.

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

W podstawówkach brakuje nauczycieli polskiego dla obcokrajowców, w liceach nie ma kto uczyć etyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant Wydziału Ruchu Drogowego z Legionowa usłyszał zarzut korupcyjny i został zawieszony w obowiązkach. W tym samym śledztwie prokurator przedstawił zarzut także drugiej osobie.

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Policjant drogówki podejrzany o korupcję. Został zawieszony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły komercjalizację powierzchni handlowo-usługowej na stacji Warszawa Zachodnia. Kolejarze piszą wręcz o "galerii handlowej", która powstanie na dworcu i ogłaszają przetarg na 26 lokali.

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Na stacji Warszawa Zachodnia powstanie galeria handlowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

48-latek siedzący za kierownicą skody był tak pijany, że wjechał na wysepkę rozdzielającą pasy ruchu, następnie uderzył w stojące w korku bmw. "Jakby tego było mało pojazd, którym się poruszał, kilkadziesiąt minut wcześniej ukradł" - informuje policja z Wyszkowa.

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Miał trzy promile, doprowadził do kolizji. Policja: rozbił auto, które wcześniej ukradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek w Kolonii Warszawskiej pod Wólką Kosowską. Kierowca volkswagena potrącił na przejściu 40-letniego mężczyznę. Pieszy trafił do szpitala

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Pieszy potrącony na przejściu. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-latka zamawiała ubrania przez internet do sklepu, w którym pracowała. Potem zdekompletowane paczki odsyłała. Jak wyliczyła policja, straty z tego procederu wyniosły ponad 12 tysięcy złotych. Podejrzana przyznała się do winy.

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Z zamawianych przesyłek wyjmowała część ubrań,niekompletne paczki odsyłała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek został zatrzymany do kontroli przez drogówkę z Piaseczna. Okazało się, że prowadził pijany, miał w organizmie dwa promile. Prawo jazdy stracił w 2020 roku za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Jechał pijany, prawo jazdy stracił kilka lat temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Piaskach zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z nich wpadł na torowisko i przewrócił sygnalizator. Jedna osoba została przebadana w karetce.

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

"Siła uderzenia wyrzuciła samochód na torowisko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok dotyczący decyzji środowiskowej dla Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Sporem o to, który z oddziałów Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska powinien wydać decyzję dla brakującego fragmentu obwodnicy, ponownie będzie musiał zająć się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Wschodnia Obwodnica Warszawy w zawieszeniu. Kolejny wyrok oddala rozpoczęcie budowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po wykreśleniu z rejestru zabytków najstarszej czynszówki na warszawskiej Woli, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisu do rejestru zabytków reliktów kamienicy przy Łuckiej 8. Do czasu zakończenia procedury budynek jest objęty ochroną tymczasową.

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Konserwator reaguje w sprawie najstarszej kamienicy na Woli. Dostała tymczasową ochronę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

23-latek sam wpędził się w kłopoty, dosłownie. Jak podała policja, w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 131 kilometrów na godzinę. Spotkanie z funkcjonariuszami uszczupliło stan jego konta o 2500 złotych, przybyło mu też punktów karnych. Stracił prawo jazdy.

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Pędził 131 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Awanturujący się w samolocie pasażer nie odleciał z Lotniska Chopina. Zamiast tego trafił do izby wytrzeźwień. "Dowieziony samochodem, a nie samolotem, z pomocą strażników miejskich, a nie pilotów" - podała straż miejska.

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Pijany awanturował się na pokładzie. Z Okęcia nie odleciał, pojechał na Kolską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Otwocku pieszy przebiegał przez pasy i został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Za całe zajście obwiniał kierowcę. Przejście było objęte monitoringiem, a zarejestrowane wideo rozwiało wątpliwości policji. 23-letni pieszy został ukarany mandatem. Policja pokazuje też nagranie ze zdarzenia.

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Przebiegał przez pasy tuż przed autem, został potrącony i obwiniał kierowcę. Monitoring wszystko wyjaśnił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w czwartek, że wyznaczono termin ekstradycji Łukasza Ż. Niemcy zgodziły się wydać polskim służbom podejrzanego o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Ekstradycja Łukasza Ż. Jest zgoda niemieckiego sądu na wydanie Polsce sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy kobiety z uczelni w Odessie. Jak ustalili, w zamian za łapówkę chciały uzyskać fałszywe dokumenty ukończenia studiów w Collegium Humanum dla ponad 60 osób. Usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Trzy kobiety z uniwersytetu w Odessie zatrzymane w sprawie Collegium Humanum

Źródło:
PAP

Schronisko na Paluchu udostępniło zdjęcie biało-czarnego koziołka, który został znaleziony na ulicy Głębockiej. Zwierzęciem zaopiekowała się na razie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Koziołek znaleziony na ulicy. Na właściciela czeka na uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok temu zmarła mama ośmioletniego Emila. Później okrutną diagnozę usłyszał również jego tata - u ojca chłopca zdiagnozowano nowotwór płuc w zaawansowanym stadium. Umierający ojciec szuka teraz dla swojego synka nowej, kochającej rodziny. Materiał "Uwagi!" TVN.

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Ciężko chory ojciec szuka kochającej rodziny dla swojego ośmioletniego synka

Źródło:
TVN Uwaga!