Dwóch mężczyzn znęcało się psychicznie i fizycznie nad 52-letnią kobietą. Jeden z nich to jej 57-letni mąż, drugi 19-letni syn. Obaj byli pod wpływem alkoholu.
Rzecznik miejscowej policji nadkomisarz Damian Wroczyński przekazał, że 57-letni mieszkaniec gminy Rząśnik został zatrzymany przez policjantów, po tym jak kolejny raz, będąc pod wpływem alkoholu, wszczął awanturę w domu.
Funkcjonariusze ustalili, że mąż od dłuższego czasu znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją 52-letnią żoną. - Agresor w trakcie awantur ubliżał kobiecie, utrudniał i uniemożliwiał spoczynek nocny, wyganiał z domu, niszczył mienie, szarpał za ubrania, a w trakcie ostatniej kłótni groził ofierze przemocy pozbawieniem życia – powiedział rzecznik.
Policja: 19-latek chciał uderzyć matkę w głowę
Następnego dnia po zatrzymaniu 57-latka mundurowi ponownie interweniowali w tym samym domu. Z otrzymanego zgłoszenia wynikało, że 19-letni syn 52-latki także awanturuje się, demoluje mieszkanie i bije matkę. Policjanci już przed domem usłyszeli, jak młody mężczyzna wyzywa kobietę. - 19-latek zamachnął się drewnianym krzesłem, aby uderzyć matkę w głowę. Kobieta odepchnęła syna i zaczęła krzyczeć o pomoc. Wtedy do akcji wkroczyli mundurowi, którzy obezwładnili młodego agresora"– zrelacjonował Wroczyński.
19-latek został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. W chwili zatrzymania w jego organizmie było blisko 2,5 promila alkoholu. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego nad 52-latką; grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Mąż kobiety został decyzją sądu tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Wobec 19-letniego syna zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, nakazu opuszczenia mieszkania oraz zakazu zbliżania i kontaktowania się z kobietą. Rodzina została również objęta procedurą tzw. niebieskiej karty.
"Policja jest wzywana czasami zbyt późno"
Policjanci podkreślają, że przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. - Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych - podkreślił rzecznik wyszkowskiej policji.
Funkcjonariusz zauważył, że przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. - Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno – powiedział Wroczyński.
Policja podkreśla, by nie tolerować zachowań przemocowych w rodzinie czy w sąsiedztwie. - Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj, powiadom policję lub najbliższy ośrodek pomocy społecznej – zaapelował nadkomisarz.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock