Przepiękne ozdoby choinkowe, wiejskie smakołyki, wyroby rękodzieła artystycznego, a do tego grzane wino. W Warszawie rusza coraz więcej świątecznych jarmarków. Wybraliśmy kilka miejsc, które warto odwiedzić.
W organizowanie świątecznych jarmarków coraz chętniej włączają się dzielnice. – Musze przyznać, że z roku na rok zwiększa się zainteresowanie jarmarkiem wśród mieszkańców. Na kilka tygodni przed uruchomieniem straganów dopytywali się już, kiedy jarmark ruszy – mówi Rafał Miastowski, burmistrz Bielan.
W tym roku świąteczne zakupy na placu przed urzędem dzielnicy przy ulicy Żeromskiego będzie można zrobić do 23 grudnia, od godziny 8 do 18. - Wystawcy oferują bogaty wybór upominków świątecznych oraz produktów regionalnych – zachwala Miastowski.
Podobne przedsięwzięcie odbędzie się również na Ursynowie. Tam mieszkańcy prezentów będą mogli poszukać pośród 60 stoisk na placu przed kościołem, w parku im. Jana Pawła II, od 12 do 21 grudnia.
Z kolei na Żoliborzu stragany ustawiono na placu Wilsona od strony kina Wisła. Tam zakupy będzie można zrobić do 22 grudnia.
Jarmark świąteczny również na stałe wpisał się w przedświąteczny kalendarza na Bemowie. Tam potrwa nieco krócej, bo tylko w weekend 13-14 grudnia. Organizuje go Bemowskie Centrum Kultury. Prócz zakupów będzie można wziąć udział w warsztatach tematycznych, spektaklach i koncertach.
Rzemieślnicy na Barbakanie
Nowością jest jarmark wzdłuż Barbakanu. Tam duży nacisk położono na to, by pojawiły się stoiska rzemieślników artystycznych i twórców rękodzieła. Jednak, jak przekonują organizatorzy, nie zabrakło stoisk z ciastami, gorącymi daniami czy wędlinami i grzanymi winem.
Okazję od kupna rzeczy w tym miejscu mamy do 6 stycznia.
Do 6 stycznia będzie otwarty również jarmark na błoniach Stadionu Narodowego. Pośród 40 straganów można kupić wyroby czekoladowe i czekolady na gorąco, ciasta i ciasteczka, grzane piwo, pierogi, golonki, paszteciki, niemieckie kiełbaski, austriackie gulasze, austriackie upominki, grzane wino, polskie wędliny, polskie sery, polskie pieczywo, herbaty.
Można nabyć także wyroby skórzane, wełniane, ozdoby świąteczne i inne upominki. W dni powszednie jarmark jest otwarty od godz. 15.30 do 23, w sobotę i niedzielę od godz. 10 do 23.
Kiermasz w muzeum i u dominikanów
Ciekawą propozycją jest również kiermasz w Muzeum Etnograficznym. 14 grudnia przy ulicy Kredytowej 1 pojawi się 100 twórców ludowych. Będą także producenci wiejskich smakołyków.
Jak zapowiadają organizatorzy kupimy również przepiękne ozdoby choinkowe wykonywanie ręcznie. Wstęp jest płatny – 6 złotych, ale bilet upoważnia nas też jednocześnie do zwiedzania muzeum.
Na trzy dni przed Wigilią warto wstąpić do dominikanów przy ulicy Freta 10. Będziemy mogli kupić unikalne ozdoby świąteczne, książki i wyroby rękodzieła artystycznego. Wśród klientów jarmarku będą zbierane pieniądze dla najuboższych.
bf/r