Ruchy miejskie podsumowują wybory. "Jesteśmy trzecią siłą w Warszawie"

Jan Śpiewak o wynikach wyborów
Jan Śpiewak o wynikach wyborów
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Jan Śpiewak o wynikach wyborówMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

- Te wybory są ogromnym sukcesem ruchów oddolnych i dzielnicowych. Zdobyliśmy grubo ponad 40 tysięcy głosów i potwierdzenie tego, że jesteśmy obecnie trzecią siłą w Warszawie. Czujemy się przyszłością samorządności w mieście – podsumował wynik wyborczy ruchów miejskich w Warszawie Jan Śpiewak, lider stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Aktywiści ogłosili też listę postulatów wobec przyszłego prezydenta stolicy. Nie wskazali kto powinien nim być.

Miasto Jest Nasze, Ochocianie, Wspólnota Gospodarność, Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa, Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów i stowarzyszenie Nowy Żoliborz kilka dni przed druga turą wyborów przemówiły jednym głosem i ogłosiły listę swoich postulatów wobec przyszłego gospodarza stolicy. - To są proste rzeczy, które prezydent miasta może załatwić i których oczekujemy. To najwyższy czas na wysłuchanie głosu mieszkańców w samorządzie warszawskim - mówił Jan Śpiewak.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI WYBORÓW DO RAD DZIELNIC

Wyniki ruchów miejskichMiasto Jest Nasze

Aktualizacja listy roszczeń, dość chaosu

Jako jeden z najważniejszych problemów aktywiści uznali kwestię reprywatyzacji. - Ogromnym problemem w tych tematach jest zupełny brak transparentności. Miasto chwali się, że publikuje listę adresów, tymczasem lista ta jest nieaktualna. Nasz postulat jest taki, żeby prezydent zwrócił się do podległego Biura Gospodarki Nieruchomościami i zobowiązał go do ciągłej aktualizacji listy roszczeń kamienic zagrożonych, w formie przystępniejszej, niż w Biuletynie Informacji Publicznej - tłumaczył Michał Sas z Miasto jest Nasze.

Kolejnym zgłoszonym postulatem było zwiększenie kompetencji dzielnic. - Kluczową sprawą, która w wielu przypadkach potrafi paraliżować funkcjonowanie dzielnicy jest brak możliwości przesuwania środków w ramach budżetu ustalonego przez rade miasta - stwierdził Antoni Pomianowski z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa.

Lokalne komitety chcą także uporządkowania urbanistycznego chaosu. Postulują, aby przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego poprzedzały konsultacje społeczne. Dopiero teren z uchwalonym planem mógłby zostać sprzedany.

- W wielu miejscach dochodzi do bardzo intensywnej zabudowy, powstają nowe inwestycje deweloperskie i w sytuacji, kiedy nie ma planu miejskiego zagospodarowania przestrzennego ta zabudowa ma charakter nieharmonijny - wyjaśniał Michał Kostrzewa ze Stowarzyszenia Nowy Żoliborz.

Śródmieście wolne od reklamy wielkoformatowej?

Miejscy aktywiści chcą także zdecydowanej walki z reklamą zewnętrzną. - Chcemy jasnej deklaracji walki z chaosem i reklamą wielkoformatową. Chcemy, żeby do końca przyszłej kadencji Śródmieście było całkowicie wolne od reklamy wielkoformatowej. To obietnica, którą przyszły prezydent miasta może spokojnie złożyć i spełnić - dodał Jan Śpiewak.

Inne zgłoszone postulaty to m.in. tramwaj na Wilanów, konsultacje z mieszkańcami dotyczące budowy POW, parkingi Parkuj i Jedź przy stacjach SKM Żerań, Płudy, Choszczówka, nowe drogi rowerowe, audyt Biura Gospodarowania Nieruchomościami, reforma sposobu zarządzania mieniem komunalnym, wydłużenie czasu prac przedszkoli do godz. 18.00, promowanie karty dużej rodziny i debata między Jackiem Sasinem i Hanną Gronkiewicz-Waltz z ruchami miejskimi.

Michał Kostrzewa o sytuacji na Żoliborzu
Michał Kostrzewa o sytuacji na ŻoliborzuMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kś/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl