Przełom w Forcie Sokolnickiego? "Jesteśmy blisko kompromisu"


Impas w rozmowach na temat przyszłości Fortu Sokolnickiego został przełamany. Konserwator zabytków zaakceptowała rozbudowę układu wentylacyjnego, który pozwoli stworzyć restaurację. Dzielnica będzie domagać się od wykonawcy kilku poprawek. Sporną kwestią pozostaje wilgoć w piwnicy.

Otwarty z pompą we wrześniu 2011 roku budynek, który miał stać sie centrum kulturalnym Żoliborza, wciąż stoi pusty i szybko niszczeje. W listopadzie rozstrzygnięto konkurs na gospodarza, ale nie podpisano umowy ze zwycięskim konsorcjum.

Panie je tworzące zakwestionowały stan techniczny budynku i możliwość prowadzenia w nim działalności gastronomicznej (była jednym z konkursowych wymagań). Na utrzymanie budynku, w którym sporadycznie organizowane są imprezy, łoży dzielnica. Fort kosztuje ją ok. 50 tys. zł miesięcznie. Po kilkumiesięcznym impasie pojawiły się oznaki przełomu.

W stronę kompromisu

- Wszystko idzie szybkim tempem w stronę podpisania umowy. Mamy nadzieję, że uda się to osiągnąć przed Wielkanocą albo tuż po niej – potwierdza Katarzyna Bijas z Konsorcjum Nowy Fort. Jak dodaje urealniła się szansa stworzenie restauracji, która ma zarabiać ma kulturalną działalność fortu.

- Problem z działalnością gastronomiczną wziął się z rozbieżności pierwotnych planów i ostatecznego pomysłu na fort. Ale jesteśmy blisko kompromisu. Układ wentylacyjny zostanie zmodyfikowany tak, żeby poprawić jego wydajność, bez naruszania założeń konserwatorskich – tłumaczy Ewa Nekanda-Trepka, stołeczna konserwatora zabytków. W praktyce nowe przewody mają zostać wpuszczone w istniejące rury.

Tynk odpada? "Powinien odpadać"

Wątpliwości budzi cały czas stan piwnic. Na ścianach pojawiła się wilgoć, wysolenia, płatami odpada tynk. Stołeczna konserwator przekonuje, że wszystko jest w porządku, co jest na rękę inwestorowi (Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta) i wykonawcy (PBM Południe).

- To jest tynk renowacyjny, ma prawo, a wręcz powinien z czasem odpadać. Ma to związek z solami, które przenikają z gruntów i samego muru. Także dlatego zalecaliśmy tynkowanie ceglanych ścian. Gdyby zostały odsłonione, lasowałaby się cegła i wysolenia byłyby widoczne na niej – wyjaśnia Ewa Nekanda-Trepka. Mimo takiego stanowiska zarządziła na najbliższe tygodnie kontrolę temperatury i wilgotności w forcie.

Konsorcjum z taką oceną sytuacji się nie zgadza, a burmistrz Żoliborza wydaje się w tym względzie być jego sojusznikiem. - Stan techniczny budzi pewne wątpliwości. Żoliborski Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami oczekuje od wykonawcy pewnych prac w ramach gwarancji – mówi Krzysztof Bugla.

Według burmistrza newralgicznym elementem umowy jest zapis o zdaniu budynku po 10 latach w takim stanie jak dziś. Już widać, że będzie to niemożliwe. Konsorcjum chce się zabezpieczyć przed sytuacją, w której po 10 latach miasto wystawi mu słony (nomen omen) rachunek za "zniszczenia". Dlatego planowany jest aneks, który wykluczy uszczerbki wynikające z czynników zewnętrznych (do takich zaliczyć należy wysolenia i odpadający tynk).

Rozstrzygające spotkanie

Mimo to członkinie konsorcjum są dobrej myśli. Pracują intensywnie nad programem kulturalnym na wakacje. Pod koniec marca zorganizowały w forcie pokaz spektaklu "Pchła Szachrajka" dla niemal 200 dzieciaków z okolicy. Na własną rękę szukają metod osuszania podziemi.

Na środę dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami zwołał spotkanie wszystkich podmiotów zaangażowanych w sprawę Fortu Sokolnickiego. – Odnoszę wrażenie, że to spotkanie z gatunku rozstrzygających. Liczę, że uda się wypracować konsensus – podsumowuje burmistrz Bugla.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano nie działały cztery stacje na centralnym odcinku pierwszej linii metra. Powodem był pozostawiony bagaż. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 22 lipca po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. To hołd dla ofiar akcji deportacyjnej przeprowadzonej w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na Jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl