"To będzie monstrum". Mieszkańcy nie chcą wielkiego węzła drogowego pod oknami

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mieszkańcy nie chcą wielkiego węzła drogowego pod oknami
Mieszkańcy nie chcą wielkiego węzła drogowego pod oknami
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Mieszkańcy nie chcą wielkiego węzła drogowego pod oknami Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje budowę gigantycznego ronda biszkoptowego w Pruszkowie, które docelowo ma rozprowadzać ruchu tranzytowy w kierunku autostrady A2. A to wywołało falę sprzeciwu mieszkańców i części samorządowców.

W Pruszkowie oraz okolicznych gminach trwa dyskusja na temat planów rozbudowy dwóch dróg wojewódzkich 718 i 719 przechodzących przez miasto. Realizacja inwestycji jest na bardzo wstępnym etapie - projektowania.

Jakie są plany drogowców? - Zgodnie z przyjętymi założeniami inwestycja obejmie rozbudowę drogi wojewódzkiej numer 718 do klasy G na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 701 (bez tego skrzyżowania) do skrzyżowania z drogą wojewódzką numer 719 (wraz z tym skrzyżowaniem) w przekroju dwujezdniowym (2x2) oraz rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 719 do klasy G na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką numer 718 do granicy Warszawy w dotychczasowym przekroju dwujezdniowym i z wyłączeniem odcinka w granicach węzła drogi ekspresowej S2 "Aleje Jerozolimskie" - wyjaśniła nam Monika Burdon, rzeczniczka prasowa Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Wśród mieszkańców największe kontrowersje budzi gigantyczne rondo biszkoptowe w miejscu, gdzie przecinają się kluczowe dla Pruszkowa i okolic ulice: Aleje Jerozolimskie, Wojska Polskiego, Prusa oraz Poznańska, która przejdzie dwoma wiaduktami nad torami kolejowymi.

- To będzie monstrum. Trzeba włączyć wyobraźnię, ile miejsca zajmie ten węzeł w przestrzeni miasta. I nie wiadomo, dlaczego główne jezdnie z Alej Jerozolimskich mają być skierowane do autostrady A2, skoro dwie trzecie kierowców przejeżdża tędy do Pruszkowa - skomentował Arkadiusz Gębicki, cytowany przez "Gazetę Stołeczną" mieszkaniec.

"Kosmiczne" rondo

Pruszkowianie obawiają się, że proponowany układ ruchu zablokuje miasto. Boją się też o utrudnione wyjazdy z posesji i zieleń.

- W zaproponowanej koncepcji projektanci starają się przerzucić ruch tranzytowy z Alej Jerozolimskich w stronę węzła autostrady A2. Dla nas jest to bardzo dziwne rozwiązanie, bo z naszych obserwacji wynika, że dwie trzecie potoku samochodów znajdujących się na tym skrzyżowaniu nie jedzie w stronę autostrady, ale pozostaje w Pruszkowie lub jedzie dalej za miasto - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl radny Pruszkowa Piotr Bąk (KO).

- Po drugie zaproponowana koncepcja pokazuje, że ruch w stronę Pruszkowa i za miasto ma być skanalizowany z dwóch pasów do jednego, zarówno na wlocie do tego ronda, jak i na jego wylocie - wskazuje Bąk. A to oznaczałoby korki.

Mieszkańcom nie podoba się również rozmach tej inwestycji. Jezdnie odchodzące od ronda w koncepcji są wyrysowane bardzo blisko kamienic przy ulicy Majowej. Nie chcą mieć jezdni tuż pod oknami.

- My nie mówimy "nie" przebudowie. Proponowane rondo jest kosmiczne zarówno jeśli chodzi o jego rozmiar, jak i kształt. Inwestycja jest nieadekwatna do potrzeb, które tu występują - ocenia radny Bąk.

"Nie wykluczamy zmian"

Jak ten rozmach tłumaczy MZWD? - Założenia takie wynikają z wniosków zgłaszanych na przestrzeni ostatnich lat przez Miasto Pruszków, co jest uwzględnione w zapisach obowiązujących dla tego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - stwierdziła Burdon. Ale jednocześnie zaznaczyła, że "przedstawione na tym etapie rozwiązania projektowe należy traktować, jako wstępne". - Również na tym etapie prac projektowych, nie wykluczamy zmian i zapisów w projekcie - zastrzegła.

Monika Burdon wskazała, że dokumentacja projektowa wraz z kompletem pozwoleń na budowę powinna zostać opracowana i przekazana do końca 2025 roku. - Należy pamiętać jednak, że przed nami jeden z trudniejszych etapów przygotowania inwestycji czyli uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i ostatecznie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Z doświadczenia wiemy, że uzyskiwanie tych decyzji może znacząco wpłynąć na zaplanowane terminy zakończenia prac projektowych - podkreśliła przedstawicielka drogowców.

Zaznaczyła też, że wpływ na ostateczny termin realizacji będą miały koszty. A te szacowane są nawet na kilkaset milionów złotych.

Autorka/Autor:dg/tok

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Trwa akcja gaśnicza. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl