Poniedziałek bez Górczewskiej. "Podwójne pasy, korki na objazdach"

Korek na ul. Powstańców Śląskich
Korek na ul. Powstańców Śląskich
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Korek na ul. Powstańców ŚląskichMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Poniedziałkowy poranek był prawdziwym sprawdzianem dla kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej i wykonawcy robót związanych z budową II linii metra. Zamknięty przejazd ul. Górczewską zmusił do poszukiwania innych tras. Nie było paraliżu, ale na objazdach tworzyły się korki.

Od rana sytuację na miejscu obserwował nasz reporter. - Na razie nie ma tu dużego ruchu, jest znacznie mniej samochodów niż zwykle. Kierowcy zapewne wybrali objazdy. Górczewską przejeżdżają pojedyncze samochody. Nie widzę sytuacji niebezpiecznych - relacjonował po 7 reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter.

Ruch z ulicy Górczewskiej przeniósł się na sąsiednie ulice. Więcej samochodów pojawiło się na zalecanym objeździe, czyli na ulicach Powstańców Śląskich i Wolskiej.

- Zdecydowanie większy niż zwykle ruch jest na odcinku ulicy Powstańców Śląskich od skrzyżowania z Wrocławską do skrzyżowania z Górczewską. Również od ulicy Człuchowskiej w kierunku Wolskiej widać więcej aut. Sznur pojazdów powolnie kieruje się w kierunku centrum - relacjonował nasz reporter.

Korek na Deotymy
Korek na DeotymyMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Tłoczno na Deotymy i Elekcyjnej

Jak można się było spodziewać, największe utrudnienia były na rozjazdach poprzedzających zamknięte odcinki ul. Górczewskiej. W cierpliwość musieli uzbroić się kierowcy korzystający z objazdów – tłoczno było na ul. Deotymy i Elekcyjnej.

- Kierowcy jadący z Bemowa stoją w jednym wielkim korku. Stoi cała ulica Deotymy. Widać sznur samochodów – ostrzegał Szmelter.

Pasy dezorientują
Pasy dezorientująMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Chaos przez złe oznakowanie

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w okolicy Wola Parku w weekend panował chaos. Przez złe oznakowanie kierowcy nie wiedzieli, jak mają się poruszać, przejeżdżali między robotnikami. W poniedziałek na niezamkniętym odcinku Górczewskiej między Wola Parkiem pojawiły się kolejne absurdy.

- Nie wiadomo jaka jest organizacja ruchu, bo pasy nakładają się. Zamiast żółtych, stosowanych zwykle przy tymczasowej organizacji ruchu, są białe namalowane jeden na drugim. Kierowcy zatrzymują się na środku ulicy i zastanawiają się, jak dalej jechać - opisywał Szmelter.

Białe pasy pojawiły się, dlatego że nowa organizacja ruchu będzie obowiązywac co najmniej przez najbliższe trzy lata. - Wykonawca zobowiązał się, że stare oznakowanie zostanie wymazane - zapewniał nas Tomasz Kunert z zespołu prasowego ratusza.

Znaki wprowadzają zamieszanie
Znaki wprowadzają zamieszanieMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

Można przejść czy nie?

Nasz reporter zwrócił również uwagę na przejścia dla pieszych przy centrum handlowym.

- Na wysokości ulicy Góralskiej kierowcy i piesi nie wiedzą, czy przejście obowiązuje czy nie. Zebra została, ale sygnalizator świetlny dla pieszych został zasłonięty czarny folią, co wskazywałoby, że przejścia jednak nie ma. Piesi przechodzą pomiędzy samochodami, dochodzi do niebezpiecznych sytuacji - relacjonował Mateusz Szmelter.

Podobnie było kilkaset metrów dalej, przy ul. Białowiejskiej. - Przed skrzyżowaniem są pozostałości żołtych pasów, nie wiadomo, czy obowiązują, czy nie. Sygnalizatory także są zasłonięte, ale jest znak świadczący o istnieniau przejscia. Piesi i kierowcy są kompletnie zdezorientowani - opisywał reporter tvnwarszawa.pl.

Przedstawicielka wykonawcy zapewniła, że oznaczenie zostanie skorygowane. - Te elementy które wymagają poprawy będą zmienione. Na bieżąco sprawdzamy zgłaszane usterki i nieprawidłowości, staramy się je poprawiać. Nasi inżynierowie pracują w ciągu dnia i nocy. Trzeba pamiętać, że pogoda nam nie sprzyja i to stanowi duże utrudnienie - wyjaśniła Anna Dutkiewicz, rzecznik prasowy wykonawcy.

Pas został odgrodzonyMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

W niedzielę pisaliśmy także o pasie ruchu, z którego nie dało się wyjechać, bo kończył się linią ciągłą. Dziś rano nasz reporter odnotował, że został on prawidłowo wygrodzony.

- Wczoraj w tym miejscu był namalowany pas, który kończył się ciągłą linią. Dziś pojawiły się tam słupki i nie da się na niego wjechać. Ten pas ciągnął się Górczewską od Powstańców Śląskich do Wola Parku. Słupki pojawiły się tuż za skrzyżowaniem - zauważył Mateusz Szmelter.

Mieszkańcy wybrali komunikację

Jak ocenił burmistrz Woli, w poniedziałkowym porannym szczycie sytuacje nie była zła, bo wielu mieszkańców przesiadło się do komunikacji miejskiej.

Wnioski z nowej org. ruchu na @MiejskaWola: mieszkańcy wybrali transport publ., konieczna modyfikacja świateł na Wolskiej i Kasprzaka. pic.twitter.com/njEbPXlVO3— K.Strzałkowski (@KStrzalkowski) 28 listopada 2016

Ci, którzy przesiedli się do autobusów na pewno ucieszą się z faktu, że wykonawca zapowiedział wytyczenie buspasa na ul. Połczyńskiej, Kasprzaka i Prostej do ronda Daszyńskiego.

- Z informacji, które otrzymaliśmy od wykonawcy, buspas będzie wykonany najbliższej nocy. Od wtorku będzie już dostępny dla autobusów. Przypominam, że kierowcy mogą zostawiać samochody w Park and Ride na Połczyńskiej. Niedługo również pojawią się miejsca parkingowe na ulicy Górczewskiej tuż za wiaduktem na wysokości centrum handlowego - zapowiadał Mariusz Gruza, rzecznik prasowy dzielnicy.

- Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych i zmiany organizacji ruchu, oceniamy że sytuacja nie wyglądała najgorzej. Wiele osób przesiadło się do komunikacji miejskiej, większość ulic była przejezdna. Ta sytuacja jak na tak duże zmiany, wyglądała bardzo dobrze. Nie zauważyliśmy większych utrudnień i tego, żeby kierowcy mieli problem z odnalezieniem się w nowej organizacji ruchu - podsumował Gruza.

Jakie zmiany?

Przypomnijmy, zamknięte dla ruchu są dwa odcinki ul. Górczewskiej. Pierwszy – między ul. Płocką i al. Prymasa Tysiąclecia. Jadący od ul. Leszno mogą skręcić w prawo lub w lewo w ul. Płocką, lub pojechać prosto na parking, gdzie znajduje się zawrotka umożliwiająca wyjazd. Podobnie jest od strony al. Prymasa Tysiąclecia – nie ma tu jednak miejsc parkingowych, a tylko zawrotka.

Drugi – to odcinek od skrzyżowania ulic Elekcyjnej i Deotymy do wjazdu do centrum handlowego. Jadący od strony al. Prymasa Tysiąclecia muszą rozjechać się w Deotymy lub Elekcyjną.

Tak wygląda organizacja ruchu w rejonie Górczewskiej:

Choć z nowymi trasami mieszkańcy mogli się zaznajomić od dwóch dni, to jednak w weekend ruch na ulicach był znacznie mniejszy.

Trudne pierwsze dni

W niedzielę wieczorem burmistrz Woli poinformował, że interweniował u wykonawcy, który "opanował sytuację". Głos zabrała także wiceprezydent miasta Renata Kaznowska.

"(...)wszystko gotowe. Teraz wiele zależy od kierowców. Pierwsze 7 dni kiedy kierowcy przyzwyczajają się do nowych tras będzie jak zawsze trudne. Sytuacja będziecie na bieżąco monitorowana. Od rana do pomocy będzie policja i straż miejska" – napisała w mediach społecznościowych.

Jak jechać komunikacją?

Poniedziałek to również duże wyzwanie dla pasażerów komunikacji miejskiej, która została skierowana na objazdy.

Autobusy jadące z Nowego Bemowa i z osiedla Jelonki są kierowane na trasy prowadzące ul. Elekcyjną, M. Kasprzaka i Prostą. Z kolei autobusy z rejonu ul. Redutowej i Jana Olbrachta - zamiast ul. Górczewską - kursują Redutową, M. Kasprzaka oraz Prostą.

CZYTAJ WIĘCEJ O KOMUNIKACJI PODCZAS BUDOWY METRA

Komunikacja na objazdachUrząd Miasta

Zobacz jak wyglądała sytuacja na ul. Górczewskiej w niedzielę:

Wykluczające się znaki, chaos
Wykluczające się znaki, chaosLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

kw/sk/b

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl