"Nikogo nie trzeba było prosić. Wystarczył jeden SMS lub telefon"

Źródło:
Kalendarza nie można kupić. Powstał jako "cegiełka" wysyłana w prezencie darczyńcom IOP.
Otwock. Ośrodek adopcyjny, kalendarz charytatywny
Otwock. Ośrodek adopcyjny, kalendarz charytatywny
5013885
Otwock. Ośrodek adopcyjny, kalendarz charytatywny5013885

Nikogo nie trzeba było namawiać. Sesja odbyła się w Otwocku. Na kartach charytatywnego kalendarza można zobaczyć: Magdalenę Różczkę, Piotra Głowackiego, Macieja Zakościelnego, Dorotę Kolak, Wojciecha Mecwaldowskiego, Romę Gąsiorowską, Wojciecha Zielińskiego, Magdalenę Lamparską, Aleksandrę Popławską, Grubsona, Annę Smołowik i Annę Próchniak. Zebrali się, by pomóc maluchom. 

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku. Jeszcze kilka miesięcy temu niewiele osób o nim słyszało, dziś jest na ustach niemal całej Polski.

To za sprawą filmu "1800 gramów", który porusza trudną tematykę adopcji. Scenariusz jest inspirowany historiami noworodków, które trafiły właśnie do tego ośrodka.

Po premierze w placówce rozdzwoniły się telefony. Zapełniły skrzynki pocztowe. Kurierzy co i rusz przynoszą paczki. Otwocki ośrodek zalała fala dobra.

"Nikogo nie trzeba było namawiać"

Światła na planie filmowym dawno zgasły, ale aktorzy nie zapomnieli o noworodkach z Otwocka. Wraz z maluchami wzięli udział w niezwykłej sesji. To właśnie jej efektem jest kalendarz z dwunastoma czarno-białymi zdjęciami.

– W ubiegłym roku powstał pierwszy charytatywny kalendarz, w który zaangażowałam się z aktorami m.in. Kubą Wesołowskim, Edytą Olszówką, Mikołajem Roznerskim. To, że teraz powstanie kolejny, było dla mnie oczywiste. Tym razem poprosiłam o pomoc kolegów z "1800 gramów" – opowiada Magdalena Różczka, która od lat wspiera placówkę w Otwocku.

- Kogoś trzeba było namawiać?- dopytuję.

- Nikogo nie trzeba było prosić. Wystarczył jeden sms albo telefon. Moja filmowa mama, Dorota Kolak, jest z Gdańska, więc miała do nas daleko. Dopytywałam ją kiedy akurat będzie w Warszawie, żebyśmy mogli jakoś zgrać termin sesji. Odpowiedziała, że nic nie trzeba dogadywać, bo przyjedzie, kiedy będziemy tego potrzebować. Kiedy robisz coś dobrego, to powstaje taki łańcuszek dobra. To jest niesamowite – mówi aktorka.

Sesja odbyła się w Otwocku. Na kartach kalendarza można zobaczyć: Magdalenę Różczkę, Piotra Głowackiego, Macieja Zakościelnego, Dorotę Kolak, Wojciecha Mecwaldowskiego, Romę Gąsiorowską, Wojciecha Zielińskiego, Magdalenę Lamparską, Aleksandrę Popławską, Grubsona, Annę Smołowik i Annę Próchniak.

Aleksandra Popławska*: - Byłam, przytulałam, nosiłam na rękach i wiem, że ludzie zajmujący się dziećmi zbierają pieniądze na to, żeby stworzyć tym dzieciaczkom tymczasowy dom, żeby nie miały wrażenia, że leżą niechciane w szpitalu.

Anna Smołowik*: - Trudno mi było stamtąd wyjść. Emocje, które towarzyszyły tej wizycie były bardzo mocne i ważne. To przywilej móc przytulać te kruche Cuda, które w IOP czekają na swoich rodziców. Czekają czasami bardzo długo… a bliskość, bezpieczeństwo i stałość jest tym czego najbardziej potrzebują.

"Cegiełki" dla ośrodka

Źródło: Kalendarza nie można kupić. Powstał jako "cegiełka" wysyłana w prezencie darczyńcom IOP.

Źródło: - Wystarczy wpłacić na konto Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku darowiznę w wysokości co najmniej 50 złotych, a w tytule przelewu wpisać "darowizna kalendarz". Oczywiście zachęcamy również do wyższych wpłat. Wszystkie przekazane w ten sposób pieniążki zostaną wykorzystane na zakup najpotrzebniejszych produktów dla noworodków – tłumaczy Różczka i apeluje o to, by samodzielnie nie wysyłać wyprawek dla maluchów.

Źródło: - Ludzie z dobrego serca wysyłają mleko, leki, opatrunki, ubranka. Niestety, to wszystko nie jest takie proste. Dzieci zmagają się z różnymi schorzeniami, alergiami. Często mogą przyjmować tylko określone produkty i to dostępne na receptę. Do tego w ośrodku nie ma magazynu, żeby długo przechowywać dary. Dlatego najlepiej jest po prostu przekazać na ośrodek jakiś datek. Każdy grosz się liczy – radzi.

Źródło: "Wiedziała rzeczy, które normalnie wie tylko mama"

Źródło: Różczka od dziesięciu lat wspiera Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku. Po raz pierwszy pojawiła się tam, żeby zostawić łóżeczko, z którego wyrosła już jej córka. Wpadła na chwilę, została na dłużej. To miejsce skradło jej serce.

Źródło: - Rozejrzałam się i zobaczyłam dwudziestkę wspaniałych dzieci. Poznałam oddanych pracowników i wolontariuszy, którzy z pełnym zaangażowaniem, z wielkim sercem i oddaniem zajmują się tymi maluchami. Te dzieci są zaopiekowane najlepiej jak to tylko możliwe w takim miejscu. Poczułam tam niezwykłą atmosferę. Pani dyrektor Dorota Polańska oprowadziła mnie wtedy po ośrodku. Pamiętam, że znała imiona wszystkich dzieci, ich historie, choroby. Wiedziała, które na co jest uczulone. Wiedziała rzeczy, które normalnie wie tylko mama. To wszystko razem po prostu mnie urzekło – opowiada Różczka.

Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku prowadzi Fundacja Rodzin Adopcyjnych. To unikalna placówka, do której w nagłych kryzysowych sytuacjach trafiają noworodki i niemowlęta z województwa mazowieckiego. Najmłodsze mają zaledwie kilka dni, najstarsze rok. Historia każdego dziecka jest inna. Cel pracowników ośrodka jeden: zapewnić im takie warunki, by nie czuły, że są na tym świecie same.

W ośrodku pod czujnym okiem wykwalifikowanego personelu maluchy czekają na powrót do rodziców lub na nową, kochającą rodzinę.

* Wypowiedzi pochodzą z oficjalnych portali społecznościowych aktorek.

Źródło: TVN 24 Poznań

Aleksandra Arendt-Czekała

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Biały

Pozostałe wiadomości

W wypadku na ulicy Woronicza zginęły dwie kobiety. Równo tydzień po tragedii odbędzie się marsz pamięci. Organizatorzy manifestacji domagają się poprawy bezpieczeństwa na ulicach i surowsze kary dla drogowych bandytów.

"Sprawmy, by ta ulica przez dwie godziny była całkowicie bezpieczna". Marsz po tragedii na Woronicza

"Sprawmy, by ta ulica przez dwie godziny była całkowicie bezpieczna". Marsz po tragedii na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sanepid ostrzega o kolejnym w tym sezonie zakwicie sinic w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje na dwóch kąpieliskach.

Znów zakwitły sinice nad Zegrzem. Zakaz kąpieli w dwóch miejscach

Znów zakwitły sinice nad Zegrzem. Zakaz kąpieli w dwóch miejscach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

30 sierpnia pokaz dronów upamiętni 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niebo nad stolicą rozświetli aż 615 bezzałogowych statków powietrznych, które w synchronicznym roju uformują 12 symbolicznych figur.

Kilkaset dronów rozświetli niebo w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

Kilkaset dronów rozświetli niebo w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP