Wystawy, koncerty, leżakowanie, kiermasze, militarne rekonstrukcje, spacery z przewodnikami czy pokazy filmów. W niedzielę rusza "Majówka na Skarpie". Ponad 50 instytucji kultury zawładnie Skarpą Warszawską.
Skarpa Warszawska to 8 kilometrów niemal jednolitego pasa zieleni przecinającego wzdłuż całą stolicę. Jednak wciaż niewiele o niej wiemy. - Warszawiacy wiedzą, że tu i ówdzie w mieście są górki, ale mało kto jest świadomy, że wszystkie te wzniesienia to jedna Skarpa Warszawska – mówi Artur Jerzy Filip, inicjator koalicji Warszawska Droga Kultury. Zabawa aż do zmierzchu Aby przybliżyć mieszkańcom obszar skarpy w najbliższy weekend zostanie zorganizowana "Majówka na Skrapie". W niedzielę od godziny 10 rano aż do zmierzchu w całej stolicy będzie można wziąć udział w różnorodnych atrakcjach przygotowanych przez ponad 50 instytucji kultury leżących na szlaku skarpy. Na wszystkich chętnych czekają: wystawy, gra terenowa, pokazy filmów, koncerty, spacery z przewodnikami czy kiermasze. Ważną jej częścią są także strefy pikników, gdzie czekać będą leżaki, koce i warsztaty: fotograficzne, ogrodnicze, rysunkowo-malarskie. Organizowane będą również spacery z przewodnikami. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Odwiedź dawne Koszary Gwardii
W Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Wojska Polskiego udostępni część terenu badań archeologicznych, na którym znajdowały się Koszary Gwardii. Obszar ten znajduje się na terenie zamkniętym, użytkowanym przez Dowództwo Wojsk Lądowych. Podczas tej imprezy będzie po raz pierwszy dostępny dla zwiedzających.
Sherman, Halftrack i Kubuś
Ponadto w Cytadeli Warszawskiej odbędzie się konwent gier strategicznych. To doroczne spotkanie miłośników historii i militariów.
Podczas dwudniowej imprezy odbędą się turnieje gier planszowych, pokazy modeli, wystawa sprzętu wojskowego, rekonstrukcje historyczne – rekonstruktorzy z Polski, Niemiec, Litwy, Węgier. Podczas inscenizacji grup rekonstrukcyjnych udostępniony będzie zabytkowy sprzęt pancerny pochodzący ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego: czołgi Sherman, T-34, transporter Halftrack i samochód pancerny Kubuś.
Kino, Kawa i Warszawa
W Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 o godzinie 16:00 zostanie wymitowane film "Lekarstwo na miłość" w reżyserii Jana Batorego. Jest to bezpretensjonalna komedia z udziałem plejady gwiazd polskiego kina lat 60. (m.in. Kalina Jędrusik, Andrzej Łapicki). Udane połączenie sensacyjnej fabuły z humorem.
Przegląd filmów warszawskich
Filmy wyświetlane będą również w kinie Muzeum Historycznego Warszawy przy Rynku Starego Miasta 40.
O godzinie 10:00 obejrzymy "Balladę o warszawskiej syrence" oraz film o reklamach XIX wieku. Później zostanie wyświetlony dokument pokazujący Warszawę w latach 1939-45, a o godzinie 14:00 film niemy o Bitwie Warszawskiej 1920 roku.
Koszyk & Kocyk
Z kolei na dziedzińcu Muzeum Narodowego będzie można usiąść i odetchnąć od codziennego zgiełku. Korzystając z tej okazji warto poznać fascynującą historię Muzeum Narodowego w Warszawie i jego zbiorów.
Do dyspozycji będą strefa relaksu, zielony dziedziniec z fontanną, kawiarnia, leżaki i koce oraz kosze piknikowe pełne zadań i gier związanych z muzeum.
Majówka w Polskim
W Teatrze Polski na nowo będzie można odkryć przestrzeń pasażu Szyfmana - sąsiadującego z teatrem urokliwego, kawiarnianego zakątka łączącego ulice Sewerynów i Karasia.
Organizatorzy przygotowali kiermasz kostiumów teatralnych oraz warsztaty dla dzieci. Tamika, Akademia Kreatywnego Rozwoju Dzieci i Dorosłych zorganizuje specjalną strefę dla najmłodszych uczestników Majówki. - Przedstawimy również fragment spektaklu "Wieczór z Brassensem" w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego. A to wszystko w iście piknikowej atmosferze - zapewniają organizatorzy.
Spacer po klasztorze
W sobotę odbędzie się również kilka spacerów z przewodnikiem. O godzinie 10:00 z przed kościoła przy ulicy Dewajtis wyruszy wycieczka po Skarpie Bielańskiej śladem klasztoru Kamedułów i tradycji Zielonych Świątek.
O godzinie 13:00 przy Krakowskim Przedmieściu nad trasą W-Z wyruszy wycieczka po Staromiejskiej Skarpie.
W sobotę będzie mogli zwiedzić również mieszkanie księdza Jana Twardowskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 34 obok Klasztoru Sióstr Wizytek) oraz salon Boya Żeleńskiego (ul. Smolna 11).
Warszawski Kiermasz Książki
Na Rynku Mariensztackim odbędzie się trzecia edycja Warszawskiego Kiermaszu Książki. Impreza jest dwudniową, plenerową prezentacją oferty wydawnictw książkowych, warszawskich księgarzy i antykwariuszy. Towarzyszy jej program artystyczny, atrakcje edukacyjne dla dzieci, spotkania z autorami.
Cały program kiermaszu dostępny jest na stronie Stołecznej Estrady
bf/band
Źródło zdjęcia głównego: www.facebook.com/ksmskarpa