Operator Narodowego przedstawił dodatkowe wyjaśnienia inspektorowi nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Stadion Narodowy jest wyłączony z użytku (wideo bez dźwięku)
Stadion Narodowy jest wyłączony z użytku (wideo bez dźwięku)Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Stadion Narodowy jest wyłączony z użytku (wideo bez dźwięku)Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Powiatowy nadzór budowlany stoi na stanowisku, że na Narodowym do czasu zakończenia naprawy dachu nie mogą się odbywać imprezy masowe. Zobowiązał zarządcę obiektu do przedstawienia dokumentów potwierdzających, że usterka dachu została w odpowiedni sposób usunięta. Spółka PL.2012+, w przesłanym w środę oświadczeniu, zapewniła, że Narodowy jest bezpiecznym miejscem, a uzupełnione dokumenty zostały już przekazane.

PGE Narodowy został wyłączony z użytkowania w listopadzie 2022 roku, po tym, jak wykryto pęknięcie na jednym z elementów konstrukcji dachu. Zamontowany został tzw. bypass, który odciążył wybrakowaną część. Przez kilka miesięcy stadion był zamknięty. 

24 lutego przedstawiciele spółki PL.2012+, operatora PGE Narodowy w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych informowali, że w ocenie ekspertów stadion jest miejscem bezpiecznym, a organizacja wydarzeń zaplanowanych na 2023 rok nie jest zagrożona.

Eksperci z Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy na zlecenie operatora stadionu przeprowadzili ekspertyzę obiektu, potwierdzili te informacje 27 lutego podczas konferencji prasowej zorganizowanej na PGE Narodowym. Informacja ucieszyła miłośników piłki nożnej bo to oznaczało, że zaplanowany na 27 marca mecz eliminacji mistrzostw Europy Polska-Albania odbędzie się na PGE Narodowym. Okazuje się jednak, że organizacja sportowego widowiska może być zagrożona. 

Strażacy mieli wątpliwości, wystąpili do inspektoratu budowlanego o kontrolę

10 marca do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Warszawie wpłynęło pismo od komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Strażacy informują w nim o przeprowadzonej, w związku ze zbliżającym się meczem Polska-Albania w PGE Narodowym, kontroli z zakresu ochrony przeciwpożarowej, podczas której stwierdzili nieprawidłowości w konstrukcji dachu. Wystąpili więc do powiatowego inspektoratu budowlanego o kontrolę i udzielenie informacji, czy stwierdzone nieprawidłowości pozwalają na dalsze, bezpieczne użytkowanie obiektu. 

Niespełna dwa tygodnie wcześniej, 28 lutego, przedstawiciel spółki PL.2012+ przekazał do inspektoratu dokument na temat stanu technicznego obiektu i warunkach jego dalszego użytkowania, przygotowany przez projektantów i ekspertów współpracujących ze spółką. 

Wątpliwości nadzoru budowlanego wzbudził zapis: "Zespół Ekspertów oświadcza, że stwierdzone wady w stalowych elementach odlewanych powinny być usunięte lub zneutralizowane. Zespół Ekspertów podejmie dalsze prace nad opracowaniem metody usuwania wad stalowych elementów odlewanych. Prace mają na celu całkowite usunięcie nieprawidłowości i przywrócenie pierwotnych warunków użytkowania Stadionu". 

- Z powyższego wynika, że nie zostały usunięte występujące nieprawidłowości elementów konstrukcyjnych dachu obiektu stadionu, jak również nie zastosowano rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo konstrukcji, co w ocenie organu budzi obawy o bezpieczeństwo użytkowania obiektu Stadion PGE Narodowy - komentuje Małgorzata Ciupa z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla m. st. Warszawy. 

Nadzór wystąpił do spółki PL.2012+, zarządzającej stadionem, o udostępnienie dokumentu zawierającego "jednoznaczne stanowisko osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, że stadion może być użytkowany w sposób niezagrażający bezpieczeństwu ludzi".

- Aktualnie organ nadzoru budowlanego oczekuje na przedłożenie dodatkowych ekspertyz, które w sposób niebudzący wątpliwości potwierdzą możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu - dodaje Ciupa. 

W piśmie skierowanym do stołecznego ratusza Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego poinformował, że "do czasu usunięcia wszystkich nieprawidłowości dotyczących konstrukcji dachu w stadionie nie powinny odbywać się imprezy masowe".

"Naszym zdaniem stadion jest bezpieczny"

- Według naszej opinii nie ma podstaw do wydania negatywnej decyzji, co do organizacji imprezy masowej, ale rozumiemy, że kwestia bezpieczeństwa jest dla wszystkich najważniejsza i instytucje, które o tym decydują, muszą mieć odpowiednią dokumentację. Jeszcze dzisiaj prześlemy do powiatowego inspektoratu budowlanego wyjaśnienia, a jeżeli zajdzie taka konieczność, także brakującą dokumentację. Mamy nadzieję, że sytuację uda się jak najszybciej wyjaśnić - powiedziała nam w środę Małgorzata Bajer, rzecznik prasowy operatora Stadionu PGE Narodowy. 

Podkreśliła, że eksperci, którzy współpracują z operatorem PGE Narodowego na bieżąco monitorują stan techniczny obiektu i ich zdaniem stadion jest miejscem bezpiecznym, na którym mogą odbywać się wydarzenia, w tym imprezy masowe. - Dlatego działamy tak, jakbyśmy organizowali ten mecz.  Według nas organizacja meczu na PGE Narodowym nie jest zagrożona - powiedziała rzeczniczka. 

Zapewniła, że zespół ekspertów cały czas pracuje, a operator będzie dążyć do tego, aby wszystkie wady stwierdzone podczas ostatniej kontroli przez powiatowy nadzór budowlany wyeliminować. - Natomiast na ten moment według ekspertów rysy, które zostały zdiagnozowane na elementach konstrukcji dachu, nie mają wpływu na bezpieczeństwo i mamy ich jednoznaczne wskazania i zapewnienia, że stadion jest miejscem bezpiecznym - powiedziała nam Małgorzata Bajer.

Ratusz zgodzi się na mecz, jeśli inspektor budowlany da zielone światło

Stołeczny ratusz dysponuje opinią powiatowego inspektoratu budowlanego, który wykluczył możliwość organizowania imprez masowych na Stadionie Narodowym. Na wydanie zgody na zorganizowanie meczu Polska-Albania urząd ma czas do 20 marca. - Jeżeli będzie ze strony powiatowego inspektora zielone światło, przyjmie on dodatkowe wyjaśnienia operatora stadionu i podpisze się pod rekomendacją, że - w świetle nowych ustaleń - zorganizowanie imprezy masowej na stadionie jest bezpieczne, to my absolutnie nie będziemy widzieć żadnego problemu w wydaniu pozytywnej decyzji - powiedziała w rozmowie z portalem tvn24.pl Monika Beuth, rzeczniczka stołecznego ratusza.

- W żaden sposób nie chcielibyśmy zakłócać piłkarskiego święta, ale sprawa musi być wyjaśniona jednoznacznie - dodała rzeczniczka.

"Można organizować wszystkie wydarzenia"

W środę, 15 marca, spółka PL.2012+, będąca operatorem PGE Narodowego w Warszawie wydała oświadczenie w tej sprawie.

Wyniki specjalistycznych badań, które były przeprowadzone w ciągu ostatnich tygodni, pozwalają zarówno na organizację meczu Polska – Albania, zaplanowanego na 27 marca 2023 roku na PGE Narodowym, jak i innych wydarzeń całostadionowych. Fakt ten potwierdzają dokumenty z dnia 24 lutego 2023 oraz 15 marca 2023 przesłane do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, sporządzone przez ekspertów posiadających odpowiednie uprawnienia i wskazujące, że stadion jest miejscem bezpiecznym i można na nim organizować imprezy masowe. 

"Stadion jest miejscem bezpiecznym, na którym można organizować wszystkie wydarzenia - zarówno mniejsze konferencje czy spotkania, jak i imprezy masowe. Pragniemy poinformować, iż w dniu 28 lutego 2023 roku rekomendacje zespołu eksperckiego potwierdzające fakt, że stadion jest miejscem bezpiecznym, zostały przesłane do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Warszawie. 13 marca 2023 roku operator obiektu otrzymał pismo z PINB. Dodatkowe wyjaśnienia zostały dostarczone przez operatora obiektu do PINB 15 marca 2023 roku. Zarówno dokument z 24 lutego 2023 roku, jak i dokument z 15 marca 2023 roku jednoznacznie wskazują, że PGE Narodowy jest miejscem bezpiecznym, na którym można organizować imprezy masowe" - napisano. "Warto również zaznaczyć, że operator PGE Narodowego zorganizował 27 lutego 2023 roku specjalną konferencję prasową z udziałem zespołu eksperckiego. Podczas tego spotkania eksperci omówili szczegółowo zarówno specyfikę przeprowadzonych badań, jak i interpretację uzyskanych wyników. Co więcej, eksperci przedstawili także swoją opinię oraz rekomendację w zakresie dalszych działań na obiekcie. Również podczas tej konferencji zespół ekspercki pod przewodnictwem Profesora Politechniki Gdańskiej, dra hab. inż. Krzysztofa Żółtowskiego, posiadającego właściwe uprawnienia, podkreślił, że PGE Narodowy jest miejscem bezpiecznym, na którym mogą być organizowane imprezy masowe" - dodano. "Przypomnijmy, że niezwłocznie po wykryciu wady elementu konstrukcji stalowo-linowej dachu podjęliśmy natychmiastowe działania mające na celu zabezpieczenie i odciążenie wadliwego elementu, a następnie przystąpiliśmy do ustalenia przyczyny i opracowania planu dalszych działań. Już w miesiąc po wykryciu wady zamontowany został bypass, który pozwolił na przywrócenie do działalności biznesowej części stadionu. Decyzja o czasowym wstrzymaniu działalności obiektu w listopadzie ubiegłego roku została podjęta przez operatora obiektu na podstawie rekomendacji projektanta konstrukcji stalowo-linowej dachu. Od samego początku informowaliśmy o sytuacji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, jak i Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.  Obecnie zespół ekspercki, składający się z wybitnych praktyków i profesorów z dziedziny konstrukcji budowlanych, materiałoznawstwa, odlewnictwa i spawalnictwa, wyraźnie wskazuje, że PGE Narodowy jest miejscem bezpiecznym. Rok 2023 zapowiada się rekordowo pod względem liczby zaplanowanych wydarzeń, a także emocji, jakie przeżywać będą tutaj zarówno kibice piłkarscy, fani dobrej muzyki, jak i pasjonaci sportów motorowych. Od lat PGE Narodowy jest miejscem spektakularnych wydarzeń zapadających w pamięć na długo. Tylko w tym roku PGE Narodowy, Dom Polskiej Reprezentacji, a także arena światowych gwiazd dostarczy niezapomnianych wrażeń milionom osób" - podsumowano.

Autorka/Autor:ms/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Newspix

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl