Nowolazurowa: cichy asfalt zamiast wysokich ekranów

Lazurowa będzie poszerzona
Lazurowa będzie poszerzona
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Lazurowa będzie poszerzonaLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

Drogowcy nie chcą budować ekranów akustycznych przy Lazurowej. Proponują rozwiązania alternatywne, między innymi cichą nawierzchnię. Dodatkowa decyzja środowiskowa zostać wydana do końca maja. Na wniosek mieszkańców przeprojektowane zostanie także skrzyżowanie z Batalionów Chłopskich, aby usprawnić w tym miejscu ruch.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska do końca maja wydłużył termin na wydanie dodatkowej decyzji środowiskowej dla budowy ulicy Nowolazurowej na odcinku od Sterniczej do Trasy Armii Krajowej.

Postępowanie prowadzone jest na wniosek Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, który chce wprowadzić w projekcie zmiany dotyczące ochrony przed hałasem. Aktualny projekt przewiduje konieczność budowy ekranów akustycznych o wysokości sześciu metrów po obydwu stronach drogi.

Cicha nawierzchnia i nie tylko

- Rozwiązania te powstały w latach, kiedy przepisy mówiły o niższym dopuszczalnym poziomie hałasu w środowisku, niż jest to obecnie. Realizując inwestycję mamy na uwadze potrzeby okolicznych mieszkańców, którzy nie mogą być narażeni na większy hałas niż ten przewidziany w przepisach – informuje Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Jednocześnie drogowcy dostrzegają możliwość uchronienia mieszkańców przed mało estetycznymi ekranami akustycznymi, odcinającymi całe osiedla i przesłaniającymi krajobraz. W ocenie ZMID-u możliwe jest zastosowanie cichej nawierzchni (technologii asfaltowej redukującej hałas), podobnej do tej na Wołoskiej.

W ostateczności ochronę przed hałasem mają zapewnić bardziej estetyczne niż ekrany akustyczne gabiony lub ekrany ziemne obsadzone pnączami, które z czasem tworzą formę wysokiego żywopłotu.

RDOŚ opóźnia decyzję

Dlatego we wniosku złożonym przez drogowców pod koniec stycznia 2017 roku nie przewiduje się budowy ekranów dźwiękochłonnych. Ostateczne zmiany będzie można wprowadzić dopiero po wydaniu decyzji środowiskowej przez RDOŚ. Ta złapała poślizg, ale jak przekonują drogowcy nie ma to wpływu na tempo realizacji inwestycji.

- Budowa zabezpieczeń akustycznych jest prowadzona na ostatnim etapie robót budowlanych, a termin zakończenia przebudowy ulicy Lazurowej mija w marcu 2018 roku – uspokaja rzecznik ZMID.

Drogowcy wyjdą także naprzeciw mieszkańcom rozbudowującego się osiedla w rejonie ulicy Batalionów Chłopskich. Ci, jak napisali we wniosku do ZMID, cieszą się z poszerzenia Lazurowej, bo to inwestycja na którą mieszkańcy Bemowa czekają od lat. Jednak jak zauważyli to silnie urbanizujący się teren między Jelonkami a trasą S8. Do czasu wybudowania przedłużenia Człuchowskiej ulica Batalionów Chłopskich będzie jego główną arterią wjazdową i wyjazdową.

Osiedle na 20 tysięcy ludzi

"Docelowo w rejonie tym ma mieszkać ma nawet 20 tysięcy osób. Ruch generować będą także szkoła, centrum handlowe oraz publiczna przychodnia" – wyliczają w piśmie do drogowców.

Mieszkańcy także nie chcą budowy ekranów akustycznych, a żeby okolica się nie korkowała zaproponowali zmiany, aby z Lazurowej były dwa pasy do lewoskrętu lub jeden wydłużony z odpowiednim ustawieniem świateł. Dodatkowo chcieli, aby przy wyjeździe z Batalionów Chłopskich także były dwa lewoskręty oraz pas do jazdy na wprost i w prawo.

- W przeciwnym kierunku przy wjeździe w ulicę Batalionów z ulicy Lazurowej powinien być jeden pas do jazdy prosto i krótki pas zanikający dla pomieszczenia większej liczby samochodów skręcających z Lazurowej. Skrzyżowanie to będzie można docelowo zmniejszyć, jednakże dopiero po przedłużeniu ulicy Człuchowskiej, co nastąpi zapewne za jakieś 30 lat – uzasadniali dalej mieszkańcy.

Drogowcy spotkali się z przedstawicielami mieszkańców. Część ich postulatów wzięto pod uwagę.

- Ustaliliśmy wspólnie, że pas do skrętu w lewo z Lazurowej w ulicy Batalionów Chłopskich zostanie przedłużony. Przeanalizowany został także postulat dotyczący wyznaczenia trzeciego pasa na wyjeździe z ulicy Batalionów Chłopskich. W związku z tym, że w ocenie projektanta nie ma na to miejsca a samo rozwiązanie pogorszyłoby bezpieczeństwo na skrzyżowaniu, usprawnienie ruchu zostanie zrealizowane w tym miejscu w inny sposób – informuje Agata Choińska-Ostrowska.

Poprawią bezpieczeństwo

Przeprogramowana zostanie sygnalizacja świetlna, aby skręcający w prawo z Batalionów Chłopskich mieli zieloną strzałkę.

- Możliwa jest również likwidacja możliwości jazdy na wprost i zmiana pasa przeznaczonego do jazdy w prawo na pas do jazdy w prawo i lewo. Rozwiązania te mają na celu zdecydowaną poprawę warunków ruchu na skrzyżowaniu – dodaje Agata Choińska-Ostrowska zaznaczając, że zmiany wymagają jeszcze zgody stołecznych urzędników zarządzających ruchem.

Przebudowa niespełna dwukilometrowego odcinka Lazurowej od Sterniczej do Górczewskiej to ostatni etap inwestycji. Nowolazurowa ma mieć jezdnie z dwoma pasami w każdym kierunku, wydzielone prawo i lewoskręty, zatoki autobusowe, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, chodniki oraz drogi rowerowe.

skw/mś

Pozostałe wiadomości

Od początku nowego roku w szpitalu św. Anny na Barskiej nie będzie już oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej - zostanie przeniesiony do Szpitala Bródnowskiego i Konstancina-Jeziorny. Czy pacjenci, trafiający dotychczas na Ochotę, dostaną pomoc w innych szpitalach? Lekarze z Barskiej mają wątpliwości.

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

"Każdy warszawiak, na pytanie, gdzie pójść w razie urazu, odpowie, że na Barską". Tylko do końca roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl