Nowe bulwary zawieszone i do okrojenia. "Szukamy oszczędności"


Przebudowa bulwarów pomiędzy Cyplem Czerniakowskim a pomnikiem Syrenki ma zostać okrojona, do tego negocjacje z projektantem zostają zawieszone. Taką decyzję podjęły władze miasta. Tłumaczą ją oszczędnościami.

Wkrótce miną dwa lata od momentu, gdy ratusz (jeszcze za czasów rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz) rozstrzygnął konkurs na projekt. Wizja pracowni WXCA zakładała zieleń, obiekty sportowe i kulturalne, a także kompleks hotelowo-apartamentowy. Na razie jednak nie wyszła poza plany. Co więcej, ratusz w wysłanym do naszej redakcji mailu zaznacza, że "w związku z ograniczonymi środkami finansowymi negocjacje z pracownią WXCA zostały czasowo wstrzymane".

"Szukamy oszczędności"

Już w marcu tego roku "Gazeta Stołeczna" podawała, że władze miasta dyskutują o kształcie tego projektu. Według dziennika urzędnicy twierdzili, że Rafał Trzaskowski i jego drużyna nie są przekonani, co do proponowanych budynków kubaturowych, a nawet stworzenia zadaszonej hali.

"Zakres zwycięskiej pracy WXCA jest obszerny. Oprócz modernizacji bulwaru Grzymały-Siedleckiego i Flotylli Wiślanej projektanci przewidują zmiany w ruchu drogowym, budowę trzech budynków wielkokubaturowych i dwóch pawilonów wielkopowierzchniowych" - zaznacza teraz w mailu do naszej redakcji Dominika Wiśniewska z biura prasowego urzędu miasta.

"Projekt jest atrakcyjny, jednak w pierwszej kolejności musimy zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkańców, np. dofinansować placówki oświatowe, które muszą sprostać problemom deformy edukacji. Nie planujemy zerwania negocjacji z WXCA. Harmonogram, dostępny budżet i etapy inwestycji musimy ponownie przeanalizować, ze względu na prognozowane negatywne skutki zmian we wpływach z podatku PIT, które zaproponowało Ministerstwo Finansów" - dodaje.

Sformułowania "deforma" używa opozycja, a także prezydent stolicy z ramienia Platformy Obywatelskiej, do określenia przeprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reformy oświatowej polegającej na likwidacji gimnazjów i wydłużeniu nauki w szkołach podstawowych. Jednym z jej skutków była kumulacja roczników uczniów starających się o miejsce w szkołach średnich.

Za kwestiami finansowymi stoją proponowane przez rząd zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych i systemie ubezpieczeń społecznych. Według wyliczeń stołecznych urzędników, budżet miasta może być szczuplejszy o 1,3 miliarda złotych rocznie.

"Wobec tego szukamy oszczędności. Możemy zrealizować jedynie część projektu pracowni WCXA, ale potrzebne są korekty projektu w zakresie dostosowania go do planów miejscowych" - przekonuje Wiśniewska.

Za kilkaset milionów złotych

Władze miasta zamierzają przeanalizować harmonogram prac i wszystko wskazuje na to, że nie będą chciały przeprowadzić całkowitej modernizacji bulwarów pomiędzy pomnikiem Syrenki a Cyplem Czerniakowskim, "ponieważ według szacunków jej koszt wynosi kilkaset milionów złotych". Na razie nie wiadomo, o co dokładnie projekt ma być uszczuplony. Wiśniewska podkreśla, że zostanie przygotowany plan działań.

Budują etapami

W sierpniu 2015 roku otworzono fragment pomiędzy ulicą Boleść a mostem Śląsko-Dąbrowskim. Od czerwca 2017 roku mieszkańcy mogą korzystać z części pomiędzy Karową a mostem Świętokrzyskim. Później - w sierpniu tego roku - oddano do użytku brakujący odcinek pomiędzy Karową a mostem Śląsko-Dąbrowskim.

W marcu 2019 roku pisaliśmy z kolei o otwarciu odcinka przy pomniku Syrenki.

O rozstrzygnięciu konkursu na odcinek pomiędzy pomnikiem Syrenki a Cyplem Czerniakowskim pisaliśmy we wrześniu 2017 roku:

[object Object]
Poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt bulwarówMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

ran/pm

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa, projekt WXCA Architekci

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl