Najpiękniejsze balkony i ogrody stolicy. Podczas finału organizatorzy pokażą nową odmianę "warszawskiej róży"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rozchodnik pomaga oszczędzać wodę
Rozchodnik pomaga oszczędzać wodęTramwaje Warszawskie
wideo 2/6
Rozchodnik pomaga oszczędzać wodęTramwaje Warszawskie

"Warszawa w kwiatach" to konkurs z długą tradycją, sięgającą jeszcze lat 30. XX wieku. W tym roku po raz czterdziesty komisja wybierze najpiękniej ukwiecone balkony czy ogrody w stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane tylko do 17 lipca. Podczas finału zostanie zaprezentowana nowa warszawska róża, wyhodowana i nazwana na cześć prezydenta Stefana Starzyńskiego.

W latach 30. prezydent Warszawy Stefan Starzyński zamarzył sobie, by stolica rozkwitała niczym inne europejskie metropolie. Dzięki niemu rozwijały się miejskie ogrody, powstawały nowe skwery, zieleńce i kwietne rabaty, ale przede wszystkim pojawiła się wyjątkowa społeczna inicjatywa. W akcję wspólnego dekorowania i zazieleniania miasta zaangażowali się mieszkańcy Warszawy. Konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody ogłaszany był co roku aż do wybuchu wojny, a uczestniczyły w nim setki warszawiaków.

PRZECZYTAJ: "Zabytki i zieleń to nie są wrogowie".

Konkurs wrócił w latach 70.

Reaktywacja akcji nastąpiła dopiero na początku lat 70. Przez kolejne lata Warszawa razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy kontynuowały tę tradycję i promowały miłość do zieleni wśród mieszkańców. 

- Warszawa w kwiatach to konkurs, w którym doceniamy i wyróżniamy pasjonatów zieleni. Czekamy na zgłoszenia wszystkich projektów, które są hołdem dla miejskiego ogrodnictwa - od ukwieconych okien i balkonów, przydomowych ogrodów czy kawiarnianych ogródków. Tegoroczna 40. edycja tego historycznego konkursu to kontynuacja pięknej tradycji krzewienia miłości do zieleni wśród warszawianek i warszawiaków - powiedziała Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

ZOBACZ: Więcej zieleni na placu Trzech Krzyży.

Warsztaty i wykłady o kwiatach

Warszawiacy mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach i wykładach na temat ogrodnictwa i zieleni miejskiej, a także w spacerach edukacyjnych organizowanych na terenie stołecznych parków i ogrodów. Podczas spotkań swoją pasją dzielą się eksperci stołecznego Zarządu Zieleni i partnerów konkursu. Wszystkie informacje o aktualnych wydarzeniach dostępne są na profilu Warszawa w kwiatach, Pawilonu Edukacyjnego Kamień oraz na stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Zgłoszenia do 40. edycji konkursu będą przyjmowane tylko do 17 lipca. Jest dziewięć kategorii:  - balkony, loggie i okna;  - inicjatywy sąsiedzkie; - ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jedno- i wielorodzinnych; - osiedla mieszkaniowe;  - aranżacja zieleni (przy kawiarniach, sklepach, punktach usługowych);  - ogród lub ogródek edukacyjny (przy placówkach edukacyjnych);  - założenie ogrodowe statutowe; - założenia ogrodowe niestatutowe.  - ogródki działkowe kwietne. 

Zgłoszenia można wysyłać do 17 lipca 2023 r. poprzez formularz internetowy, dostępny na stronie oraz listownie. Do zgłoszenia należy dołączyć maksymalnie pięć fotografii całościowo prezentujących zgłaszany obiekt oraz jego opis, zawierający informacje o występujących w nim roślinach i ekologicznych rozwiązaniach (np. magazynowanie wody, kompostowania czy wspierana różnorodności biologicznej). Regulamin konkursu dostępny jest na stronie warszawawkwiatach.pl. Formularze zgłoszeniowe są do pobrania także w siedzibach Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Zarządu Zieleni oraz w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. W Kamieniu (ul. Wybrzeże Puckie 1) codziennie w godz. 10-16 działa punkt konsultacyjny. W razie pytań dotyczących zasad konkursowych można przyjść osobiście lub napisać na adres warszawawkwiatach@zzw.waw.pl.

Warsztaty ogrodnicze w Pawilonie Edukacyjnym Kamień UM Warszawa

Piknik na wielki finał

"Laureatów tegorocznego konkursu będzie można poznać na finałowym kwietnym pikniku, który odbędzie się na terenie Parku Fontann 27 sierpnia 2023 r. Będzie to wyjątkowe święto kwiatów i zieleni. W planie m.in. występy artystyczne, warsztaty rodzinne, eksperckie wykłady oraz oficjalne ogłoszenie zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Podczas finału zostanie także zaprezentowana nowa warszawska róża, wyhodowana i nazwana na cześć Prezydenta Starzyńskiego" - informuje stołeczny ratusz

PRZECZYTAJ: Policzyli, ile "zarabiają" drzewa w Warszawie. Jedno nawet 1200 złotych rocznie.

Justyna Glusman: odnosimy konkretne korzyści z tego, że w mieście rosną drzewa
Justyna Glusman: odnosimy konkretne korzyści z tego, że w mieście rosną drzewa (wideo archiwalne)TVN24

Partnerami konkursu są: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie, Fundacja Kwietna, Fundacja Krajobrazy, Związek Szkółkarzy Polskich, Garden Masterclass Polska, Rojewski Roses, Polskie Towarzystwo Różane oraz Wydawnictwo Wytwórnia. Patronat medialny objęli Radio Dla Ciebie, Zieleń Miejska oraz Murator. Organizatorem konkursu jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

Spacer w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego UM Warszawa

Autorka/Autor:pop

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24