"Warszawa w kwiatach" to konkurs z długą tradycją, sięgającą jeszcze lat 30. XX wieku. W tym roku po raz czterdziesty komisja wybierze najpiękniej ukwiecone balkony czy ogrody w stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane tylko do 17 lipca. Podczas finału zostanie zaprezentowana nowa warszawska róża, wyhodowana i nazwana na cześć prezydenta Stefana Starzyńskiego.
W latach 30. prezydent Warszawy Stefan Starzyński zamarzył sobie, by stolica rozkwitała niczym inne europejskie metropolie. Dzięki niemu rozwijały się miejskie ogrody, powstawały nowe skwery, zieleńce i kwietne rabaty, ale przede wszystkim pojawiła się wyjątkowa społeczna inicjatywa. W akcję wspólnego dekorowania i zazieleniania miasta zaangażowali się mieszkańcy Warszawy. Konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody ogłaszany był co roku aż do wybuchu wojny, a uczestniczyły w nim setki warszawiaków.
PRZECZYTAJ: "Zabytki i zieleń to nie są wrogowie".
Konkurs wrócił w latach 70.
Reaktywacja akcji nastąpiła dopiero na początku lat 70. Przez kolejne lata Warszawa razem z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy kontynuowały tę tradycję i promowały miłość do zieleni wśród mieszkańców.
- Warszawa w kwiatach to konkurs, w którym doceniamy i wyróżniamy pasjonatów zieleni. Czekamy na zgłoszenia wszystkich projektów, które są hołdem dla miejskiego ogrodnictwa - od ukwieconych okien i balkonów, przydomowych ogrodów czy kawiarnianych ogródków. Tegoroczna 40. edycja tego historycznego konkursu to kontynuacja pięknej tradycji krzewienia miłości do zieleni wśród warszawianek i warszawiaków - powiedziała Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.
ZOBACZ: Więcej zieleni na placu Trzech Krzyży.
Warsztaty i wykłady o kwiatach
Warszawiacy mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach i wykładach na temat ogrodnictwa i zieleni miejskiej, a także w spacerach edukacyjnych organizowanych na terenie stołecznych parków i ogrodów. Podczas spotkań swoją pasją dzielą się eksperci stołecznego Zarządu Zieleni i partnerów konkursu. Wszystkie informacje o aktualnych wydarzeniach dostępne są na profilu Warszawa w kwiatach, Pawilonu Edukacyjnego Kamień oraz na stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Zgłoszenia do 40. edycji konkursu będą przyjmowane tylko do 17 lipca. Jest dziewięć kategorii: - balkony, loggie i okna; - inicjatywy sąsiedzkie; - ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jedno- i wielorodzinnych; - osiedla mieszkaniowe; - aranżacja zieleni (przy kawiarniach, sklepach, punktach usługowych); - ogród lub ogródek edukacyjny (przy placówkach edukacyjnych); - założenie ogrodowe statutowe; - założenia ogrodowe niestatutowe. - ogródki działkowe kwietne.
Zgłoszenia można wysyłać do 17 lipca 2023 r. poprzez formularz internetowy, dostępny na stronie oraz listownie. Do zgłoszenia należy dołączyć maksymalnie pięć fotografii całościowo prezentujących zgłaszany obiekt oraz jego opis, zawierający informacje o występujących w nim roślinach i ekologicznych rozwiązaniach (np. magazynowanie wody, kompostowania czy wspierana różnorodności biologicznej). Regulamin konkursu dostępny jest na stronie warszawawkwiatach.pl. Formularze zgłoszeniowe są do pobrania także w siedzibach Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Zarządu Zieleni oraz w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. W Kamieniu (ul. Wybrzeże Puckie 1) codziennie w godz. 10-16 działa punkt konsultacyjny. W razie pytań dotyczących zasad konkursowych można przyjść osobiście lub napisać na adres warszawawkwiatach@zzw.waw.pl.
Piknik na wielki finał
"Laureatów tegorocznego konkursu będzie można poznać na finałowym kwietnym pikniku, który odbędzie się na terenie Parku Fontann 27 sierpnia 2023 r. Będzie to wyjątkowe święto kwiatów i zieleni. W planie m.in. występy artystyczne, warsztaty rodzinne, eksperckie wykłady oraz oficjalne ogłoszenie zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Podczas finału zostanie także zaprezentowana nowa warszawska róża, wyhodowana i nazwana na cześć Prezydenta Starzyńskiego" - informuje stołeczny ratusz
PRZECZYTAJ: Policzyli, ile "zarabiają" drzewa w Warszawie. Jedno nawet 1200 złotych rocznie.
Partnerami konkursu są: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie, Fundacja Kwietna, Fundacja Krajobrazy, Związek Szkółkarzy Polskich, Garden Masterclass Polska, Rojewski Roses, Polskie Towarzystwo Różane oraz Wydawnictwo Wytwórnia. Patronat medialny objęli Radio Dla Ciebie, Zieleń Miejska oraz Murator. Organizatorem konkursu jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.
Autorka/Autor: pop
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa