"Muzyka klasyczna w plenerze to wyjątkowe doświadczenie". Kompozycje Paderewskiego w parku

Park Ujazdowski
Willa Narutowicza i plany utworzenia Muzeum Paderewskiego
Źródło: Tomasz Zieliński / tvnwrszawa.pl
Pianista Piotr Sałajczyk, ceniony wykonawca muzyki polskiej, zagra w sobotę przy pomniku Paderewskiego w Parku Ujazdowskim. Plenerowy koncert odbędzie się w ramach II Festiwalu Paderewski na Ujazdowie.

Koncerty plenerowe są lubiane przez mieszkańców Warszawy, a także przez turystów odwiedzających stolicę.

- Chcemy, aby letni Festiwal Paderewski na Ujazdowie stał się nie tylko wydarzeniem muzycznym, ale także miejscem spotkań i integracji społeczności Warszawy. Wierzymy, że muzyka klasyczna w plenerze to wyjątkowe doświadczenie, które może być dostępne dla każdego – mówi Wiesław Dąbrowski, prezes Fundacji AveArte, która organizuje festiwal.

>>> Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Ma być hołdem złożonym genialnemu pianiście

Podczas cyklu 11 koncertów, odbywających się w kolejne soboty, zabrzmią dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, a także utwory Juliusza Zarębskiego, Karola Szymanowskiego, Mikołaja Majkusiaka, Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara, Ludomira Różyckiego, Karola Kurpińskiego, Miłosza Magina, Aleksandra Tansmana, Kazimierza Sierockiego, George'a Gershwina.

W gronie muzyków biorących udział w festiwalu znaleźli się: Karol Radziwonowicz, Krzysztof Herdzin, Michał Szymanowski, Gregorii Vasilev, Jekaterina Drzewiecka, Hyuk Lee, Piotr Sałajczyk, Paweł Kowalski, Kacper Żeromski, Jan Bieniasz, trio akordeonowe ThreeK TRIO i kwintet dęty Cracow Golden Quintet.

Festiwal Paderewski na Ujazdowie – zgodnie z ideą organizatorów – ma być nie tylko hołdem złożonym genialnemu pianiście, kompozytorowi, dyplomacie, współtwórcy polskiej niepodległości, ale także dobrą okazją, aby spędzić sobotnie popołudnie w otoczeniu natury i muzyki klasycznej.

Koncerty będą odbywać się w swobodnej atmosferze oraz malowniczej scenerii Parku Ujazdowskiego. Organizatorzy zachęcają uczestników do zabrania ze sobą koców piknikowych, zaproszenia rodzin i przyjaciół, proponując sposób na kulturalno-towarzyskie popołudnie.

Pianista prowadzi bogate życie koncertowe

Solistą sobotniego koncertu, który zacznie się o godz. 16.00, jest Piotr Sałajczyk (rocznik 1982) zaliczany do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Laureat Fryderyka oraz Orfeusza przyznanego za „wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej” był też nominowany do Paszportów „Polityki” (2017) za „wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”.

W kręgu jego zainteresowań pozostaje zarówno muzyka najnowsza, jak i muzyka polskiego romantyzmu.

W 2017 r. ukazał się czteropłytowy album, na którym zarejestrował komplet dzieł fortepianowych Juliusza Zarębskiego. Rok później pianista podjął się rejestracji wszystkich dzieł Władysława Żeleńskiego przeznaczonych na fortepian.

Ma na koncie liczne prawykonania muzyki współczesnej, współpracuje m.in. z: Apollon Musagete Quartet, Royal String Quartet, Piotrem Pławnerem, Agatą Zubel i Kwartetem Śląskim. Z tym ostatnim zespołem nagrał Kwintet fortepianowy Mieczysława Wajnberga (Fryderyk 2018), co stało się początkiem jego fascynacji tym kompozytorem. Jest współtwórcą formacji kameralnej Wajnberg Trio. W centrum swoich zainteresowań artysta jednak stawia twórczość Karola Szymanowskiego.

Pianista prowadzi bogate życie koncertowe, były to m.in. występy z: Filharmonią Narodową, NOSPR, Sinfonią Varsovią, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovia, koncerty na festiwalach w kraju i za granicą.

Piotr Sałajczyk prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, której jest absolwentem (klasa fortepianu prof. Józefa Stompla). Studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Pavla Gililova. Jest również pianistą Sommerakademie Salzburg.

II Festiwal Paderewski na Ujazdowie został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Udział w koncertach, które trwać będą w każdą sobotę lata do 7 września 2024 r., jest bezpłatny.

Czytaj także: