29 tysięcy wolno żyjących kotów w Warszawie. Dziś też jest ich święto

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jak stolica dba o koty?um

W Międzynarodowy Dzień Kota stołeczny ratusz podsumował, co robi, aby pomóc bezdomnym i wolno żyjącym kotom. Przypomniał też, co zrobić mogą warszawiacy.

W niedzielę 8 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota. W Polsce kocie święto przypada w lutym.

"Ale i tak jest okazja, by przypomnieć jak stolica dba o koty wolno żyjące, których w Warszawie zamieszkuje prawie 29 tys" – stwierdził stołeczny ratusz.

Jak stolica dba o koty?

Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa ratusza przypomniała w komunikacie, że ratusz finansuje leczenie, sterylizacje, dokarmia, udziela dotacji organizacjom pozarządowym na ochronę zwierząt. 

"Warto podkreślić, że koty żyjące w mieście nie są zwierzętami bezdomnymi. Nie wolno ich wyłapywać, ani gdziekolwiek wywozić, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia. Są one elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy i szczurów). Koty wolno żyjące bytują pojedynczo lub w grupach. W wielu przypadkach grupy kotów wolno żyjących składają się z osobników spokrewnionych ze sobą, które urodziły się i wyrosły w jej obrębie. Zazwyczaj zachowują dosyć duży dystans w stosunku do ludzi" – napisała.

Ponadto, jak przekazuje rzeczniczka, od 2005 roku miasto prowadzi działania związane z opieką nad kotami wolno żyjącymi oraz w celu ograniczenia i kontroli ich populacji. Ważnym aspektem tych działań są zabiegi sterylizacji i kastracji kotów. "Osoby opiekujące się kotami wolno żyjącymi, tzw. społeczni opiekunowie, są to osoby, które z własnej woli i chęci pomocy opiekują się tymi zwierzętami. Jeśli ktoś chciałby dołączyć do tego grona, może się zgłaszać do Wydziałów Ochrony Środowiska w urzędach dzielnic" – przypomniała.

Miasto finansuje także karmę, która przekazywana jest społecznym opiekunom. W latach 2019-2020 Warszawa zakupiła blisko 474 tony łącznie karmy suchej i mokrej. W I półroczu 2021 r. zakupiono ok. 114 ton karmy dla kotów wolno żyjących.

"Organizacje pozarządowe, których statutowym celem jest ochrona zwierząt, corocznie otrzymują dotacje na sterylizację, kastrację, opiekę weterynaryjną, dokarmianie, poprawę warunków bytowania zwierząt bezdomnych i wolno żyjących z terenu Warszawy oraz działania edukacyjne. Odbywa się to w trybie otwartych konkursów ofert. Mogą one wydawać środki z dotacji zarówno na koty bezdomne i wolno żyjące, którymi same się opiekują, jak i będące pod opieką społecznych opiekunów. W 2020 r. Miasto udzieliło dotację 20 organizacjom w łącznej kwocie 900 tys. zł." – przekazała.

Gdzie zgłosić znalezienie kota?

W Biurze Ochrony Środowiska funkcjonuje Wydział Spraw Zwierząt (tel. 22 44 32 579 lub 545), a w straży miejskiej działają specjalistyczne EkoPatrole (tel. 986). Można się z nimi kontaktować w sprawach związanych ze zwierzętami bezdomnymi i kotami wolno żyjącymi.

Na rzecz pomocy kotom działa też punkt adopcyjno-edukacyjny Schroniska Na Paluchu - "Ochota na Kota".

Powstał on w sierpniu 2018 roku. Przestrzeń w lokalu została zaaranżowana we współpracy z behawiorystą tak, by zwierzęta mogły realizować swoje potrzeby gatunkowe. Dwa pokoje zostały wyposażone w drapaki, kryjówki, półeczki i inne akcesoria. Dzięki temu zwierzęta, czekające na swój docelowy dom, przebywają w komfortowych warunkach. W "Ochocie na Kota" realizowane są procesy adopcyjne. Osoba lub rodzina zainteresowana adopcją ma szansę poznać kota, pobyć z nim, a także porozmawiać z pracownikami punktu, którzy służą fachową pomocą zarówno przed adopcją, jak i po niej.

Schronisko na Paluchu dysponuje również kociarnią, która powstała w 2006 roku i została przystosowana do zapewnienia opieki około 180 kotom. Obecnie obiekt wymaga modernizacji. Planowane jest wyburzenie budynku i wybudowanie w tym miejscu nowego, dwukondygnacyjnego obiektu. W zależności od przyjętej technologii wykonania oraz zakresu doposażenia przewidywany koszt modernizacji kociarni wraz z wykonaniem schroniska zastępczego dla kotów na czas modernizacji będzie kształtował się na poziomie około 3-5 milionów złotych.

"Ochota na kota" (nagranie archiwalne)
"Ochota na kota" (nagranie archiwalne)TVN24

Autorka/Autor:kz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: um

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24