Najnowsze

Od 1 kwietnia pacjenci z COVID-19 będą leczeni w zwykłych szpitalach

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Fal: decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek jest przedwczesna
Fal: decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek jest przedwczesnaTVN24
wideo 2/4
TVN24Fal: decyzja o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek jest przedwczesna

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przekazał, że z początkiem kwietnia pacjenci zakażeni koronawirusem wymagający hospitalizacji będą leczeni w zwykłych szpitalach. - To już są ostatnie dni systemu z wyznaczaniem miejsc COVID-owych - powiedział wojewoda.

- Mamy w tej chwili około 800 osób chorych na COVID, kilkadziesiąt pod respiratorami, zatem z całą pewnością pandemia się nie skończyła i w związku z tym będziemy realizować te zadania (leczenie cierpiących na COVID-19 - red.) w inny sposób - powiedział w poniedziałek dziennikarzom wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Chorzy na COVID-19 będą hospitalizowani na innych zasadach

Wyjaśnił, że już w czasie poprzednich faz pandemii "każdy chory na COVID, który miał inne choroby wymagające zaopiekowania szpitalnego, był hospitalizowany w odpowiednim oddziale, nie zakaźnym, nie dedykowanym COVID-owi, ale w odpowiednim do jego stanu zdrowia, z zachowaniem izolacji tak, żeby nie zagrażał innym pacjentom".

- Pacjenci chorzy na COVID, tak jak chorzy na inne choroby zakaźne, będą nadal hospitalizowani, tylko na innych zasadach, już takich bardziej codziennych - wskazał wojewoda.

Dodał, że "praktycznie to już są ostatnie dni systemu z wyznaczaniem miejsc COVID-owych". - Od 1 kwietnia te warunki będą - jeżeli można tak powiedzieć - normalne - zapowiedział Radziwiłł. - Jeżeli pacjent z COVID-em będzie wymagał hospitalizacji - co dzisiaj wydarza się na szczęście znacznie rzadziej niż w poprzednich falach - będzie hospitalizowany z zachowaniem wszelkich reguł izolacji i ze stosowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa ze strony personelu medycznego - wytłumaczył.

Co ze Szpitalem Południowym? Wojewoda: jest niedokończony

Konstanty Radziwiłł, zapytany o dalszy los Szpitala Południowego, zwrócił uwagę, że nie jest on jeszcze dokończony. W czasie kolejnych fal pandemii pełnił rolę szpitala tymczasowego. - Trzeba bardzo jasno powiedzieć, że on został na etapie jeszcze niedokończonego szpitala - podkreślił. Zdaniem Radziwiłła "należy wykonać jeszcze wiele zadań, aby szpital mógł w sposób normalny przyjmować na leczenie pacjentów"

W poniedziałek ponad 300 zakażeń w Warszawie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 2368 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Podano, że w tej liczbie odnotowano 209 zakażeń. Zmarła jedna osoba chorująca na COVID-19.

W województwie mazowieckim odnotowano ostatniej doby 495 zakażeń, z czego 312 to przypadki z Warszawy.

Od poniedziałku, 28 marca weszły w życie zmiany w ograniczeniach w związku z koronawirusem. Zniesiony został obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem placówek leczniczych i aptek. Zmiany dotyczą także kwarantanny i izolacji. Od 28 marca każdy zakażony będzie zobowiązany do izolacji, dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku zakażenia chorobą zakaźną. We własnym zakresie będzie musiał funkcjonować tak, by nie narażać innych.

Autor:dg/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości