Jak przekazała mazowiecka policja, na terenie garnizonu mazowieckiego w tym roku tablicami informującymi o ryzyku kąpieli oznaczono 93 miejsca. 22 tablice zostaną wymienione, a jedna usunięta. Wytypowane zostały także kolejne niebezpieczne miejsca.
W tym roku cztery nowe tablice staną przy wyrobiskach pokopalnianych w miejscowościach Wierzbica (powiat radomski), Kruki (powiat ostrołęcki), Słopsk (powiat wyszkowski) i przy stawach w miejscowości Godzisz (powiat garwoliński).
Apel policji
Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu wynika, że w 2021 roku na terenie jej podległym, obejmującym 28 powiatów, utonęło 25 osób, z czego 10 utonięć zanotowano w wakacje.
- Jest coraz cieplej, zbliżają się wakacje, a zatem mamy coraz więcej okazji do wypoczynku nad wodą. Niestety nie wszyscy w poszukiwaniu kąpieliska kierują się zdrowym rozsądkiem. Dużą popularnością cieszą się niestrzeżone akweny wodne, gdzie dochodzi do dużej liczby utonięć - zaznaczyła Katarzyna Kucharska z mazowieckiej policji.
Dodała, że po to, aby przestrzegać przed wyborem niewłaściwego miejsca do kąpieli samorząd województwa mazowieckiego oraz mazowiecka policja od lat prowadzą akcję oznaczania czarnych punktów wodnych tablicami informującymi o ryzyku kąpieli.
- Kąpiele w miejscach niedozwolonych, czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi, to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody "na główkę", szczególnie po długim przebywaniu na słońcu lub samotne kąpiele są niebezpieczne - zaznaczyła.
Kucharska zaapelowała do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. - Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na naszą zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji, czy tragedii - powiedziała.
Nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem
Policja zwraca uwagę, by pamiętać, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. - Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas, jak i innych miłośników wodnego wypoczynku - zaznaczyła Kucharska.
Mazowiecki garnizon policji swoim zasięgiem obejmuje 28 powiatów województwa mazowieckiego, z wyłączeniem powiatów ze stołecznego garnizonu policji, w którego skład wchodzą: Warszawa oraz powiaty: legionowski, wołomiński, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, grodziski, warszawski zachodni i nowodworski.
Autorka/Autor: kz
Źródło: PAP