Marsz na cześć Piłsudskiego powraca

Uczestnicy marszu
Uczestnicy marszu
Źródło: nac
Po kilkudziesięciu latach do stolicy wróci marsz Warszawa – Sulejówek. Powrót do międzywojennej tradycji to inicjatywa warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W II RP takie marsze organizowano w dniu imienin Józefa Piłsudskiego, patrona uczelni.

- Inicjatywa powrotu do marszów będzie pretekstem do przypominania mieszkańcom stolicy pięknych niepodległościowych tradycji okresu międzywojennego, z młodzieżą w roli głównej – czytamy w uchwale Senatu warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Jak zapewniają władze uczelni, impreza będzie odbywała się cyklicznie. Tegoroczny marsz na trasie AWF Warszawa – Sulejówek wystartuje, jak przed wojną, 19 maja. Uczestnicy będą mieli do pokonania ponad 20 km. Do udziału zaproszono także studentów innych warszawskich uczelni.

W najbliższych tygodniach uczelnia zaprezentuje szczegółowy program imprezy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski.

Bieg w Sulejówku

Inicjatywa AWF to nie pierwsza próba odwołania się do przedwojennych tradycji sportowych. Od kilku lat ”Bieg Marszałka” organizuje Towarzystwo Przyjaciół Sulejówka. Pierwszy odbył się w 2008 roku i z każdą edycją przyciąga większą liczbę biegaczy.

W tym roku bieg odbędzie się 15 czerwca. O godzinie 10:00 z ulicy Paderewskiego w Sulejówku, biegacze wystartują na trasę ulicami Jana III Sobieskiego, Dzielną, 11 Listopada, Legionów. Meta podobnie.

Marsz Warszawa - Sulejówek

Prosili Marszałka o zgodę

Pod koniec 1925 roku stołeczny Związek Strzelecki zgłosił inicjatywę zorganizowania marszu na terenie Mazowsza. Miał to być wyraz hołdu i uznania młodzieży dla marszałka, od 1923 roku mieszkającego w Sulejówku. Bezpośrednim pretekstem miały być jego imieniny obchodzone 19 marca.

W styczniu 1926 roku do dworku w Sulejówku dotarła delegacja. Przedstawiciele Zarządu Okręgu Związku Strzeleckiego poprosili Piłsudskiego o zgodę na organizację marszu na trasie Warszawa – Sulejówek.

Kilkuset uczestników

Pierwsza edycja odbyła się w tym samym roku. 13-osobowe drużyny wyruszyły spod gmachu Komendy Głównej Związku Strzeleckiego (Al. Jerozolimskie 27), by dotrzeć do dworku marszałka w Sulejówku. Wystartowało 30 zespołów, czyli niemal 400 zawodników. W 1935 roku do marszu przystąpiło aż 90 drużyn.

Marsz kontynuowano również po śmierci Piłsudskiego w 1935 roku. Zwycięzcom i uczestnikom wręczano nagrody państwowe, medale, dyplomy honorowe i żetony.

bf/b

Czytaj także: