Ma być jak w Portland: duży most, ale nie dla aut


Targówek chce mostu Krasińskiego - szerokiego, z dwoma pasami dla aut w każdą stronę. Żoliborz wolałby, żeby przeprawą jeździły tylko tramwaje i rowery, a jak już muszą być samochody - to tylko jednym pasem. Zwężona miałaby zostać także ul. Krasińskiego do pl. Wilsona.

Im bardziej na Targówku go chcą, tym opór na Żoliborzu silniejszy. Spór o projekt przyszłego mostu ujawnił się podczas połączonego posiedzenia trzech komisji infrastruktury Żoliborza, Targówka i Pragi Północ. Stowarzyszenie Żoliborzan przygotowało prezentację, w której punktuje wady inwestycji według projektu sprzed kilku lat. Dokument, choć firmowany przez stowarzyszenie, powstał w porozumieniu z radnymi komisji infrastruktury i z błogosławieństwem zarządu, można go więc uznać za oficjalne stanowisko dzielnicy.

– Choć część radnych by się pod nim nie podpisała, bo nie zgadza się na żaden most – zastrzega Donata Rapacka, radna Żoliborz.

Jak w Portland albo Krakowie

Stowarzyszenie chciałoby mostu pieszo-rowerowo-tramwajowego. Na zarzut, że to fanaberia pokazuje zdjęcia estakady Wielicka - Lipska w Krakowie oraz most Tilikum Crossing w amerykańskim Portland.

Jednak sama przeprawa nie jest dla żoliborzan największym problem. Ich krytyka skupia się przede wszystkim na "rażącym przeskalowaniu" pozostałych części Trasy Krasińskiego, czyli dróg dojazdowych po obu stronach Wisły. Projekt jest według ich anachroniczny i rozdęty, sprzeczny z polityką transportową miasta.

"Trasa Krasińskiego w aktualnym projekcie to zdecydowana preferencja dla ruchu samochodowego, ograniczony dostęp do komunikacji publicznej, minimalna ilość miejsca dla pieszych i rowerzystów, minimalna ilość zieleni" – czytamy w prezentacji. Chodzi przede wszystkim o fragment między Wisłostradą a placem Wilsona, który zamieniłby się w autostradę dla pędzących do centrum kierowców. Pędzących, a w godzinach szczytu tkwiących w wielkim korku. Wiązałoby się to także ze zwiększonym hałasem i zanieczyszczeniem powietrza.

"Najpierw metro i obwodnica"

Jak dowodzi Stowarzyszenie Żoliborzan skrzyżowanie z Wisłostradą stałoby się węzłem komunikacyjnym dwukrotnie większym do dzisiejszego skrzyżowania. Nie w smak im także przywrócenie skrętu w lokalną uliczkę Czarnieckiego i likwidacja przejścia dla pieszych przy Kępie Potockiej (między Czarnieckiego a Wisłostradą nie byłoby żadnego). Upomina się także o zieleń po drugiej stronie Wisły, wykazując, że 75-metrowy pas betonu wchłonąłby jedyny skwer w okolicy – przy ul. Kotsisa.

Żoliborzanie wskazują też istotniejsze inwestycje, który powinny mieć zagwarantowane finansowanie, zanim ruszy budowa mostu: II linii metra do stacji Rembielińska, wciąż odkładana obwodnica Pragi od ronda Wiatraczna do ronda Żaba oraz drugi odcinek samej Trasy Krasińskiego od Jagiellońskiej do Odrowąża. - Nie chcemy kolejnej niedokończonej trasy mostowej – piszą i postulują ograniczenie skali inwestycji.

Krasińskiego jak Świętokrzyska?

Wcześniej o wariancie z jedną jezdnią dla samochodów i szerokim pasem rowerowym mówił wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Taka wersja byłaby ratuszowi na rękę, bo można pracować na istniejącym projekcie. Nie rozwiązuje to jednak newralgicznej dla żoliborzan części inwestycji, czyli kształtu trasy od Wisłostrady do placu Wilsona.

- To jest temat do poważnych analiz i dyskusji. Na pewno nie może to być most tranzytowy. Należy postawić pytanie, czy jest tam szansa na duży ruch pieszych i rowerowy. Osobiście uważam, że nie, dlatego skłaniałbym się raczej ku wersji z jednym pasem dla samochodów. To rozsądna propozycja – komentuje dr Michał Wolański z Katedry Transportu Szkoły Głównej Handlowej. - Jeśli most miałby po jednym pasie w każdą stronę, taka sama powinna być ul. Krasińskiego. Niech wygląda tak jak Świętokrzyska, szerokie chodniki, fajne parkingi, zieleń. Przy okazji można odsunąć ruch od domów przy ul. Krasińskiego – dodaje.

Przychyla się też do stanowiska, że inwestycja ma sens, jeśli zostanie zrealizowana w całości, czyli z połączeniem Jagiellońskiej i Odrowąża na torami kolejowymi. Innego zdanie są władze, przekonane, że prędzej czy później drugi etap inwestycji i tak zostanie zrealizowany. – Róbmy to fazami, budujmy to, na co mamy pieniądze, nie odkładajmy do świętego nigdy – apeluje Grzegorz Gadecki, wiceburmistrz Targówka.

"Bezsensowny kadłubek"

Koncepcję pieszo-rowerowo-tramwajową uważa za kadłubkową. – Bez mostu dla samochodów nie ma sensu mówić o trasie. To są naczynia połączone. Ktoś zaprojektował przeprawę wybiegającą w przyszłość i to jest w porządku. Nie przekreślajmy tego – tłumaczy. - Nowa przeprawa daje możliwość rozkładania ruchu. Na poprzemysłowych terenach Żerania zamieszka wkrótce 15 tysięcy ludzi, samo Bródno to 80 tysięcy zameldowanych mieszkańców. Tyle mówi się o rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy, a to także infrastruktura. Dość asymetrii w rozwoju – przekonuje Gadecki.

Mimo różnic podkreśla, że jest dobra klimat do dyskusji z mieszkańcami i władzami Żoliborza. Dopuszcza kompromis, ale w tylko ramach istniejącego projektu. – Dwa pasy, jeden pas plus buspas? Organizacja ruchu to rzecz wtórna. Wyłoni się po konsultacjach społecznych – zauważa.

A może bez tramwajów?

Na pewno jest o czym dyskutować. Dr Wolański wkłada kij w mrowisko i podaje w wątpliwość kwestię, co do której obie strony są zgodne.

- Mam poważne wątpliwości, czy to będzie uczęszczana trasa tramwajowa. Bo co ona daje? Przybliża trochę Bródno to stacji metra Plac Wilsona. Ale nie zapominajmy, że na Jagiellońskiej jest szybki tramwaj, który daje połączenie ze stacjami Dworzec Gdański i Dworzec Wileński. Tramwaj należy budować tam, gdzie relacja ma duży potencjał, tutaj go nie dostrzegam. Proponowałbym most z rezerwą na tramwaj, stworzenia buspasa, który w przyszłości mógłby się stać trambuspasem. To rozwiązanie, które dobrze sprawdziło się na trasie WZ, którego niestety nikt nie chce powtarzać w innych miejscach. To błąd – podsumowuje. Nowa przeprawa ma być pierwszym w Warszawie mostem łukowym. Miasto planuje, że będzie gotowy w 2017 roku. Projekt niespodziewanie wyciągnięto z "zamrażarki" w lipcu:

Prezydent Wojciechowicz o inwestycjach

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 22 lipca po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. To hołd dla ofiar akcji deportacyjnej przeprowadzonej w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano nie działały cztery stacje na centralnym odcinku pierwszej linii metra. Powodem był pozostawiony bagaż. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na Jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl