Krytykują projekt mostu Krasińskiego. "Są pilniejsze wydatki"

Most Krasińskiego ma połączyć Pragę Północ i ŻoliborzTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl/ZMiD

Mieszkańcy i organizacje społeczne z Żoliborza oraz Pragi chcą zorganizowania szerokich konsultacji społecznych w sprawie planowanej budowy mostu Krasińskiego łączącego te dwie dzielnice. Ich zdaniem inwestycja w takim kształcie nie spełnia "realnych potrzeb mieszkańców Warszawy".

W lipcu Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił przetarg na aktualizację dokumentacji projektowej Trasy Mostu Krasińskiego, który w przyszłości ma połączyć Żoliborz z Pragą Północ. Plany drogowców wzbudziły spore poruszenie wśród mieszkańców i organizacji społecznych z tych dzielnic.

Wystosowano petycję do prezydent Warszawy o zorganizowanie szerokich konsultacji społecznych w tej sprawie. "Przeprowadzenie ich jest niezbędne, aby w trakcie aktualizacji projektu Trasy Mostu Krasińskiego uwzględnić zmiany, jakie zaszły od momentu powstania projektu i dostosować go do potrzeb mieszkańców. Realizacja takich działań pozwoli jednocześnie uniknąć w przyszłości wieloletniego sporu wokół inwestycji, podobnego do szeroko opisywanej w mediach sprawy przebiegu Trasy Świętokrzyskiej na jej praskim odcinku" – twierdzą sygnatariusze listu, czyli między innymi: Stowarzyszenie Żoliborzanie, Rada Kolonii Śliwice, Zielone Mazowsze czy Forum Rozwoju Warszawy.

Mocne zarzuty

W piśmie do Hanny Gronkiewicz-Waltz wyszczególniono wady budowy tej przeprawy przez Wisłę, a zwłaszcza kwestię szerokiej jezdni dla samochodów. Zdaniem społeczników budowa drogi kierującej ruch do centrum miasta jest sprzeczna ze Strategią Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy oraz pogorszy jakość powietrza w tym rejonie.

Mieszkańcy obawiają się też, że trasa mostu mogłaby zlikwidować tereny zielone przy osiedlu Śliwice na Pradze oraz zagrozi "wartościom zabytkowym starej części Żoliborza".

Wadliwe konsultacje

Choć sygnatariusze listu przyznają, że konsultacje w sprawie mostu już się odbyły, to warto je powtórzyć. "Spotkania informacyjne organizowane 8 lat temu przebiegały w sposób daleki od standardów prowadzenia konsultacji społecznych, a ich wyników nie można uznać za odzwierciedlenie woli mieszkańców – zgłaszane uwagi nie zostały uwzględnione, co więcej, wprowadzono do projektu zmiany zdecydowanie przez mieszkańców odrzucone" – piszą w petycji.

Dodają również, że w ciągu ośmiu lat zmieniło się samo miasto. Gdy przygotowano projekt przygotowywano projekt Trasy Mostu Krasińskiego, metro kończyło się na placu Wilsona, a jedyną przeprawą przez Wisłę na północ od Śródmieścia był most Grota-Roweckiego. "Tymczasem w roku 2015 jest już metro na Pradze, most Grota został poszerzony oraz zbudowano most Północny" – czytamy w liście do prezydent.

"Są pilniejsze wydatki"

Jak czytamy w petycji, społecznicy uważają, że Warszawa ma pilniejsze wydatki niż budowa akurat tej przeprawy. "Przyspieszenie budowy Trasy Mostu Krasińskiego, której koszt szacowany jest na 700 mln zł, trudno racjonalnie wytłumaczyć w sytuacji, gdy brakuje środków na kilka innych, odwlekanych od lat inwestycji" – tłumaczą w piśmie. Ich zdaniem za te pieniądze można: dokończyć obwodnicę Pragi lub dofinansować dalsze odcinki drugiej linii metra.

"Zwracamy się zatem z prośbą o przeprowadzenie konsultacji społecznych (…) i niepodejmowanie pochopnych decyzji o rozpoczęciu tej inwestycji. Konsultacje społeczne pozwolą uzgodnić interesy i oczekiwania różnych grup oraz dostosować projekt inwestycji do potrzeb mieszkańców – warto rozmawiać z warszawiakami!" – apelują społecznicy.

Poprosiliśmy o komentarz do tej petycji Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych. – Sprawa jest bardziej skomplikowana niż się wydaje. Dziś już nie zdążymy odpowiedzieć. Ale prosimy o pytania w tej sprawie, postaramy się do nich ustosunkować jak najszybciej – usłyszeliśmy w piątek po godzinie 15 od Małgorzaty Gajewskiej, rzeczniczki ZMiD. Pytania wysłaliśmy, na odpowiedzi czekamy.

Od lat tylko na papierze

Pierwsze plany budowy mostu powstały w okresie międzywojennym. Wszystko przerwała II wojna światowa. Potem powstała ul. Krasińskiego wraz z rezerwą tramwajową, ale mostu wciąż brakuje.

W 2006 roku przeprawę na listę swoich inwestycyjnych obietnic, które powstaną do 2014 roku, wpisała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pozostaje ona do dzisiaj... na mapie planów.

W 2014 roku pomysł budowy odcinka pl. Wilsona do Jagiellońskiej powrócił. - Wróciliśmy do mostu Krasińskiego, ponieważ jest on potrzebny. To jedna z większych inwestycji przewidziana na lata 2014 - 22 - mówiła wówczas Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

W lipcu 2015 roku ZMiD ogłosił przetarg na aktualizację dokumentacji tej przeprawy. Według planów drogowców budowa przeprawy miałaby się zacząć w 2017 roku.

Prezydent Wojciechowicz o inwestycjach
Prezydent Wojciechowicz o inwestycjach tvnwarszawa.pl

jb/sk

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl/ZMiD

Pozostałe wiadomości

Poznał w sieci kobietę, która zaproponowała mu założenie sklepu internetowego na azjatyckiej platformie sprzedażowej. Oferta była kusząca, skończyło się na stracie setek tysięcy złotych.

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl