Dyrektor szpitala na Narodowym: potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Zaczyński: potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzy
Zaczyński: potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzyTVN24
wideo 2/2
Zaczyński: potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzyTVN24

Dyrektor tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym poinformował, że obecnie przebywa w nim 242 pacjentów, z czego 15 pod respiratorami. - Potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzy. Nabór trwa – powiedział dr Artur Zaczyński.

- W tej chwili w szpitalu tymczasowym na stadionie przebywa 242 pacjentów, w kolejce oczekujących wciąż trwają zgłoszenia, karetki cały czas dojeżdżają. Mamy teraz 15 osób pod respiratorami, natomiast są też systemy wspomagania oddechu w liczbie ponad 40, więc stan tych pacjentów określany jest jako ciężki i bardzo ciężki. Czekamy na ewentualne przeniesienie do OIOM-ów tradycyjnych szpitali warszawskich, ale w tej chwili nie mamy takiej możliwości – zaznaczył dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, którego filią jest Szpital Narodowy, dr Artur Zaczyński.

Zaczyński: potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzy

Podał również, że w obu szpitalach znajduje się obecnie ponad 600 osób z koronawirusem. - Wszystkie szpitale w Warszawie przechodzą duże oblężenie i tutaj apel, abyśmy przyjmowali pacjentów z karetek do SOR-ów i wtedy oceniali ich stan. Bo pacjenci powinni trafiać do szpitala po wstępnej diagnozie w SOR-ze i być referowani do szpitala po ustabilizowaniu stanu nagłego. Takie są zasady funkcjonowania i strategia przedstawiona na jesieni – przypomniał Zaczyński.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zaapelował również do koordynatorów ratownictwa medycznego, aby przestrzegali godzin wyznaczonych przez centrum koordynacji. - Aby te karetki nie stały w kolejce z osobami, które potrzebują pomocy, aby nie tworzyły się kolejki i zatory. Przyjmujemy pacjentów zarówno z Warszawy, jak i całego województwa. Proces ich przyjęcia trwa około 15-20 minut, czyli jesteśmy w stanie przyjmować czterech, pięciu pacjentów na godzinę i to jest potencjał optymalny dla pacjentów i personelu – powiedział dyrektor.

Zaczyński był pytany również o braki kadrowe w szpitalu tymczasowym. - Jeżelibyśmy policzyli, że jeden lekarz opiekuje się 28 pacjentami i mamy do wypełnienia jeszcze 550 łóżek (...) możemy policzyć, że potrzebujemy jeszcze minimum 80 lekarzy (...) Podobnie z pielęgniarkami, których jest więcej przydzielonych na każdy unit, tak samo ratownicy medyczni i asystenci medyczni. Ten nabór trwa, nigdy nie został zatrzymany, on trwa od jesieni i w tej chwili rekrutujmy kolejne osoby – zapewnił.

Dworczyk: trwa uzupełnianie personelu, musi to chwilę potrwać

Szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował z kolei, że dziś w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym jest 276 łóżek z obsługą personelu dla pacjentów chorych na COVID-19. - W tej chwili jest uzupełnianie personelu, tak żeby tych łóżek mogło być zajętych przez pacjentów jak najwięcej – oświadczył szef KPRM, zaznaczając, że "musi to chwilę potrwać".

- Liczymy, że już wkrótce ten personel będzie skompletowany i te blisko pół tysiąca łóżek będzie wykorzystywanych, jeśli będzie taka potrzeba – oświadczył Dworczyk.

Zwracał uwagę, że jeszcze kilkanaście tygodni temu, kiedy w szpitalu tym był zaangażowany personel, a pacjentów było kilkudziesięciu, pod adresem szpitala i rządu kierowane były mocne słowa krytyki.- Dzisiaj widzimy, jak były to nieadekwatne do rzeczywistości słowa – stwierdził Dworczyk.

Infrastruktura przygotowana na 1200 łóżek, ale na razie jest mniej

Wyjaśniał również "pewien chaos informacyjny, który powstał w mediach". - Pojawiła się informacja, że miało być 1200 łóżek w Szpitalu Narodowym, a ich nie ma. Otóż uprzejmie państwa i wszystkich oponentów projektu budowy i funkcjonowania Szpitala Narodowego informuję, że infrastruktura na Stadionie Narodowym została przygotowana na 1200 łóżek i jeśli będzie taka potrzeba, to w krótkim czasie te 1200 łóżek zostanie uruchomionych – zapewnił.

Wskazał też, że w grudniu, gdy liczba zachorowań na COVID-19 spadała, podjęto decyzję, by "zatrzymać się" na rozstawianiu pełnych stanowisk na poziomie 550 łóżek. - W tej chwili na te 550 łóżek, 474 łóżka są odebrane przez NFZ w taki sposób, żeby można było przyjmować pacjentów. Pozostałe 76 łóżek to oddział, na którym został stworzony oddział szczepień – poinformował Dworczyk. I dodał, że w punkcie tym zaszczepiono już ponad 50 tysięcy osób. Dziennie punkt ma możliwość wykonania szczepień 1500 osobom.

22 aktywne szpitale tymczasowe w Polsce

Zgodnie z danymi przekazanymi nam w piątek przez Ministerstwo Zdrowia, poza placówką na Narodowym, w Polsce działa obecnie 21 szpitali tymczasowych:

1. Dynamic Congress Centre Sp. z o.o. - Wrocław

2. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy (parking) - Legnica

3. Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu (puste piętro szpitala) - Wałbrzych

4. Targi Lublin S.A. - Lublin

5. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka - Zielona Góra

6. Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof - Kraków

7. Lotnisko Okęcie - Warszawa

8. Szpital Modułowy WIM - Warszawa

9. Szpital Południowy - Warszawa

10. Szpital Narodowy - Warszawa

11. Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II - Siedlce

12. Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN ORLEN - Płock

13. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu - Opole

14. SP ZOZ MSWiA w Rzeszowie - Rzeszów

15. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku - Budynek E1 - Białystok

16. Sanatorium MSWiA - Sopot

17. Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AmberExpo - Gdańsk

18. Międzynarodowe Centrum Kongresowe - Katowice

19. Zespół Opieki Zdrowotnej w Nidzicy - Nidzica

20. Zespół Opieki Zdrowotnej w Szczytnie - Szczytno

21. Międzynarodowe Targi Poznańskie - Poznań

22. Szpital Kliniczny nr 2 budynek "M" - Szczecin

Autorka/Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup. Są duże utrudnienia w ruchu.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl