Efektowny mural to dzieło związanej ze stołeczną Akademią Sztuk Pięknych grupą Ad Manum (Adam Walas, Anna Koźbiel). Przedstawia on m.in. kadry ze znanych filmów, jak np. "Nosferatu - symfonia grozy" Friedricha Wilhelma Murnaua, "Przeminęło z wiatrem" Victora Fleminga, "Obywatel Kane" Orsona Wellesa.
Na koniec "Czekolada"
Ostatni seans w kinie przy ul. Gen. Zajączka odbył się 28 września 2001 roku. Pokazano wtedy film "Czekolada" z Juliette Binoche i Johnnym Deppem.
- O zamknięciu kina przesądziła kontrola straży pożarnej. Wnętrze kina nie spełniało odpowiednich wymogów - przypomina w rozmowie z PAP Magdalena Łachniak, specjalistka ds. promocji w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Budynek adaptuje na swoje potrzeby szkoły filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy. Otwarcie kina jest ukoronowaniem działalności placówki na Żoliborzu.
O planowanej reaktywacji kina Elektronik pisaliśmy na tvnwarszawa.pl już w 2012 roku.
Kino na 500 osób
- Kino Elektronik powstało w latach 70. w jednym z budynków Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych przy Zajączka. Odbywały się w nim nie tylko seanse filmowe. Dzięki scenie i garderobie na zapleczu organizowano również spektakle teatralne i koncerty. W sali mogło zasiąść około 500 osób - mówi Łachniak.
Kino Elektronik będzie prowadzone przez Fundację Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy "Laterna Magica", która jest założycielem Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Liceum Filmowego.
Po wznowieniu działalności, na widowni w kinie Elektronik będzie mogło zasiąść 410 osób. Kino będzie miało również scenę, co umożliwi wystawianie tam spektakli oraz organizację koncertów, debat, spotkań autorskich. W Elektroniku odbywać się mają także m.in. pokazy etiud nakręconych przez studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej i egzaminy wydziału aktorskiego.
Powrót jesienią
Nie podano jeszcze, którego dokładnie dnia jesienią zorganizowany zostanie pierwszy seans w wyremontowanym kinie. Prawdopodobnie nie będzie to 1 października, jak planowano, ale można liczyć, że stanie się to jeszcze na jesieni.
- Repertuar będzie promował klasyczne kino - polskie i zagraniczne - oraz produkcje niszowe, awangardowe, których nie można zobaczyć w multipleksach. Nie zamykamy się jednocześnie na dobre produkcje komercyjne - tłumaczy.
Zobacz także: Warszawskie kina na starych fotografiach
Nowy mural na kinie Elektronik
Nowy mural na kinie Elektronik
PAP/lata/b