Katastrofa lotnicza w Chrcynnie. Zidentyfikowano wszystkie ofiary, we wraku wciąż może być paliwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Prokuratura o katastrofie lotniczej w Chrcynnie
Prokuratura o katastrofie lotniczej w ChrcynnieTVN24
wideo 2/9
Prokuratura o katastrofie lotniczej w ChrcynnieTVN24

Prokuratura Rejonowa w Pułtusku wszczęła śledztwo w sprawie katastrofy samolotu Cessna 208, który w poniedziałek spadł na hangar na lotnisku w Chrcynnie koło Nowego Dworu Mazowieckiego. Zginęło pięć osób, a osiem zostało rannych, w tym dwie są w stanie ciężkim. Miejsca katastrofy strzegą policjanci.

Szefowa Prokuratury Rejonowej w Pułtusku Jolanta Świdnicka przekazała we wtorek Polskiej Agencji Prasowej, że zgłoszenie o zdarzeniu otrzymano w poniedziałek o godzinie 19.39. - Na miejsce zdarzenia przybył prokurator - zaznaczyła. - W poniedziałek zostały rozpoczęte oględziny miejsca wypadku. Dwóch prokuratorów z Prokuratury Rejonowej w Pułtusku z udziałem biegłego patomorfologa przeprowadziło oględziny miejsca znalezienia zwłok i oględziny zewnętrzne ciał - wyjaśniła.

- W wyniku tego wypadku zginęło pięć osób - czterech mężczyzn i jedna kobieta. Wśród ofiar jest pilot samolotu, który uczestniczył w wypadku - podała.

Prokurator Jolanta Świdnicka przekazała też, że według informacji ze wczesnych godzin porannych, we wtorek, w szpitalu udzielono pomocy ośmiu osobom, z czego dwie nie odzyskały przytomności. - Czynności na miejscu zdarzenia trwały do około godziny 4 nad ranem. W oględzinach miejsca zdarzenia brali też udział członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych - podała. - Oględziny zostaną wznowione we wtorek w godzinach przedpołudniowych. W trakcie oględzin zostanie wydobyty wrak samolotu - zapowiedziała.

Jak poinformowała później prokurator Elżbieta Edyta Łukasiewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, we wtorek w Prokuraturze Rejonowej w Pułtusku zostanie wszczęte śledztwo "w sprawie nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym, której konsekwencją może być zagrożenie zdrowia lub życia wielu osób".

Prokurator Łukasiewicz przekazała też, że na wtorek została zaplanowana sekcja zwłok pilota, a na kolejne dwa dni pozostałych ofiar wypadku.

Prokurator zaznaczyła, że był to lot szkoleniowy prowadzony przez pilota dla pilotów-kursantów.

Czytaj też: Samolot spadł na hangar. Co wiemy o katastrofie w Chrcynnie

Trwają oględziny

- Cały czas na miejscu pracują służby. Przez całą noc pracowali również policjanci, strażacy. Do późnych godzin nocnych były realizowane oględziny ze strony policjantów nadzorowane przez prokuraturę. Na miejscu byli też przedstawiciele Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych. Te działania będą dzisiaj kontynuowane – powiedział we wtorek rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak.

Zaznaczył, że w tych działaniach na terenie katastrofy wykorzystany zostanie specjalistyczny sprzęt. – Mówimy tutaj o skanerze laserowym. Jest to urządzenie, które pozwala na bardzo szczegółowe badanie miejsca zdarzenia. Z tego urządzenia generuje się pliki, które później są wykorzystywane w trakcie prowadzonego śledztwa. Mówimy tu o bardzo szczegółowych pomiarach – powiedział Marczak.

Ponadto policjanci wykonują kolejne czynności procesowe związane z przesłuchaniem osób. Mowa tu o kilkudziesięciu osobach.

"Ofiary zostały zidentyfikowane"

- Wszystkie ofiary katastrofy samolotu w Chrcynnie zostały zidentyfikowane - zaznaczył ponadto Marczak. Dodał jednak, że o szczegółach nie będzie mówił do momentu, kiedy nie zdecyduje się na to prokuratura.

- Myślę, że w tym przypadku najprawdopodobniej prokuratura w Pułtusku będzie takie informacje przekazywała w późniejszym terminie - powiedział.

Odnosząc się do ewentualnego podnoszenia wraku, podkreślił, że najpierw muszą zostać wykonane wszystkie oględziny związane z miejscem zdarzenia. - Po wykonaniu czynności również będziemy mieli do czynienia z badaniem samego wraku i zabraniem go stąd - powiedział.

Dopytywany o uczestników katastrofy zaznaczył, że "mówimy o osobach, które były związane poniekąd z lotniskiem". Nie wskazał jednak, czy chodzi o pracowników, czy osoby, które były na lądowisku wspólnie z osobami, które wykonywały tam loty. 

Strażacy zabezpieczyli wrak

Jak poinformował Paweł Plagowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim, na miejsce zadysponowano w sumie 17 zastępów straży pożarnej, 58 strażaków, większość z powiatu nowodworskiego

- Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu wraku statku powietrznego oraz obiektu, w który uderzył samolot. Strażacy udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy we współpracy z ratownikami Państwowego Ratownictwa Medycznego. Po segregacji dokonanej przez ratowników i rozlokowaniu poszkodowanych do szpitali działania straży pożarnej sprowadzały się do dalszego zabezpieczania miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji ze względu na porę nocną – mówił Plagowski.

Zaznaczył, że w pierwszej fazie akcji podano prąd piany celem zabezpieczenia przed ewentualnym zapaleniem się paliwa, które mogło wylać się ze zbiorników. Dodał również, że obecnie strażacy zabezpieczają wrak ze względu na to, że może się w nim znajdować paliwo.

– Był dostęp do osób poszkodowanych. Nie trzeba było dokonywać działań przy użyciu sprzętu technicznego – powiedział strażak.

Powiedział również, że strażakom sprawnie udało się umożliwić dostęp lekarzowi do pilota maszyny. – W przypadku pilota, niestety lekarz stwierdził zgon. Następnie czekaliśmy na dalsze polecenia prokuratury – dodał Plagowski.   

Najciężej ranni trafili do szpitali w Warszawie

Dwie najciężej ranne osoby zostały przetransportowane śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Szpitala Bródnowskiego oraz Wojskowego Instytutu Medycznego przy ulicy Szaserów. Obaj to mężczyźni w wieku około 40 lat. Doznali poważnych obrażeń klatki piersiowej oraz urazów czaszkowo-mózgowych.

- Jeżeli ma miejsce zdarzenie komunikacyjne czy okołolotnicze to dla nas jest to pewnego rodzaju katastrofa z perspektywy struktury postępowania. Nie zawsze wiemy, jak bardzo trudny jest stan pacjenta - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 Piotr Gołaszewski, rzecznik prasowy Szpitala Bródnowskiego. W kontekście stanu przewiezionego tu w poniedziałek mężczyzny, powiedział, że medycy czekają na wyniki podjętych działań. - Trudno jest cokolwiek więcej powiedzieć. Zawsze potrzebny jest czas, żeby zobaczyć, czy podjęte działania dały najlepszy skutek, czyli stopniowy powrót do zdrowia. Pacjent jest pod bardzo dobrą opieką - powiedział.

Osoby, który odniosły mniej groźne obrażenia, zostały przewiezione do szpitali w Płońsku i Ciechanowie. Jak ustalił reporter TVN24 Jan Piotrowski, doznały głównie złamań. Wśród nich jest kilkuletnie dziecko.

Lotniska strzegą policjanci

W poniedziałek wieczorem mały samolot pasażerski spadł na hangar na lądowisku w Chrcynnie pod Nowym Dworem Mazowieckim. W hangarze byli ludzie.

Okolice lotniska pilnowane są przez policjantów. Teren lotniska ogrodzony jest taśmą. Na trawiastej płycie również widać policjantów. Natomiast z jednego z hangarów widać wystający ogon samolotu. Niezidentyfikowana duża część maszyny leży na samej płycie lotniska. Na miejscu poniedziałkowej katastrofy panuje cisza.

Na terenie aeroklubu są niskie budynki, w jednym z nich mieści się siedziba sekcji spadochronowej, która organizuje skoki spadochronowe.

Nagranie

Na nagraniu z momentu katastrofy widać, jak mały samolot lecący tuż nad ziemią z dużą prędkością uderza w budynek znajdujący się na terenie lotniska. Maszyna podczas zarejestrowanego lotu była mocno wychylona w lewą stronę.

- Na nagraniu widać samolot, który wykonuje bardzo głęboki zakręt, na bardzo dużych kątach przechylenia, na bardzo małej wysokości. To jest ostatnia faza tego lotu, faza bardzo krytyczna, ponieważ samolot jest na granicy utraty siły nośnej, a w zasadzie już po utracie siły nośnej, kiedy samolot uderza w hangar - opisywał na antenie TVN24 Tomasz Balcerzak z Instytutu Prawa Lotniczego i Kosmicznego Uczelni Łazarskiego.

Czytaj też: Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Chrcynnie

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Pożar w podwarszawskim Józefowie. Zapalił się dach szkoły podstawowej. Strażacy przekazali, że nie ma osób poszkodowanych. Trwa akcja gaśnicza.

Pożar szkoły w Józefowie. "Zapaliła się część dachu"

Pożar szkoły w Józefowie. "Zapaliła się część dachu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 w okolicy Brwinowa (powiat pruszkowski) zapaliła się naczepa ciężarówki. W środku znajdują się kosmetyki. Na miejscu pracuje kilka zastępów straży pożarnej. Droga w kierunku Poznania jest zablokowana.

Pożar naczepy tira, w środku kosmetyki. Autostrada zablokowana

Pożar naczepy tira, w środku kosmetyki. Autostrada zablokowana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut składania fałszywych zeznań usłyszał mężczyzna, który twierdził, że padł ofiarą rozboju, podczas którego skradziono mu blisko dwa miliony złotych. Według śledczych, 58-latek był podstawiony, a pieniądze nie należały do niego.

Zeznał, że skradziono mu dwa miliony złotych. Policja: pieniądze nie należały do niego

Zeznał, że skradziono mu dwa miliony złotych. Policja: pieniądze nie należały do niego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybrany na drugą kadencję prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił we wtorek swoich zastępców. Na swoich stanowiskach pozostali: Renata Kaznowska, Tomasz Bratek oraz Aldona Machnowska-Góra. Nową twarzą w zarządzie będzie Adriana Porowska z Trzeciej Drogi.

Rafał Trzaskowski przedstawił zastępców. Nowa twarz w zarządzie miasta

Rafał Trzaskowski przedstawił zastępców. Nowa twarz w zarządzie miasta

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował we wtorek, że stołeczni radni otrzymali projekt uchwały obniżającej tymczasowo ceny za odbiór odpadów, a także projekt uchwały podnoszącej stawkę za przejazd taksówkami.

Tymczasowa obniżka opłat za odbiór śmieci. Zapowiedź prezydenta Warszawy

Tymczasowa obniżka opłat za odbiór śmieci. Zapowiedź prezydenta Warszawy

Źródło:
PAP

Na budowie 18-kondygnacyjnego hotelu na Pradze Południe doszło do wypadku. Poszkodowani zostali dwaj pracownicy, którzy spadli o pięć pięter. Obaj odnieśli poważne obrażenia.

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Wypadek na budowie hotelu. Pracownicy spadli z wysokości kilku pięter

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy podejrzanych o oszustwa i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Pokrzywdzeni w wyniku ich działalności wycenili straty na kwotę 250 tysięcy złotych. Kilka miesięcy temu śledczy zatrzymali trzech innych członków tej grupy.

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali podejrzanego o serię kradzieży. 30-latek ukrył się w schowku na pościel, gdy policjanci weszli do mieszkania jego partnerki.

Ukrył się w schowku na pościel. Efektu nie osiągnął, odpowie za liczne kradzieże

Ukrył się w schowku na pościel. Efektu nie osiągnął, odpowie za liczne kradzieże

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci złożyli wizytę 33-latkowi z Mokotowa. Jak podali, miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków, w tym mefedron, amfetaminę i kokainę. Mężczyzna trafił do aresztu.

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowa torów tramwajowych w ciągu ulicy Rakowieckiej pomiędzy Puławską a aleją Niepodległości rozpocznie się w czerwcu - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. W kilku punktach jezdnia zostanie rozkopana, co oznacza spore utrudnienia dla kierowców.

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ratuszu trwają prace nad projektem uchwały zmniejszającej wysokość stawek opłaty za śmieci - napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich Agnieszka Jakubowska, dyrektor miejskiego Biura Gospodarowania Odpadami. Odpowiedź ta ma związek z licznymi skargami mieszkańców stolicy na metody ustalania, a także na wysokość stawek za odbiór odpadów. Jeszcze przed wyborami samorządowymi prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał obniżkę opłat od lipca.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Źródło:
PAP

29-latek zerwał złoty łańcuszek kobiecie idącej chodnikiem. Na pomoc ruszyli przechodnie i złapali złodzieja. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 29-latek chciał dokonać kradzieży.

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie przeżył wypadku. Na miejscu pracowały służby.

Uderzył autem w drzewo, zginął

Uderzył autem w drzewo, zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz podsumował dotychczasowe efekty prac przy budowie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską na Saskiej Kępie. Pierwszy z nich ma być gotowy już w te wakacje.

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Chotomów (powiat legionowski) pociąg Kolei Mazowieckich śmiertelnie potrącił mężczyznę. Były utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że po przerwie jeden pas jezdni na placu Zbawiciela zostanie przeznaczony w sezonie letnim pod ogródki gastronomiczne. Urzędnicy podają też wstępną datę wdrożenia nowej organizacji ruchu.

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biblioteka Narodowa zaprasza na koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po występie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić historyczny budynek oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed tysiąca lat, przez rękopisy Fryderyka Chopina do rękopisów "Małgośki" Agnieszki Osieckiej i "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl