Trwa sezon lęgowy i rozrodczy zwierząt. W stolicy ruszyła kampania edukacyjna wskazująca, jak postępować w przypadku znalezienia młodego, dzikiego zwierzęcia. Akcja ma uświadamiać, jak i kiedy właściwie pomagać młodym ptakom i ssakom.
W miastach żyje dużo dzikich zwierząt. Zdarza się, że ich młode są zabierane przez ludzi. Wiele osób, kierując się odruchem serca i chęcią niesienia pomocy, niepotrzebnie ingeruje w życie młodych ptaków i ssaków. Takie działanie może mieć negatywne konsekwencje - maluchy pozbawiane są szansy na naukę życia pod czujnym okiem rodziców. Aby uświadomić ludziom skutki takiego działania, uruchomiono kampanię "ZOOstaw, NIE porywaj!".
PRZECZYTAJ: "Chcąc ratować ptaka uczącego się latać, można mu bardziej zaszkodzić, niż pomóc".
- Ta kampania dotyczy interwencji, które choć wynikają z dobrego serca i zaangażowania są zupełnie niepotrzebne. Przyroda doskonale sobie radzi. Ośrodki rehabilitacji nigdy nie przygotują zwierząt do dalszego życia tak dobrze, jak kilkutygodniowy pobyt z rodzicami. Porywając ptaki, pozbawiamy je możliwości nauki wszystkich umiejętności, których będą potrzebowały, żeby przetrwać w mieście i uniknąć niebezpieczeństwa - powiedziała cytowana w komunikacie dr Agnieszka Czujkowska, kierowniczka Ośrodka Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl”. – Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, nie osłabiając jednocześnie ich entuzjazmu. Bo bez ludzi dobrej woli nie byłoby nas – dodała.
Rocznie przyjmują 1400 zwierzaków
- W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich Warszawa prowadzimy profesjonalne leczenie chorych i osieroconych zwierząt. Rocznie przyjmowanych jest tam około 1400 zwierzaków. Wiosną ludzie częściej chodzą na spacery. Również w tym okresie przychodzą na świat młode zwierzęta. Część z nich jest bezpodstawnie zabierana z naturalnego środowiska, bo ludzie chcą pomóc zwierzętom. Jednak zabierając je z lasu, wyrządzają im krzywdę - podkreslił Błażej Dałek, zastępca dyrektora ds. technicznych w Lasach Miejskich – Warszawa.
Kampania "ZOOstaw, NIE porywaj!" pokazuje, jak należy postępować w przypadku znalezienia młodego zwierzaka. Akcja nie bez powodu będzie trwała od 25 kwietnia do końca czerwca 2023 r., czyli w okresie intensywnego rozrodu. To w tym czasie Ekopatrol otrzymuje najwięcej zgłoszeń dotyczących młodych zwierząt, które w rzeczywistości nie potrzebują pomocy.
ZOBACZ: Nurogęsi idą, kierowcy stoją. "To jest ptak wodny, musi rodzinę przeprowadzić nad Wisłę".
Natura rządzi się swoimi prawami
- Co roku właśnie w okresie między kwietniem a czerwcem na numer alarmowy Straży Miejskiej 986 wpływa najwięcej wezwań do udzielenia pomocy młodym dzikim zwierzętom. Bardzo cieszy nas wrażliwość mieszkańców Warszawy, którzy niepokoją się losem podlotów i małych ssaków, ale trzeba powiedzieć, że w wielu takich sytuacjach ingerencja człowieka bardziej szkodzi, niż pomaga. Często, kierując się odruchem serca, tak naprawdę działamy na szkodę natury, która rządzi się własnymi prawami i, w zdecydowanej większości przypadków, poradzi sobie sama - przypomniała Magdalena Ejsmont, komendantka Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
W 2022 r. Ekopatrol warszawskiej Straży Miejskiej zrealizował około 10 tysięcy interwencji dotyczących zwierząt. To niejedyna jednostka, która pomaga dzikim zwierzętom w stolicy.
Z roku na rok więcej skrzydlatych pacjentów
- Ośrodek Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl”, który powstał 25 lat temu, z roku na rok przyjmuje coraz więcej skrzydlatych pacjentów. Mamy nadzieję, że kampania "ZOOstaw, NIE porywaj!" uświadomi społeczeństwo, jak należy prawidłowo postępować, gdy spotkamy uczącego się życia podlota i do ptasiego szpitala będą trafiały tylko te ptaki, które naprawdę potrzebują fachowej pomocy - powiedział dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.
Kos Wars i sarenka Sawa
Bohaterami kampanii "ZOOstaw, NIE porywaj!" są kos Wars i sarenka Sawa. To przedstawiciele gatunków, które najczęściej trafiają do Ptasiego Azylu i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich. Ambasadorzy akcji będą udzielać wskazówek, jak działać i czego unikać w przypadku znalezienia maluszka.
W ramach akcji zaplanowano też m.in.: zajęcia w szkołach, warsztaty edukacyjne oraz spotkania z organizatorami kampanii – przedstawicielami Warszawskiego ZOO, Ptasiego Azylu, Lasów Miejskich – Warszawa, warszawskiej Straży Miejskiej.
Więcej informacji o tym, jak postępować w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia, można znaleźć na stronach Warszawskiego ZOO, Ptasiego Azylu, Lasów Miejskich – Warszawa oraz Straży Miejskiej.
Autorka/Autor: pop
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Zieleni