Jaka przyszłość Pola Mokotowskiego? Warszawiacy przedstawili pomysły

Jakie Pole Mokotowskie?UM Warszawa

Oddzielenie dróg rowerowych od chodników, specjalne miejsca dla psów i mniej imprez masowych. Skończyły się konsultacje dotyczące przyszłości Pola Mokotowskiego.

O planach utworzenia na części Pola Mokotowskiego wybiegu dla psów pisaliśmy już w 2014 roku. Ten miał powstać na ponad 2 hektarowym terenie na północ od dawnej bazy MPO, pomiędzy ulicą Wawelską, Czubatki i ścieżką Kapuścińskiego. Projekt szybko oprotestowali warszawiacy, a miasto zorganizowało nowoczesne konsultacje społeczne.

Na temat przyszłości "płuc miasta" wypowiedziało się 330 osób. Ich wnioski opublikowano w raporcie "Master plan Pole Mokotowskie - koncepcja rozwoju". Co zaproponowali mieszkańcy?

Ścieżki rowerowe

Wyniki European Cycling Challenge wskazują, że wzdłuż głównej alei, prowadzonej w osi wschód-zachód przez Pole Mokotowskie prowadzą jedne z najintensywniej używanych tras rowerowych w Warszawie. Nic więc dziwnego, że rozmowy na temat ścieżek rowerowych były burzliwe. Warszawiacy narzekali na nieustający konflikt na linii rowerzyści-piesi.

W konsultacjach zaproponowano oddzielenie ruchu pieszego i rowerowego żywopłotem oraz budowę alternatywnej drogi dla rowerów.

Specjalne miejsca dla psów

Kolejnym gorącym tematem poruszanym podczas warsztatów była kwestia psów. Mieszkańcy nie chcą ogromnego wybiegu dla czworonogów, ale zgadzają się na niewielkie miejsca dla zwierząt wyznaczone w różnych miejscach parku.

"Generalnie, mieszkańcy życzyliby sobie możliwości przebywania z psami na terenie całego parku, z wyjątkiem wydzielonych placów zabaw dla dzieci oraz ostoi dla zwierząt, jednak w pewnych obszarach proponują egzekwowanie konieczności prowadzenia psa na smyczy. Taki obowiązek – według nich – powinien być wprowadzony na ciągach komunikacyjnych i przy ich przekraczaniu oraz przy gastronomii" – czytamy w raporcie.

Strefy dla psów powstaną we wszystkich trzech miejscach parku. Nie będą ogrodzone. Granicą mają być żywopłoty, które będą chronić zwierzęta przed wybiegnięciem na ulicę. W tych miejscach mają powstać zbiorniki wodne, kładki i zabawki dla czworonogów.

Mniej imprez

Według statystyk ZOM na terenie parku w 2015 roku odbyło się 48 imprez, z czego 32 w części ochockiej i 16 w części mokotowskiej. Co najmniej kilkanaście imprez wymagało ustawienia sceny plenerowej, z czego ok. 8 imprez wymagało dodatkowego dnia na montaż i demontaż. W roku 2015 jedną z imprez stanowił siedmiodniowy festiwal w pobliżu tzw. "sawanny". Okazuje się, że to dla mieszkańców za dużo.

"Od początku prac warsztatowych postulatem powtarzającym się przy wszystkich stołach było ograniczenie bądź wyeliminowanie imprez, zwłaszcza masowych, z obszaru Pola Mokotowskiego. Wnioskiem z dyskusji nie była jednak chęć bezwarunkowego wyeliminowania imprez w ogóle, gdyż padały również głosy, że park powinien pełnić różne funkcje i wymaga znalezienia harmonii między potrzebami ludzi, a także flory i fauny" – czytamy we wnioskach z konsultacji.

Warszawiacy nie zgodzili się na budowę muszli koncertowej. Nie mają nic przeciwko małym imprezom sportowym czy piknikom.

Place zabaw, ogród zmysłów

Pomysły warszawiaków zgłoszone podczas konsultacji i rekomendowane do realizacji wyceniono na 26 mln zł. To między innymi pawilon parkowy rekomendujący aktywny i ekologiczny wypoczynek czy ogród zmysłów dla dzieci. Nie zabrakło również propozycji dla miłośników czytania książek.

"W części terenu po bazie MPO przylegającej do Biblioteki Narodowej proponuje się utworzyć ogród do czytania: miejsce cichego wypoczynku, z dostępem do wi-fi, częściowo odizolowane od otoczenia, z bezpośrednim przejściem do ogrodu Biblioteki. Jako elementy zagospodarowania i wyposażenia proponuje się pergole, altany, ławki, miejskie leżaki, inne siedziska. Oznaczenie miejsca jako strefy ciszy z zakazem hałasowania" – czytamy.

Ale czy wszystkie zaproponowane przez mieszkańców rozwiązania zostaną wprowadzone w życie? I czy mieszkańcy dostosują się do nowych zasad? Tego dowiemy się za kilka lat.

Zobacz video - jaka będzie przyszłość Pola Mokotowskiego?

Jaka będzie przyszłość Pola Mokotowskiego?
Jaka będzie przyszłość Pola Mokotowskiego?Mateusz Szmeler / tvnwarszawa.pl

kz/sk

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl