"Kidawa-Błońska byłaby takim prezydentem Warszawy, że nie musiałaby się jej uczyć"

Źródło:
TVN24 / tvnwarszawa.pl
Czy Małgorzata Kidawa-Błońska mogłaby być prezydentem stolicy?
Czy Małgorzata Kidawa-Błońska mogłaby być prezydentem stolicy?TVN24
wideo 2/4
Czy Małgorzata Kidawa-Błońska mogłaby być prezydentem stolicy?TVN24

Kto powinien rządzić Warszawą, gdyby Rafał Trzaskowski zwyciężył w wyborach prezydenckich? - Małgorzata Kidawa-Błońska bardzo dobrze zna Warszawę, jak swój dom, ponieważ była wiele lat radną. Na pewno byłaby takim prezydentem Warszawy, że nie musiałaby się jej uczyć - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 była prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rafał Trzaskowski został w sobotę ogłoszony kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP. Zastąpi on na tym miejscu wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, która zrezygnowała z ubiegania się o elekcję. 

"Po dwóch komisarzach zastałam Warszawę w zapaści"

Jeśli Rafał Trzaskowski wygrałby wybory, jego mandat samorządowca wygasłby przed końcem kadencji. W momencie zaprzysiężenia, musiałby zrezygnować z funkcji prezydenta stolicy. Wówczas premier wyznaczyłby komisarza i ogłosił termin wyborów, które powinny zostać przeprowadzone w ciągu 90 dni. 

Zanim jeszcze doszło do ogłoszenia decyzji o starcie Trzaskowskiego, była prezydent Warszawy ostrzegała przed komisarzem z Prawa i Sprawiedliwości, apelując do polityków Platformy Obywatelskiej, by nie "oddawali stolicy" w ręce partii rządzącej. 

- Stąd moje obawy, że ja objęłam rządy w Warszawie po dwóch komisarzach - mówiła Gronkiewicz Waltz przypominając o Mirosławie Kochalskim i Kazimierzu Marcinkiewiczu. Stwierdziła, że wówczas w ratuszu "nie było żadnej strategii". - Za czasów Marcinkiewicza było aż ośmiu koordynatorów, a nie było zastępców. To był okres bardzo dużej zapaści w Warszawie. Bez strategii i bardzo słaba realizacja, bo Marcinkiewicz walczył o stanowisko prezydenta Warszawy i zajmował się kampanią - zaznaczyła była prezydent stolicy.

"Trzaskowski jest osobą na miarę prezydenta Polski"

Podkreśliła też, że rozmawiała już z Rafałem Trzaskowskim i popiera go. - Jest osobą kompetentną, która jest na miarę prezydenta Polski. Jest to człowiek z pewnym doświadczeniem, chociaż może młodo wygląda, to zbliża się już do pięćdziesiątki. Prezydent Aleksander Kwaśniewski był młodszy, kiedy obejmował stanowisko prezydenta Polski - mówiła. Jak dodała, skoro podjął decyzję o kandydowaniu, to "powinien zawalczyć do końca".

Jej zdaniem nie powinno się na tym etapie oceniać dokonań Trzaskowskiego jako włodarza stolicy, bo "trudno oceniać prezydenta po półtora roku". - Kiedy startowałam do drugiej kadencji, to Warszawa była rozkopana. Wtedy PiS ze mną walczył i powiedział, że rozkopałam Warszawę i nic nie zrobiłam - przypomniała, tłumacząc, że takie wrażenie było wynikiem toczących się przetargów i rozpoczętych inwestycji. - Potem wszystko nabrało tempa. Takiego, że w drugiej kadencji przeszłam w pierwszej turze - dodała. 

Jako jeden z dotychczasowych sukcesów Trzaskowskiego była prezydent wymieniła udostępnienie darmowych miejsc w żłobkach i kontynuację rozbudowy drugiej linii metra. - Ja kontynuowałam budowę pierwszej linii, jej czterech stacji na Bielanach. Zawsze jest element kontynuacji i element świeżości - stwierdziła. Jak wyliczała, Trzaskowski ma też bardzo dobre kontakty z organizacjami europejskimi, które są ważne dla miasta w kontekście pozyskiwania funduszy unijnych i podnoszenia prestiżu Warszawy na forum międzynarodowym.  

Jak była prezydent ocenia dokonania Rafała Trzaskowskiego?
Jak była prezydent ocenia dokonania Rafała Trzaskowskiego?TVN24

Kidawa-Błońska prezydentem Warszawy?

Gronkiewicz-Waltz oceniła, że zarząd Platformy Obywatelskiej zbyt długo zwlekał z podjęciem decyzji o zmianie kandydata na prezydenta. - Myślę, że od tygodnia trzeba było to wcześniej przeciąć. Niepotrzebnie ten okres był przedłużany. W tym sensie trochę instrumentalnie potraktowano Małgorzatę Kidawę-Błońską, bo potem szybko podjęto tę decyzję, w taki ostry sposób. Będę solidarna z kobietą. Uważam, że należy jej się uznanie, że podjęła się tak trudnej kampanii - przyznała. 

Pytana o to, czy Małgorzata Kidawa-Błońska mogłaby ubiegać się o fotel prezydenta stolicy, gdyby Trzaskowski zamienił go na Pałac Prezydencki, powiedziała, że jest za wcześnie na takie prognozy i wystartować powinna ta osoba, która będzie miała największe szanse. 

- Myślę, że ona bardzo dobrze zna Warszawę, jak swój dom, ponieważ była wiele lat, wiele kadencji radną Warszawy - przypomniała. - Małgorzata na pewno byłaby takim prezydentem, że Warszawy nie musiałaby się uczyć - dodała. 

Wybory prezydenckie 2020

W piątek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała z ubiegania się o fotel prezydenta z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Sondaże pokazywały znaczny spadek poparcia dla niej. Jej miejsce w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego - decyzją zarządu PO - zajmie obecny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Tę wiadomość przekazali po południu liderzy partii wchodzących w skład koalicji.

We wtorek wieczorem Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich, autorstwa PiS. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom. Obecnie jest ona procedowana w Senacie.

Nowy termin wyborów prezydenckich nie jest jeszcze znany.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: TVN24 / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Są zarzuty dla dwóch opiekunek z Domu Pomocy Społecznej w Pułtusku, które nagrały nagą pensjonariuszkę podczas kąpieli. W sprawie podejrzany jest też mąż jednej z kobiet, który udostępnił wideo w sieci.

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrol strażniczek miejskich interweniował wobec półnagiego mężczyzny, który spał na placu Zamkowym w pobliżu kościoła. Mężczyzna obrzucił funkcjonariuszki stekiem wyzwisk. Odpowie za ich znieważenie.

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30 lipca rozpoczną się główne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku pod hasłem "W jak wolność". "Kochali Warszawę, kochali Polskę, ale przede wszystkim byli solidarni i nade wszystko cenili wolność" - napisali organizatorzy o powstańcach.

80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Pod Górą Kalwarią zderzyły się samochód ciężarowy i osobowy. Oba stanęły w ogniu. Trwa akcja gaśnicza i ratunkowa. Jedna osoba nie żyje. Są utrudnienia.

Po zderzeniu dwa samochody stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje

Po zderzeniu dwa samochody stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Czaplinek kierujący autem osobowym zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do wypadku doszło niedaleko miejsca, w którym chwilę wcześniej dwa samochody po zderzeniu stanęły w płomieniach.

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. Dwóch z nich wpadło w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców.

Zatrzymani w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Przebywali w Polsce nielegalnie

Zatrzymani w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Przebywali w Polsce nielegalnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

44-latek był poszukiwany listem gończym, ale wakacje spędzał za granicą. Został zatrzymany po powrocie do Polski. Inny urlopowicz wpadł z kolei w Łebie, gdzie pojechał wypocząć po ponad dwóch latach ukrywania się.

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl/pl

Frezowanie jezdni na placu Na Rozdrożu dobiegło końca. Podobnie jak większość prac. Plac funkcjonuje już w docelowej formie. Została kosmetyka: wykonawca prowadzi prace uzupełniające i sprząta plac budowy.

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W jednym z domów w Ciechanowie odnaleziono ciała małżeństwa. Na ciele kobiety i mężczyzny były rany zadane najprawdopodobniej nożem. Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia w tej sprawie.

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch 15-latków trafiło w poniedziałek do szpitala po tym, jak zostali zranieni nożem w Lesie Bródnowskim. W sprawie zatrzymano 25-latka, który miał być agresorem, jednak teraz policja ma dowody, że pierwsi zaatakowali nastolatkowie. Zatrzymano łącznie czterech nieletnich. Wśród nich jest 13-latka.

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stan przyczepki, której właściciel chciał przewieźć drewno do miejscowości oddalonej o prawie 10 kilometrów, wprawił policjantów w osłupienie. Koło było całkowicie zniszczone, a kierowca zdziwiony zatrzymaniem.

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP