Chomiczówka jak pudełko kredek, Jerozolimskie jak zjeżdżalnie

Miasto z perspektywy dachów
Miasto z perspektywy dachów
Lech Marcinczak/Mateusz Szmelter/ Katarzyna Śmierciak//tvnwarszawa.pl
Miasto z perspektywy dachów Lech Marcinczak/Mateusz Szmelter/ Katarzyna Śmierciak//tvnwarszawa.pl

Chomiczówka jak pudełko kredek, Aleje Jerozolimskie jak zjeżdżalnia. Warszawa na fotografiach wykonanych z dachów wieżowców nabiera zupełnie innego wymiaru. Autorce zdjęć towarzyszyliśmy z kamerą podczas wyprawy na dach Rondo 1.

Aleksandra Łogusz, w sieci znana jako Blogusz, pochodzi z Bielska-Białej. - Mieszkam w Warszawie od niedawna, niecałe dwa i pół roku. Przyjechałam do tego miasta do pracy, a ponieważ miałam dużo wolnego czasu w środku tygodnia, kiedy wszyscy moi znajomi pracowali - zaczęłam robić mniejsze i większe wyprawy i fotografować z perspektywy niedostępnej dla każdego - opowiada nam fotografka.

"Jestem dumna z Warszawy"

Wycieczki na dachy pozwalają pokazać miasto z innej strony, niż "perspektywa chodnika".

- To nowoczesne, zielone miasto, mające aspiracje do tego, by stać się centrum tej części Europy. Warszawa, pomimo swojej tragicznej historii, powstała z popiołów i rośnie w siłę. Powinniśmy być dumni z tego, ile osiągnęliśmy w tak krótkim czasie wolności - ocenia.

Podkreśla, że to właśnie dzięki temu, że nie jest rodowitą warszawianką, zwraca uwagę na rzeczy, do których mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić, na które nie zwracają uwagi.

- Pierwszy raz Warszawę odwiedziłam w 1996 roku. Jestem zachwycona tym, jak pięknie to miasto rośnie i się rozwija. Poprzez swoje zdjęcia chcę przekazać moim odbiorcom, że perspektywy są dobre, że Warszawa i Polska zmieniają się na lepsze, że idzie ku dobremu - zapewnia. - Każde zdjęcie powstaje dzięki ogromnej pracy i wysiłkowi, ma swoją historię i wszystkie traktuje wyjątkowo, jak moje dzieci - przekonuje. Jednak udaje nam się namówić ją na wybranie swoich trzech ulubionych fotografii.

"Sen o Warszawie"

- To Warszawa późną zimą. Wieżowce na tej fotografii jawią się jak ziemia obiecana, a samo zdjęcie jest dla mnie symbolem Warszawy. Mnóstwo ludzi co roku przyjeżdża tutaj w poszukiwaniu lepszego życia, pracy, kariery. A droga do szklanych wieżowców jest bardzo długa - opisuje autorka.

W 2014 roku magazyn "Warsaw Insider" przyznał jej fotografii "Sen o Warszawie" tytuł zdjęcia roku.

"Sen o Warszawie"Blogusz

"Pasteloza"

To zdjęcie zrobione z pokładu samolotu. - Kolorowe bloki na Chomiczówce, każdy w mocnym, jaskrawym kolorze. Razem wyglądają jak kredki w pudełku, czekające na to, by ubawić nam rzeczywistość - autorka.

"Pasteloza"Blogusz

"Fale"

Fotografia Alej Jerozolimskich to jedna najbardziej znanych prac Blogusz. - Przejeżdżamy nimi setki razy, ale z perspektywy dachu wyglądają naprawdę niesamowicie. Niektórzy widzą w nich San Francisco, inni morskie fale, zjeżdżalnie, lub wielką nowoczesną autostradę pośrodku wielkiej metropolii - opowiada nasza rozmówczyni.

Warszawa z wyjątkowej perspektywyBlogusz

Blogusz publikuje głównie w sieci. Jej stronę na Facebooku lubi ponad 4 tysiące osób. W planach ma założenie autorskiej strony internetowej ze zdjęciami i opisami budynków, z których robi zdjęcia. Jej prace znalazły się w książce varsavianisty Jarosława Zielińskiego "Złota 44 i inne warszawskie niebotyki".

Wyprawa na dach Rondo 1 w obiektywie naszej kamery:

W drodze na dach Rondo 1
W drodze na dach Rondo 1 Lech Marcinczak/Mateusz Szmelter/Katarzyna Śmierciak// tvnwarszawa.pl

kś/b

Pozostałe wiadomości

Kamery monitoringu zamontowane na Żurawiej nagrały dwie kobiety, które przechodziły ulicą w momencie, gdy doszło do ataku na 25-letnią Białorusinkę. Kobiety wyjaśniały na komendzie, że nie miały świadomości, iż są świadkami przestępstwa. Jak ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl policjantka z wieloletnim doświadczeniem, nie można usprawiedliwiać braku reakcji, ale z drugiej strony nie powinno się postawy świadków jednoznacznie osądzać. Zwraca uwagę na zjawisko "rozproszonej odpowiedzialności".

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sprawca wypadku, w którym zginęła była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lucyna Wiśniewska, został skazany na trzy lata więzienia. Do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynęły apelacje obrońcy skazanego oraz bliskich ofiary.

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Źródło:
PAP

Opóźnia się remont domków fińskich na Polu Mokotowskim. Urzędnicy informują, że byli zmuszeni do zmiany koncepcji odbudowy, która pierwotnie zakładała wykorzystanie oryginalnych fragmentów. Po rozbiórce okazało się, że wszystkie elementy budynków są w bardzo złym stanie technicznym i nie nadają się do ponownego użycia. 

Z domku Ryszarda Kapuścińskiego została tylko smutna ściana. Miasto zmienia plany

Z domku Ryszarda Kapuścińskiego została tylko smutna ściana. Miasto zmienia plany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek, piątego marca otwarta zostanie nowa trasa tramwajowa na Kasprzaka na Woli. Natomiast 25 marca tramwaje wrócą na ulicę Wolską.

We wtorek tramwaje pojadą nową trasą, sporo zmian w rozkładach

We wtorek tramwaje pojadą nową trasą, sporo zmian w rozkładach

Źródło:
PAP

Stołeczny ratusz ogłosił przetarg na wykonawcę koncepcji brakującego odcinka obwodnicy Śródmieścia. Chodzi o odcinek pomiędzy rondem Żaba a ulicą Radzymińską. Na domknięcie "ringu" mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy czekają od wielu lat.

Obwodnica śródmiejska. Ratusz ogłosił ważny przetarg

Obwodnica śródmiejska. Ratusz ogłosił ważny przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzecia Droga nie wystawi kandydata na urząd prezydenta Warszawy. Ale przedstawiła kandydatkę, która miałaby zostać wiceprezydentką do spraw społecznych w ekipie Rafała Trzaskowskiego. To Adriana Porowska.

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Trzecia Droga zdecydowała w sprawie wyborów na prezydenta Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Chcemy zakończyć już erę PiS-u, erę populizmu, erę tych, którzy próbowali niszczyć samorząd - mówił podczas konwencji samorządowej Koalicji Obywatelskiej w Piasecznie wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że we współpracy Koalicja 15 października ma szansę na zwycięstwo "we wszystkich regionach, województwach, w miastach, miasteczkach i na polskiej wsi".

Trzaskowski: mamy szansę wygrać wybory we wszystkich regionach

Trzaskowski: mamy szansę wygrać wybory we wszystkich regionach

Źródło:
PAP

Cessna 150, która spadła w piątek na podmokły teren w rejonie ulicy Kadetów, zostanie wyciągnięta przy pomocy śmigłowca - dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl. Dwie osoby z załogi maszyny nie odniosły poważniejszych obrażeń. Opuściły już szpital.

Samolot lądował awaryjnie na grząskim terenie. Oględziny zakończone, na razie zostaje na miejscu

Samolot lądował awaryjnie na grząskim terenie. Oględziny zakończone, na razie zostaje na miejscu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mały samolot spadł w okolicy ulicy Kadetów. Cessna 150 leciała z Góry Kalwarii do Babic, załoga poinformowała kontrolerów lotów, że z maszyną dzieje się coś złego. Samolot lądował w Wawrze.

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Mały samolot spadł w Wawrze, dwie ranne osoby zabrał wojskowy śmigłowiec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek późnym wieczorem w Marysinie Wawerskim w mieszkaniu na pierwszym piętrze wybuchł pożar. Do szpitala trafił przebywający w lokalu mężczyzna. Pierwszą informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pożar w mieszkaniu. Strażacy ewakuowali nieprzytomnego mężczyznę i dwa koty

Pożar w mieszkaniu. Strażacy ewakuowali nieprzytomnego mężczyznę i dwa koty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, nie będzie grał koncertów z Kultem. Zespół do czasu rozstrzygnięcia sprawy zawiesił z nim współpracę.

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Podejrzany o oszustwo muzyk Kultu nie będzie grał z zespołem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W szpitalu zmarła 25-letnia Białorusinka zaatakowana na ulicy Żurawiej. Do ataku na kobietę doszło w ostatnią niedzielę. Brutalna napaść wstrząsnęła warszawiakami, po informacji o śmierci 25-latki przed kamienicę, w której została zgwałcona, ludzie przynoszą kwiaty i znicze.

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Zmarła kobieta napadnięta w centrum Warszawy. W miejscu ataku kwiaty i znicze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cezary Jurkiewicz (PiS) zrezygnował z mandatu w Radzie Warszawy. O motywach swojej decyzji poinformował w emocjonalnym wpisie na platformie X.

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Radny rezygnuje z mandatu. Tłumaczy to oporem w sprawie ulicy Lecha Kaczyńskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba chce kontroli NIK w biurze Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chodzi między innymi o sprawę rozbiórki zabytkowej willi Ronikierów w Ząbkach.

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Rozbiórka cennej willi i poselski wniosek o kontrolę NIK

Źródło:
PAP

Po pieszym pościgu we Włochach policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę. Jak podają, miał przy sobie kokainę. Okazało się też, że chwilę wcześniej uszkodził drzwi w hotelu.

Uszkodzone drzwi w hotelu i policyjny pościg. 40-latek miał kokainę

Uszkodzone drzwi w hotelu i policyjny pościg. 40-latek miał kokainę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z czwartku na piątek mieszkańcy warszawskich Bielan i okolicznych dzielnic usłyszeli głośny wybuch. Policja potwierdza, że dotarło do niej takie zgłoszenie. Źródła wybuchu ani jego fizycznych skutków nie znaleziono.

Mieszkańcy Bielan słyszeli wybuch. Policja: otrzymaliśmy takie zgłoszenie

Mieszkańcy Bielan słyszeli wybuch. Policja: otrzymaliśmy takie zgłoszenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyk Piotr M., podejrzany o wyłudzenie z ubezpieczenia na podstawie podrobionych dokumentów, skomentował sprawę. "Jest mi bardzo przykro, że przez moje zaniechanie i brak reakcji ucierpiało dobre imię zespołu. Wszystkich tych, których zaufanie zawiodłem - przepraszam" - napisał.

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Podejrzany o oszustwa muzyk Kultu przeprasza. Kazik: ja się z internetów dowiedziałem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Tramwaj na Białołękę jest absolutnie priorytetem - zapewnił prezydent Warszawy i kandydat na drugą kadencję Rafał Trzaskowski (PO). Inwestycja ma już decyzję środowiskową, ale przetargu na projekt wciąż nie ogłoszono. Budowa jest obiecywana od lat.

Tramwaj na Białołękę znów "absolutnym priorytetem". A nie ma nawet projektu

Tramwaj na Białołękę znów "absolutnym priorytetem". A nie ma nawet projektu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl