Pierwsza okazja, żeby sprawdzić, czy odmieniona przestrzeń spodoba się warszawiakom, pojawi się już niedługo. 1 października z okazji skończenia prac odbędzie się tam całodzienne święto nawiązujące do tradycji Kercelaka i folkloru przedwojennej Warszawy.
Przywrócić dawną urodę
- Przed wojną Chłodna była jedną z najładniejszych warszawskich ulic - przypomniał zastępca burmistrza woli Ryszard Modzelewski . - Chcemy, żeby znów była wizytówką dzielnicy - dodał. Dlatego właśnie podkreślenie historii było głównym wątkiem projektu rewitalizacji.
Zachowano i zakonserwowano orginalne elementy z przełomu XIX i XX wieku: kostkę brukową i szyny tramwajowe.
W ramach projektu odrestaurowano też historyczną kamienicę pod numerem 20. Wzdłuż ulicy stanęło 46 stylizowanych latarni, tzw. pastorałów, a u zbiegu Chłodnej i Żelaznej odkryto i wyremontowano dawny właz do rozdzielni elektrycznej - pamiątkę z czasów elektryfikacji Woli.
Historyczne pamiątki i symbole
Pojawiły sie także elementy przypominające dawną zabudowę: jej granice oznaczono czerwonymi cegiełkami w deptaku i płytkami z numerami przedwojennych posesji.
U zbiegu z Żelazną powstała natomiast nowoczesna, oszczędna instalacja przypominająca wojenne dzieje Chłodnej - symboliczne odwzorowanie kładki, która przebiegała nad murem getta. Kilka słupów ustawionych po obu stronach ulicy łączą światłowody zawieszone dokładnie na wysokości wojennej kładki. Wieczorami będą podświetlane. Pierwsza iluminacja nastąpi 1 października.
Pasami z czarnej kostki oznaczono dawne schody i wejścia na kładkę. Na słupach na dole znajdują się też cztery miniaturowe fotoplastikony, w których można obejrzec historyczne zdjęcia okolicy.
Niezależnie od nowej instalacji po drugiej stronie skrzyżowania zostanie na swoim miejscu przypominający ten sam obiekt mural, odsłonięty w 2007 r. przez Marka Edelmana.
Chłodna już odnowiona. Jak Wam się podoba?
Deptak dla mieszkańców i artystów
Ale zrewitalizowana Chłodna to nie tylko przypominanie przeszłości. Ma się zmienić w nowoczesne miejsce spotkań. Skwery między jezdniami wypełniają zieleń, ławki i elementy małej architektury - wszystko zaprojektowane w prosty, geometryczny sposób, bez historycznej stylizacji.
Nowością jest wyłączenie z ruchu północnej jezdni i ulicy Białej. Zmieniono je w deptak, dzięki czemu powstało miejsce na spotkania, imprezy, kameralne koncerty. - Będą mogli się tu prezentować artyści, robiąc np. czasową wystawę rzeźby - podpowiada rzeczniczka urzędu dzielnicy Monika Beuth-Lutyk.
900 metrów za 13 milionów
Rewitalizacja 900-metrowego odcinka Chłodnej i Elektoralnej rozpoczeła się 14 września 2010 r. i trwała rok. Projekt został wykonany zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.
Prace obejmowały przebudowę ulic z historycznej kostki brukowej i nawierzchni asfaltowych oraz skwerów po obu stronach kościoła św. Karola Boromeusza. Przełożono także zabytkowe tory tramwajowe, zmodernizowano odwodnienie i oświetlenie ulicy oraz zaprojektowano zielen i elementy małej architektury.
Całość kosztowała w sumie ok. 13 mln zł.
js