Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Archidiecezja zbuduje wieżowiec 180 metrów przy Emilii Plater

TVN Warszawa


Fundusz inwestycyjny BBI Development wspólnie z Archidiecezją Warszawską chce budować nawet 180-metrowy wieżowiec w centrum miasta. Na inwestycję zgodzić musi się jeszcze ratusz i... Stolica Apostolska.

Wieżowiec miałby stanąć na rogu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater, w miejscu dawnej stacji benzynowej. Działka należy do pobliskiej parafii Św. Barbary. Dziś jest tu pusty plac służący za parking i myjnia samochodowa. Wszystko to miałoby ustąpić miejsca wieży, która - jak zapowiada BBI - stanie się ikoną Warszawy.

Czekają na zgodę ratusza i... Watykanu

Firma już w sierpniu informowała, że podpisała wstępną umowę, która ma umożliwić jej udział w budowie wieżowca w centrum miasta. Teraz zdecydowała się ujawnić szczegóły. BBI Development powoła wspólnie z Archidiecezją i parafią Św. Barbary spółkę celową, która będzie odpowiedzialna za realizację inwestycji. Większość udziałów (54,99 proc.) będzie miał w niej kościół.

Porozumienie potwierdzone w poniedziałek decyzją Rady Ekonomicznej przy Archidiecezji Warszawskiej zakłada wybudowanie budynku o powierzchni użytkowej około 50 000 mkw, a także jego komercjalizację i sprzedaż. Sfinalizowanie umowy jest zależne od uzyskania tzw. decyzji alienacyjnej, którą wydać musi Watykan.

Inwestor nie zdradza na razie szczegółów architektonicznych, poza planowaną wysokością. 180 metrów to więcej niż pobliskie Marriott i Oxford Tower. W komunikacie prasowym czytamy: - Zamierzeniem partnerów jest realizacja budynku o najwyższej jakości architektonicznej, charakteryzującego się prostotą formy i umiarem. Budynek ma stać się jednym z najbardziej znaczących elementów krajobrazu centrum Warszawy.

Projekt pokażą na wiosnę

- Prace projektowe dopiero się zaczynają. O konkretach będziemy mogli mówić najwcześniej za kilka miesięcy - potwierdza Rafał Szczepański z BBI. I dodaje: - Architektura tego budynku będzie skromna i powściągliwa.

Projekt przygotować ma pracownia należąca do BBI. Spółka celowa jeszcze w tym roku zamierza wystąpić o decyzję środowiskową i warunki zabudowy. Teren nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania, ale jego projekt powstaje. - Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale moim zdaniem zabudowa tej działki powinna trzymać skalę pierzei ulicy Nowogrodzkiej - ocenia Marek Mikos, szef miejskiego biura architektury.

BBI Development to duży warszawski deweloper. W tej chwili realizuje inwestycje na terenie dawnej Fabryki Wódek Koneser. Buduje też wieżowiec na miejscu dawnego SuperSamu przy pl. Unii Lubelskiej, a w planach ma też nowy biurowiec na miejscu domu towarowego Sezam.

Tu wyrośnie wieżowiec
Tu wyrośnie wieżowiec. fot. targeo.pl

Karol Kobos