Warszawa zastygnie, by wspomnieć bohaterów. Rocznica bez obostrzeń, ale w cieniu wojny

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to nieformalne święto Warszawy"
"Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to nieformalne święto Warszawy"TVN24
wideo 2/2
"Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to nieformalne święto Warszawy"TVN24

Spotkane powstańców z prezydentami Polski i Warszawy, godzina "W", wspólne śpiewanie "(nie)zakazanych piosenek", premiery: książki, płyty, spektaklu teatralnego, a także zlot harcerski, wystawa-ostrzeżenie, rowerowa Masa Krytyczna, wreszcie Marsz Pamięci. Program obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego jest obszerny i różnorodny. Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, rocznicowe wydarzenia wracają na stare tory, a przed muzeum znów ustawia się kolejka.

- 78. rocznica Powstania Warszawskiego jest wyjątkowa, bo wojna w Ukrainie uświadamia, jak ważne są czasy pokoju i że nie są dane raz na zawsze. Tegoroczne obchody odbędą się w taki sposób, do jakiego byliśmy przyzwyczajeni przed pandemią. Zapraszamy na wszystkie te uroczystości - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy. Pełna lista wydarzeń organizowanych centralnie i w dzielnicach zajmuje 50-stronicowy informator. Te najważniejsze organizują miasto oraz muzeum.

Kulminacją obchodów będzie akcja "Wolność łączy", czyli godzina "W". 1 sierpnia punktualnie o 17.00 zawyją syreny, a mieszkańcy i mieszkanki zatrzymają się na chwilę, by wspomnieć bohaterów.

- Każdego roku rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to szczególny moment, rocznica staje się takim nieoficjalnym, nieformalnym świętem Warszawy. W wielu miejscach ludzie manifestują wspólnotę, pokazują, że są wartości tyle ważne, że warto poświęcić im swoje zaangażowanie. W godzinę "W" kilkadziesiąt, a może kilkaset tysięcy osób zatrzyma się na moment, by pokazać, że pamięć warto celebrować. Moment, w którym zawyją syreny, pokazuje, że Warszawa ma inną twarz, że w tym swoim pośpiechu, skupieniu na pracy, indywidualizmie, błyska w niej coś wyjątkowego - w czasie jednej minuty zastyga – opowiadał Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powstańcy spotkają się z prezydentami

Ale pierwsze wydarzenie towarzyszące rocznicy odbędzie się już we wtorek, 19 lipca. Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na premiera książki "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944" - przekrojowej publikacji o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

W piątek, 22 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zagra zespół Kwiat Jabłoni i jego goście. Więcej o tym wydarzeniu piszemy tutaj. Także 22 lipca startuje konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów. "Uchwyć swoim aparatem lub smartfonem obchody organizowane w dowolnym miejscu na świecie. Uroczystości oficjalne, koncerty, akcje społeczne – tematem Twoich prac może być wszystko, co dotyczy upamiętnienia Powstania Warszawskiego" – zachęcają organizatorzy. Autor najlepszego zdjęcia otrzyma 10 tysięcy złotych.

W sobotę, 30 lipca powstańcy warszawscy (żyje ich około 800) i ich rodziny spotkają się w Parku Wolności z prezydentami Polski i Warszawy

"Wolne serca" - koncert w TVN24
"Wolne serca" - koncert w TVN24MPW / TVN24

Powstańcze piosenki i premiera spektaklu

1 sierpnia mieszkańcy i mieszkanki wspólnie zaśpiewają powstańcze piosenki z orkiestrą i chórem pod kierownictwem Jana Stokłosy. Po dwóch latach pandemii, kiedy "(nie)zakazane piosenki" prezentowano w parku przy muzeum, wydarzenia wraca na znacznie większy plac Piłsudskiego.

O północy w muzealnej Sali pod Liberatorem premierę będzie miała "Kwatera bożych pomyleńców". Spektakl na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego wyreżyserowała Katarzyna Kasica.

- To powieść intelektualna o ludziach, którzy chcą ocalić to, co jest w książkach. W potworności wojny to one stają się symbolem dorobku cywilizacji. Bohaterowie tej książki biorą udział w powstaniu w sposób nieoczywisty, ich udział to próba ocalenia księgozbioru. Program ocalenia przed wojną szczątków cywilizacji jest punktem wyjścia dla Katarzyny Kasicy, która przełoży powieść na język teatru. Jestem bardzo ciekaw, jak to wyjdzie. Realizacyjnie nie jest to trudne, bo sceną jest jedna piwnica, potem jeden pokój. Wyzwaniem jest, że tam wszystko odbywa się w dialogu – opowiadał dziennikarzom dyrektor Ołdakowski. - Ja tę powieść bardzo lubię, ale - jak widać - nie kieruję się wyłącznie własnym gustem, skoro dopiero po 18 latach działalności muzeum po nią sięgamy - żartował. Po nocnej premierze spektakl zostanie pokazany jeszcze czterokrotnie (3-6 sierpnia).

Historia nieosądzonego zbrodniarza

Kolejne wydarzenia będą poświęcone przede wszystkim pamięci cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. 4 sierpnia w muzeum otwarta zostanie wystawa "Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". – Wojna tocząca się w napadniętej przez Rosję Ukrainie tworzy tło tej wystawy. Bo to historia zbrodniarza, którego zbrodnie nie zostały osądzone, którego sprawiedliwość nie dopadła nawet symbolicznie – opowiadał dyrektor MPW. Dodał, że wystawa pokazuje, jak ważne jest, żeby dokumentować wszystkie zbrodnie.

- Puentą tej wystawy jest opowieść starego mecenasa, który był wcześniej posłem do landtagu, burmistrzem jednej z najdroższych miejscowości na wyspie Sylt. Skarży się w latach 70., że nie pozwalają mu się starzeć, bo przychodzą i pytają o sprawy z wojny, a on nic nie pamięta. Mówi, że świat, który otaczał, gdy wchodził do jakiegoś miasta, to były ruiny i nieżywi ludzi. W tym wywiadzie ani razu nie daje znać, że to jego ludzie do tego doprowadzili. Ta wystawa jest wstrząsającym zapisem społecznych prób ukarania zbrodniarza, któremu udało się umknąć - opisywał Ołdakowski. - Jeśli dziś nie będziemy pomagali Ukraińcom w dokumentowaniu zbrodni, to historia Reinefartha może się powtórzyć - przestrzegł.

Marsz sprzed pomnika ofiar Rzezi Woli

5 sierpnia przewidziano uroczystość w hołdzie ludności cywilnej przy pomniku pamięci 50 tysięcy mieszkańców dzielnicy zamordowanych przez Niemców w 1944 roku. Wieczorem sprzed monumentu na Cmentarz Powstańców Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. - Marsz idzie w ciszy. Słychać tylko odczytywane przez lektora nazwiska 50 tysięcy ofiar, które udało się zidentyfikować. Zawsze zaczynamy tę listę od miejsc, w którym skończyliśmy w poprzednim roku - zapowiedział Jan Ołdakowski.

6 sierpnia szlakiem batalionu Armii Krajowej Golski przejedzie Masa Krytyczna. - Zaczynamy przy muzeum i tu skończymy, przejedziemy przez Warszawę 22 kilometry. W ostatnich dwóch latach przez pandemię masa była mała, w tym roku zapraszamy trzy tysiące rowerzystów - poinformował.

Powstańcy znów zadaniują muzealników

Dyrektor przekazał, że także muzeum zaczęło funkcjonować normalnie po dwóch pandemicznych latach i ograniczeniach związanych z covidem.

- Należę do muzealników, którzy lubią kolejki. Kolejka mnie uspokaja, bo wiem, że robimy coś na tyle istotnego, że ktoś poświęca czas, żeby stać i czekać. Jak widzę kolejkę, to jestem spokojny i zadowolony - cieszył się. - Ludzie wrócili, to niesamowite uczucie, że udało się przezwyciężyć pandemię, że świat tak wraca na stare tory. Oby na stałe. Są turyści z zagranicy. Pojawili się też sami powstańcy, którzy dwa dni temu mieli tu swoje spotkanie. Było ich kilkudziesięcioro, mieliśmy wrażenie, że czas się ich nie ima, wciąż potrafią zarażać pasją, energią i mają dla nas listę zadań, w które powinniśmy się zaangażować. To sygnał, że wraca świat sprzed pandemii – podsumował.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl