Najnowsze

Najnowsze

Bronisze: masz ochotę na pierwsze polskie truskawki? Wyciągaj portfel

Pierwsze polskie truskawki z tuneli kosztują o połowę więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na rynku hurtowym w Broniszach zapłacimy 21-26 złotych za kilogram. Na razie owoców jest mało, z kolei truskawki z upraw polowych będą opóźnione około 10 dni. Wszystko przez pogodę.21-26 złotych za kilogram - tyle w hurcie kosztują pierwsze polskie truskawki z tuneli, które pojawiły się na rynku w Broniszach.Jak poinformowała rzecznika rynku Małgorzata Skoczewska, truskawek z tuneli foliowych na razie jest niewiele i są mało dojrzałe. Natomiast na pierwsze truskawki z upraw polowych trzeba jeszcze poczekać, ale i tak będzie ich mało. Z informacji uzyskanych od plantatorów wynika, że wczesne odmiany całkowicie wymarzły - zaznaczyła. 

Lepsza sytuacja powinna być z odmianami późniejszymi, ale termin głównego zbioru na pewno się opóźni.Występujące w Polsce przymrozki przyczyniły się do zniszczenia wielu upraw, szczególnie drzew i krzewów owocowych. W związku z tym niektórych owoców w tym roku możemy nie zjeść w ogóle.Mniej czereśni, wyższe cenyO stratach w produkcji czereśni mówią już dostawcy z rynku w Broniszach. W ocenie Grzegorza Pagacza, sadownika z powiatu wieluńskiego, przymrozki obniżą produkcję tych owoców prawdopodobnie o połowę w stosunku do ubiegłego roku. Oznacza to znacznie wyższe ceny.W ubiegłym roku zebrano w Polsce rekordową ilość czereśni - 54 tysiące ton wobec 48 tysięcy ton rok wcześniej. W ubiegłym roku, na początku sezonu, czyli pod koniec czerwca czereśnie kosztowały 5-12 złotych za kilogram w zależności od odmiany.

 Droższe mogą być też wiśnie, morele, porzeczki, a także gruszki.Wszystko przez pogodęDruga fala mrozów majowych dotknęła kwitnące jabłonie. Zbigniew Przybyszewski, sadownik z grójeckiego, zauważa, że choć na pierwszy rzut oka strat w sadach jabłoniowych nie widać, to kwiaty mają uszkodzone słupki i zalążnie, i owoców nie będzie. Ma on jednak nadzieję, że rozwiną się późniejsze kwiaty, które mogą dać owoce.Dodatkowym utrudnieniem w uprawach polowych jest brak zapylania. Było zimno, pszczoły nie wychodziły z uli i nie zapylały kwiatów.

 W ofercie rynku hurtowników są też wcześniej dojrzewające truskawki węgierskie. Jednak w tym roku dostawy tych owoców także są mniejsze, a cena wysoka od 21 do 26 złotych za kilogram. Rok temu kosztowały 15.Ceny warzyw też w góręZnaczna wilgotność gleb spowodowała późniejsze wysadzenie rozsad, co uchroniło niektóre uprawy od strat mrozowych. Jednak wpłynie to, podobnie jak w innych uprawach polowych, na opóźnienie zbiorów. Konsumenci muszą być przygotowani na dostawy kapusty i kalafiorów spod osłon i wyższe ceny - zaznacza Skoczewska.Młoda, krajowa kapusta kosztuje teraz od 3 do 4 złotych za sztukę, ale główki są małe i słabo zbite. Sprowadzana z Macedonii kapusta młoda jest wprawdzie większa i ma bardziej zwarte liście, ale jest droższa, po 5,5 złotych za sztukę.

 Tanieją krajowe pomidory, ale są na razie o 30 procent droższe niż przed rokiem, kosztują w ofercie hurtowej 4 złote za kilogram.Zdrożały szparagi. Jeszcze w ubiegłym tygodniu ich ceny były na poziomie cen z roku poprzedniego, teraz kosztują od 14 do 20 złotych za kilogram. To o 1/5 drożej niż w ubiegłym roku. 

Z kolei za polskie młode ziemniaki odmiany Irga z upraw szklarniowych trzeba zapłacić 10-14 złotych za kilogram.ja/ źródło: PAP, TVN Meteo, TVN24

Radzymińska, aleja Krakowska, Saska Kępa. Weekendowe utrudnienia

Ograniczony dostęp do Saskiej Kępy z powodu imprezy żużlowej na Narodowym, zwężona Radzymińska z powodu remontu nawierzchni i jeden pas mniej w alei Krakowskiej na czas budowy kolektora – to weekendowe utrudnienia, na jakie powinni się przygotować kierowcy.

Auto radnej - z koperty przed sklepem do Faktów TVN

- Radna Wilanowa zaparkowała na dwóch miejscach dla niepełnosprawnych - informuje nas czytelnik i przesyła zdjęcie. Radna potwierdza, że jest właścicielką samochodu, ale twierdzi, że za sprawą stoi jej mąż. To tłumaczenie bardzo zaintrygowało Macieja Mazura z Faktów TVN.

Psy dostały nowe toalety. "Pi(e)suary" przed Pałacem Kultury

W piątek w centrum Warszawy stanęło pięć nowych psich toalet, tak zwanych "pi(e)suarów". Pierwsze dwie pojawiły się przed Pałacem Kultury rok temu. "PSIE WC" emitują specjalny feromon, mający zachęcić psy, by załatwiały swoje potrzeby właśnie w tym miejscu.

Śmierdząca saga o Radiowie trwa. MPO jeszcze walczy o instalację

- Prawdopodobnie odwołamy się do wyższej instancji, do Naczelnego Sądu Administracyjnego - poinformowała Wiesława Rudzka, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Spółka w czwartek wysłała wniosek o uzasadnienie wyroku w sprawie zamknięcia instalacji, która przetwarza 1/3 warszawskich śmieci.

Ratusz: od września przedszkola będą bezpłatne

Od września rodzice nie będą płacić za pobyt dziecka w warszawskich przedszkolach - poinformował w piątek stołeczny ratusz. Jak oceniono, z tego rozwiązania skorzysta około 46 tysięcy dzieci, a dzięki likwidacji opłat rodzice będą mogli w domowym budżecie zaoszczędzić nawet tysiąc złotych rocznie.Od 2013 roku bezpłatne było pierwsze 6 godzin przebywania dziecka w przedszkolu. Każda kolejna kosztowała rodzica złotówkę. Od września 2017 roku rodzice będą płacić jedynie za posiłki."Można coś za to kupić"- To kolejne działanie na rzecz warszawskich rodzin. Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla uczniów i po warszawskim bonie żłobkowym, tym razem wsparcie dotyczy rodzin, których dzieci chodzą do naszych przedszkoli - podkreśliła na piątkowym briefingu prasowym prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.To jest pomoc młodym małżeństwom, żeby jak najwięcej oszczędzili. - Tysiąc złotych rocznie to może nie jest fortuna, ale za to można coś dzieciom kupić, można wydać na wakacje - dodała prezydent stolicy.Karta Ucznia1 września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą jeździli komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie Kart Ucznia. Jak deklaruje prezydent Warszawy, władze miasta chcą w ten sposób zachęcić młodzież do korzystania z transportu miejskiego. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Ostatnia droga Wiktora Osiatyńskiego

Człowiek mądrego serca i czułego rozumu, mentor, autorytet, który zawsze stał po stronie praw człowieka - tak mówili rodzina i przyjaciele o zmarłym profesorze Wiktorze Osiatyńskim, który w piątek spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

"To nie była normalna reprywatyzacja, jak uparcie twierdziła prezydent"

- Na kilku zatrzymaniach nawet bardzo poważnych osób - "bohaterów" naszej mapy reprywatyzacji - ten skandal się nie skończy - powiedział w piątek Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. W ten sposób odniósł się do zatrzymania przez CBA ośmiu osób, w tym znanych biznesmenów.

Dzikie kaczki na Wisłostradzie. Drogowcy ustawili znaki

W okolicy Łazienek od niedawna można spotkać rzadki gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych. Stawy i kanał nie zapewniają im jednak odpowiedniej ilości pokarmu, więc nurogęsi wędrują w stronę Wisły przez ruchliwą ulicę. Żeby chronić ptaki przed potrąceniem, drogowcy ustawili znaki ostrzegawcze dla kierowców.

Święto żużla na Narodowym, utrudnienia na Saskiej Kępie

W weekend najlepsi światowi żużlowcy przyjadą do Warszawy. Na Stadionie Narodowym już trzeci rok z rzędu odbędzie się LOTTO Warsaw FIM SGP of Poland – jedna z największych żużlowych imprez. Na fanów czarnego sportu czeka kilka dni atrakcji.

Sadzonki za papier i elektrośmieci. Ruszają dni recyklingu

W sobotę mieszkańcy stolicy, oddając takie odpady jak elektrośmieci, plastik, metal czy szkło, otrzymają w zamian sadzonki roślin - krzewów, kwiatów i ziół. Zbiórka odpadów w dzielnicach odbywać się będzie w ramach Warszawskich Dni Recyklingu.

Były dyplomata oskarżony. "Pornografia o wynaturzonym charakterze"

Filmy pedofilskie, z udziałem zwierząt, a także niezwykle brutalne sceny sadystycznego seksu, w jednym przypadku zakończonego prawdopodobnie śmiercią osoby biorącej w nim udział. Takie nagrania znalazła w mieszkaniu Jarosława G., byłego dyplomaty, stołeczna policja. Prokuratura właśnie wysłała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. Dodatkowo zarzuciła mężczyźnie wykorzystanie uzależnionej od alkoholu żony.

Radni przeciwko sprzedaży działki w Parku Skaryszewskim

Stołeczni radni jednogłośnie sprzeciwili się w czwartek sprzedaży przez miejską spółkę działki w Parku Skaryszewskim. W stanowisku wezwali prezydent stolicy do "dołożenia wszelkich starań mających na celu odwrócenie skutków tej skandalicznej decyzji".

Los Muzeum Techniki przesądzony. Będzie nowa instytucja. Co z kolekcją?

1 czerwca tego roku powstać ma Narodowe Muzeum Techniki, które zastąpi pogrążone w kłopotach Muzeum Techniki. Nową placówkę współprowadzić będzie miasto stołeczne Warszawa wraz z dwoma ministerstwami: kultury i szkolnictwa wyższego. Niepewny jest jednak los kolekcji, która jest istotą muzeum.