Najnowsze

Najnowsze

Warszawa będzie jak Neapol? Stołeczne ulice mogą zalać śmieci

Zamknięcie przetwórni śmieci na Radiowie staje się coraz bardziej realne. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i ratusz mają coraz mniej czasu na opracowanie planu awaryjnego. Ale nie wygląda na to, że pracują nad nim w pocie czoła. Gdzie trafią śmieci z 10 stołecznych dzielnic?

Zapadła się jezdnia alei Rzeczypospolitej

Środkowa jezdnia alei Rzeczypospolitej zapadła się na wysokości numeru 14 - poinformował nas na Kontakt24 czytelnik. W niedzielę wieczorem ulica w kierunku centrum była całkowicie nieprzejezdna, następnego dnia odblokowano dwa z trzech pasów ruchu.

Najwyższa wygrana Legii. Termalica na łopatkach

Legia Warszawa wreszcie znalazła sposób na Termalikę Nieciecza. Wygrała z nią pierwszy raz w historii, na dodatek efektownie - 6:0. Cztery spotkania przed szalenie zapowiadającym się końcem ligi jest trzecia.

116. rocznica urodzin Pileckiego. "Marsz pamięci" i msza święta

Mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej świętego Jana Chrzciciela, a potem marszem upamiętniono 116. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego - oficera Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i dobrowolnego więźnia Auschwitz, który po wojnie został skazany przez władze komunistyczne na śmierć.

Kolorowe, w nietypowym kształcie. "Zaczytane ławki" na placu Defilad

Duże, ręcznie malowane, przyciągające uwagę nietypowym kształtem i wielością barw - takie są "zaczytane" ławki, które ustawiono na placu Defilad (od strony Kinoteki). Mają zachęcić do czytania. Przekonać, że warto - dla przyjemności i rozwijania własnej wyobraźni. Jednym z autorów przedstawionych na ławkach rysunków jest znany rysownik Andrzej Mleczko. - W tych czasach szalejącego internetu, z którego nic mądrego nie można się dowiedzieć, trzeba jakoś promować książki – mówi TVN24.

S7 do Grójca. 12 chętnych do budowy kolejnego odcinka

12 firm chce budować 6,6-kilometrowy odcinek trasy S7 - ekspresowej wylotówki do Grójca od węzła Lotnisko do węzła Lesznowola. Najniższą cenę - 221,4 mln zł - zaoferowało konsorcjum firm Rubau Polska i Construcciones Rubau.

Trzaskowski o komisji weryfikacyjnej: to polowanie na czarownice

- To polowanie na czarownice i spektakl medialny, który utrudni wyjaśnienie reprywatyzacji – tak o komisji weryfikacyjnej mówił Rafał Trzaskowski, europoseł PO. Politycy PiS podważali jego słowa i przekonywali, że komisja ma na celu "naprawienie ludzkich krzywd".

Brutalnie pobity w komisariacie. 34 lata temu zmarł Grzegorz Przemyk

34 lata temu, 14 maja 1983 roku, zmarł w szpitalu 19-letni maturzysta Grzegorz Przemyk. Zatrzymany przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej, a następnie brutalnie pobity w komisariacie na warszawskim Starym Mieście. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL.

Mieszkańcy Nieporętu głosowali w referendum

W niedzielę w Nieporęcie odbyło się referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzieli się, czy chcą być częścią metropolii warszawskiej. By referendum było ważne, potrzebna jest przynajmniej 30-procentowa frekwencja.

Widowiskowa "przeprowadzka" dębów. Ustępują miejsca blokom

Z użyciem ciężkiego sprzętu odbyła się "przeprowadzka" okazałych dębów rosnących przy Ceramicznej na Białołęce. Niektóre z nich miały ponad półtorametrowy obwód i ważyły nawet 30 ton. Drzewa są przesadzane, bo w ich miejscu powstanie nowe osiedle mieszkaniowe.

Kolarze grawitacyjni szaleją na ursynowskim pumptracku

Popularna na Ursynowie górka Kazurka stała się prawdziwym centrum kolarstwa grawitacyjnego. Poza grawitacją liczą się tu przede wszystkim siła mięśni i odwaga. - Mamy tu pełną infrastrukturę: dwa pumptracki, czyli zamknięte pętle z muldami, na których wykorzystując grawitację i silę mięśni przyspieszamy, dzięki temu utrzymujemy prędkość, jeździmy – mówi Piotr Krajewski z Bikepark KAZOORA i zaprasza wszystkich, którzy zamiast jeździć normalnie po ulicy chcą na rowerze oderwać się od ziemi - pod okiem instruktorów i w bezpieczny sposób.

Śpiewak: Pitera występowała w sprawie Macieja M.

- Julia Pitera napisała do prezydent Warszawy w sprawie tego, by jak najszybciej przekazać Maciejowi M.- zatrzymanemu w czwartek przez CBA - nieruchomości przy ulicy Szarej - twierdzi Jan Śpiewak. To nie były prośby o zwrot, czy interwencję, tylko pytania o sytuację w sprawie nieruchomości - odpowiada Pitera.

Afera reprywatyzacyjna. Pięć osób aresztowanych

Pięć osób podejrzanych w śledztwie dotyczącym "dzikiej" reprywatyzacji aresztował w sobotę na trzy miesiące wrocławski sąd. Wobec jednej z osób zatrzymanych w tej sprawie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o zastosowanie aresztu.

Bronisze: masz ochotę na pierwsze polskie truskawki? Wyciągaj portfel

Pierwsze polskie truskawki z tuneli kosztują o połowę więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na rynku hurtowym w Broniszach zapłacimy 21-26 złotych za kilogram. Na razie owoców jest mało, z kolei truskawki z upraw polowych będą opóźnione około 10 dni. Wszystko przez pogodę.21-26 złotych za kilogram - tyle w hurcie kosztują pierwsze polskie truskawki z tuneli, które pojawiły się na rynku w Broniszach.Jak poinformowała rzecznika rynku Małgorzata Skoczewska, truskawek z tuneli foliowych na razie jest niewiele i są mało dojrzałe. Natomiast na pierwsze truskawki z upraw polowych trzeba jeszcze poczekać, ale i tak będzie ich mało. Z informacji uzyskanych od plantatorów wynika, że wczesne odmiany całkowicie wymarzły - zaznaczyła. 

Lepsza sytuacja powinna być z odmianami późniejszymi, ale termin głównego zbioru na pewno się opóźni.Występujące w Polsce przymrozki przyczyniły się do zniszczenia wielu upraw, szczególnie drzew i krzewów owocowych. W związku z tym niektórych owoców w tym roku możemy nie zjeść w ogóle.Mniej czereśni, wyższe cenyO stratach w produkcji czereśni mówią już dostawcy z rynku w Broniszach. W ocenie Grzegorza Pagacza, sadownika z powiatu wieluńskiego, przymrozki obniżą produkcję tych owoców prawdopodobnie o połowę w stosunku do ubiegłego roku. Oznacza to znacznie wyższe ceny.W ubiegłym roku zebrano w Polsce rekordową ilość czereśni - 54 tysiące ton wobec 48 tysięcy ton rok wcześniej. W ubiegłym roku, na początku sezonu, czyli pod koniec czerwca czereśnie kosztowały 5-12 złotych za kilogram w zależności od odmiany.

 Droższe mogą być też wiśnie, morele, porzeczki, a także gruszki.Wszystko przez pogodęDruga fala mrozów majowych dotknęła kwitnące jabłonie. Zbigniew Przybyszewski, sadownik z grójeckiego, zauważa, że choć na pierwszy rzut oka strat w sadach jabłoniowych nie widać, to kwiaty mają uszkodzone słupki i zalążnie, i owoców nie będzie. Ma on jednak nadzieję, że rozwiną się późniejsze kwiaty, które mogą dać owoce.Dodatkowym utrudnieniem w uprawach polowych jest brak zapylania. Było zimno, pszczoły nie wychodziły z uli i nie zapylały kwiatów.

 W ofercie rynku hurtowników są też wcześniej dojrzewające truskawki węgierskie. Jednak w tym roku dostawy tych owoców także są mniejsze, a cena wysoka od 21 do 26 złotych za kilogram. Rok temu kosztowały 15.Ceny warzyw też w góręZnaczna wilgotność gleb spowodowała późniejsze wysadzenie rozsad, co uchroniło niektóre uprawy od strat mrozowych. Jednak wpłynie to, podobnie jak w innych uprawach polowych, na opóźnienie zbiorów. Konsumenci muszą być przygotowani na dostawy kapusty i kalafiorów spod osłon i wyższe ceny - zaznacza Skoczewska.Młoda, krajowa kapusta kosztuje teraz od 3 do 4 złotych za sztukę, ale główki są małe i słabo zbite. Sprowadzana z Macedonii kapusta młoda jest wprawdzie większa i ma bardziej zwarte liście, ale jest droższa, po 5,5 złotych za sztukę.

 Tanieją krajowe pomidory, ale są na razie o 30 procent droższe niż przed rokiem, kosztują w ofercie hurtowej 4 złote za kilogram.Zdrożały szparagi. Jeszcze w ubiegłym tygodniu ich ceny były na poziomie cen z roku poprzedniego, teraz kosztują od 14 do 20 złotych za kilogram. To o 1/5 drożej niż w ubiegłym roku. 

Z kolei za polskie młode ziemniaki odmiany Irga z upraw szklarniowych trzeba zapłacić 10-14 złotych za kilogram.ja/ źródło: PAP, TVN Meteo, TVN24