Najnowsze

Najnowsze

Legia uczciła pamięć powstańców. W ciszy na płycie boiska

Piłkarze i trenerzy Legii złożyli hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Podczas treningu w stolicy, punktualnie o godzinie 17, mistrzowie Polski stanęli zjednoczeni w ciszy na płycie boiska przy ul. Łazienkowskiej. We wtorek obchodzimy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Godzina "W". Warszawa na baczność przed bohaterami

Wycie syren i dźwięk kościelnych dzwonów. Punktualnie o 17, w godzinę "W", Warszawa wstrzymała oddech. Mieszkańcy zatrzymali się, aby złożyć hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na ruchliwych na co dzień ulicach stanęły autobusy, tramwaje i samochody.

"Chcieliśmy żyć i podejmowaliśmy walkę o wolną Polskę"

- Każdy człowiek, biorąc broń do ręki, bierze pod uwagę możliwość śmierci. Chcieliśmy żyć i podejmowaliśmy walkę o wolną Polskę - powiedział prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski podczas wtorkowych uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK.

Puławską przeszedł powstańczy Marsz Mokotowa

Harcerze, żołnierze, policjanci i zwykli mieszkańcy przeszli ulicami Mokotowa, aby oddać hołd powstańcom warszawskim. Z Puławskiej skierowali się do Dworkowej, gdzie upamiętnili 119 pomordowanych z pułku "Baszta".

"To bohaterowie, walczyli o to miasto. Nie może być tak, że nie mają na prąd"

- To są najwięksi bohaterowie. Oni walczyli o to miasto i o ten kraj. Nie może być tak, że dzisiaj nie mają na rachunek za prąd - mówił o powstańcach warszawskich Filip Chajzer, dziennikarz "Dzień Dobry TVN", który zorganizował zbiórkę na rzecz bohaterów sierpnia 1944. Wraz z powstańczą sanitariuszką Hanną Stadnik byli gośćmi "Wstajesz i Wiesz" w TVN24.

Powstańczy mural wrócił na ścianę stadionu Polonii

Po roku nieobecności na mur stadionu przy Konwiktorskiej wrócił mural upamiętniający powstańców warszawskich. - Pokazuje różne sceny powstańczych walk i ludzi na barykadach. Jest dość prosty, ale bardzo sugestywny - opisuje reporter tvnwarszawa.pl.

63 dni osamotnionej walki

1 sierpnia 1944 r. na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło Powstanie. Przez 63 dni prowadzono z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

73 lata temu wybuchło powstanie. Warszawa pamięta na wiele sposobów

Punktualnie o godzinie 17 warszawiacy zatrzymają się a nad miastem rozlegną się dźwięki syren. W ten sposób miasto odda hołd swoim bohaterom z sierpnia 1944 roku. Uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego będą trwać przez cały dzień w różnych częściach miasta.

Śpiewak: decyzje zwrotowe do poprawy, to koniec reprywatyzacji

- Wszystkie decyzje reprywatyzacyjne trzeba unieważnić, a procedurę zwrotową wznowić - twierdzi Jan Śpiewak. Aktywista przekonuje, że oddając nieruchomości w prywatne ręce miejscy urzędnicy nie badali wszystkich koniecznych przesłanek. Podpiera się opiniami autorytetów prawniczych. - To koniec reprywatyzacji - oświadcza.