Miasto Jest Nasze o smogu: ratusz wprowadza w błąd


Warszawski ratusz twierdzi, że powietrze w mieście się poprawia. Zdaniem Miasto Jest Nasze, jest jednak dokładnie odwrotnie. Aktywiści przekonują, że w 2017 roku było więcej dni ze smogiem niż w 2016.

Społecznicy wypominają władzom Warszawy, że te w kampaniach wizerunkowych starają się przekonać mieszkańców o coraz lepszej jakości powietrza w stolicy. Przykładem jest - według nich - między innymi kampania pod hasłem "Sami zobaczcie" przygotowana na podsumowanie dekady rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz (w listopadzie ubiegłego roku).

Na stronie kampanii, w zakładce poświęconej walce ze smogiem, faktycznie czytamy: "W ciągu ostatnich lat poprawiła się jakość powietrza w Warszawie. Przeciwdziałaliśmy jego zanieczyszczeniu realizując Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy".

Ile dni ze smogiem w Warszawie?

- To nieprawda. Sprawdziliśmy to na danych o liczbie dni z przekroczeniami norm. W 2017 roku było ich więcej niż rok wcześniej, a grudzień jeszcze się nie skończył - stwierdza Justyna Czarnocka z Miasto Jest Nasze.

O ile więcej? To zależy od stacji pomiarowej. Jak widzimy na grafice załączonej przez Miasto Jest Nasze, największy przyrost dni, kiedy PM10 przekraczają dopuszczalne 50 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3) odnotowano przy Marszałkowskiej: z 63 dni w 2016 roku do 87 w 2017 roku.

Zobacz inne stacje:

Liczba dni z przekroczonym PM10Miasto Jest Nasze (dane z WIOŚ)

W komunikacie rozesłanym mediom Miasto Jest Nasze przekonuje, że działania ratusza dotyczące walki ze smogiem są "pozorowane i skupiają się na kwestiach wizerunkowych".

"Jak inaczej wyjaśnić to, że w zasobie mieszkaniowym stolicy wciąż pozostają lokale ogrzewano piecami niespełniającymi norm? Program wymiany pieców nie funkcjonuje, bo sami zainteresowani nie wiedzieli, że mogą skorzystać z dopłat" - stwierdzają społecznicy. - Do Warszawy wjeżdża dziennie pół miliona samochodów i ta liczba z roku na rok się zwiększa. Wciąż brak zdecydowanych działań, choćby wytyczania nowych buspasów w Warszawie - twierdzi prezes MJN Jan Mencwel.

Co na to ratusz?

Ratusz nie zgadza się z zarzutami aktywistów i w odpowiedzi pokazuje swoją prezentację. Na niej widzimy z kolei poziom najbardziej niebezpiecznego pyłu PM2,5 w perspektywie ostatnich pięciu lat (od 2012 do 2016). Słupki umieszczone na slajdzie pokazują, że wartość PM2,5 z roku na rok - niewiele, ale jednak - zmniejszają się. Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza wskazuje, że to są "twarde dane odzwierciedlające trendy w zakresie zanieczyszczeń powietrza".

- Dla nas liczy się analiza danych w perspektywie długoletniej. Dane za 2017 rok będą dopiero publikowane w kwietniu - uzupełnia.

Prezentacja miasta wskazująca poziom PM2,5UM Warszawa (dane z WIOŚ)

- Jakość powietrza nie zmieni się z dnia na dzień, dlatego potrzebne działania długoterminowe, które realizujemy. To jest niezaprzeczalne. Wpływ na epizody smogowe mają jednak również warunki atmosferyczne, a na to nie mamy wpływu. Tak samo jak na emisję zanieczyszczeń spoza Warszawy, a stamtąd pochodzi ponad 60 procent. Tutaj potrzebne są działania na poziomie krajowym - wyjaśnia dalej Kłąb.

To samo w porannej rozmowie (we wtorek) w radiu TOK FM powiedział wiceprezydent miasta Michał Olszewski. Zapewnił też, że "problem zanieczyszczenia powietrza w Warszawie maleje". - W roku 2006 mieliśmy 180 dni, w których były przekroczenia jakości powietrza - w ubiegłym roku mieliśmy ich 80 - stwierdził.

- Z problemem smogu my sobie nie poradzimy działaniami "ad hoc" - zaznaczył wiceprezydent. Tłumaczył, że jest to problem długofalowy i aby z nim walczyć należy zmniejszać emisję zanieczyszczeń powietrza. - Likwidowanie emisji jest niestety jedyną metodą, żeby się pozbywać problemu zanieczyszczenia powietrza - podkreślił.

Urzędnicy ratusza przy każdej nadarzającej się okazji przekonują, że walczą ze smogiem. Jako przykład podają m.in. rozwój komunikacji miejskiej, inwestycje w zakup ekologicznego taboru czy wspomniane dotację do wymiany pieców. W ubiegłym sezonie (od grudnia 2016 do marca 2017) wpłynęło od mieszkańców 399 wniosków w tej sprawie).

"Tylko w 2017 roku na ochronę środowiska przeznaczyliśmy w stolicy ponad 2 miliardy złotych. Ponad 1,1 miliarda złotych z tej kwoty wydaliśmy bezpośrednio na ochronę powietrza" - czytamy na stronie ratusza.

Smog był zawsze

Smog nie pojawił się nagle, a jego poziom od lat utrzymuje się na podobnym poziomie, czego na początku tego roku dowiódł jeden z naszych dziennikarzy, który prześledził odczyty z czterech warszawskich stacji od 2004 do 2015 roku. Najgorsze wyniki notowane są niezmiennie przy al. Niepodległości. Najwyższa średnia - w 2006 roku - wyniosła 59 µg/m3, najniższa - w 2013 roku - 40 µg/m3. W pozostałych stacjach pomiarowych - przy Kondratowicza, Anieli Krzywoń oraz Wokalnej - wyniki w większości okresów wskazują ponad 30 µg/m3. Trudno wskazać dzielnice, gdzie powietrze byłoby lepsze, bądź gorsze.

Smog był zawsze, ale dopiero teraz poświęca mu się należytą uwagę. Przykładowo w poniedziałek, kiedy dopuszczalne normy stężeń szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone kilkukrotnie, sprawa nie schodziła z listy tematów podawanych we wszystkich mediach. We wtorek smog jest już mniejszy.

Przykładowo stacja pomiarowa przy Marszałkowskiej przed godziną 10 określała PM10 na poziomie 125 µg/m3 (przy dopuszczalnej normie 50) i PM2,5 na poziomie 116 µg/m3 (przy normie 25). We wtorek już PM1- wynosił 38 µg/m3, a PM2,5 33 µg/m3.

[object Object]
Smogowy problemTVN24
wideo 2/6

kw/r

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl