Bohaterowie codzienności. Kierowcy autobusów nagrodzeni

[object Object]
Podziękowania od władz miastaTVN24
wideo 2/5

Ratowali pasażerów i przechodniów, pomagali ofiarom wypadków. Ratusz zaprosił i nagrodził upominkami kierowców Miejskich Zakładów Autobusowych, którzy udowodnili, że nie są obojętni na ludzkie nieszczęście.

W środę po raz trzeci władze miasta spotkały się z bohaterami i bohaterkami Miejskich Zakładów Autobusowych, czyli tymi, którzy nieśli pomoc warszawiakom.

Wizytówka warszawskiej komunikacji

Na spotkaniu z kierowcami pojawili się wiceprezydenci Warszawy Witold Pahl i Renata Kaznowska oraz Jan Kuźmiński, prezes Miejskich Zakładów Autobusowych.

Witold Pahl podziękował kierowcom za postawę pełną troski o los drugiego człowieka. - Poprzez swoje czyny pomagacie zmieniać świat na lepsze. Cieszę się, że w Miejskich Zakładach Autobusowych pracują ludzie oddani innym, a warszawiacy mogą na Was liczyć. Serdecznie gratuluję. Jesteście wzorem dla innych – powiedział.

Natomiast Renata Kaznowska podkreśliła podczas spotkania, że między innymi dzięki pracy kierowców aż 87 procent warszawiaków ocenia komunikację miejską w stolicy bardzo pozytywnie, za co wiceprezydent podziękowała bohaterom spotkania. - Jesteście wizytówką warszawskiej komunikacji miejskiej. To właśnie państwa postawy kształtują jej obraz - mówiła.

Podczas spotkania nagrodzonych zostało 19 pracowników, którzy interweniowali, ratując życie i zdrowie pasażerów. Za wzorową postawę usłyszeli podziękowania, a także otrzymali premie i drobne upominki.

Ratowali, pomagali, zawiadamiali

Wśród bohaterów znalazł się między innymi Paweł Brzóska, który wezwał pogotowie ratunkowe po tym, jak został powiadomiony o ataku epilepsji pasażera, a do czasu przyjazdu karetki zabezpieczał chorego przed urazami.

W gronie nagrodzonych kierowców znalazł się także Aleksander Choromański. 2 kwietnia zauważył na rogu Grójeckiej i Winnickiej osuwającego się pieszego, który stracił przytomność i upadł na chodnik. Jak podało miasto, kierowca wezwał pogotowie ratunkowe i udzielił pierwszej pomocy. Poszkodowanym był młody mężczyzna, który zbiegł ze szpitala. Kilka miesięcy wcześniej ten kierowca organizował pomoc dla rannego dzika na ulicy Sobieskiego.

Pierwszej pomocy przedmedycznej mężczyźnie, który upadł na chodnik i doznał urazu głowy udzielił także Rafał Dzięcioł. Natomiast Artur Frank razem z pasażerami wyniósł na ławkę przystanku Metro Wilanowska pasażerkę i wezwał pogotowie ratunkowe po tym, jak został poinformowany o jej zasłabnięciu.

W gronie bohaterów znalazł się także Cezary Gąsiorek, który w rejonie przystanku Rozbrat został poinformowany o ataku epilepsji pasażera. Razem z innymi osobami uwolnił chorego spod foteli i ułożył w pozycji bezpiecznej, po czym wezwał pogotowie. Z kolei Tomasz Gottfrydziak dostrzegł, że wsiadający młody mężczyzna bezładnie osunął się na przystanek. Kierowca nie wyczuł u niego ani tętna, ani oddechu, w związku z tym przystąpił do reanimacji. Po kilku chwilach wyczuł ponownie tętno i oddech. Pozostał przy chorym do przyjazdu karetki.

Adam Grabarek był świadkiem poważnego wypadku innego autobusu MZA na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej. "Ewakuował pasażerów rozbitego pojazdu, zabezpieczył go, wspierał zakleszczonego, rannego kolegę do przybycia służb ratowniczych" - przekazuje urząd miasta.

Nie pozostali obojętni

Pasażerom pomogli także: Michał Jasiński (dostrzegł leżącego na jezdni mężczyznę, wezwał pogotowie ratunkowe), Paweł Krystofik (jadąc ulicą Solec, zauważył leżącego na przejściu pieszego w trakcie ataku padaczki, wezwał pogotowie i udzielił pierwszej pomocy), Rafał Kujawski (był świadkiem potrącenia kobiety na skrzyżowaniu alei Reymonta i Broniewskiego, wezwał pogotowie, sprawdził stan poszkodowanej).

Pasażerom pomogli również Artur Lasota, Paweł Milewski, Michał Nogala i Michał Nowotniak, który zorientował się, że cały czas jeździ z nim starszy mężczyzna. Po rozmowie okazało się, że pasażer ma zaniki pamięci i nie może trafić do domu. Kierowca powiadomił służby, okazało się że policja szuka mężczyzny jako osoby zaginionej.

W gronie nagrodzonych znaleźli się także: Krzysztof Sidorek, Sławomir Szymanowski, Piotr Śmigielski, Iwona Wojciechowska, Dariusz Wojtyra.

mp/b

Pozostałe wiadomości

Imprezy historyczne, sportowe, marsz, a co za tym idzie zakazy parkowania i objazdy. Co warto wiedzieć o obchodach Narodowego Święta Niepodległości w stolicy.

11 listopada w stolicy. Co warto wiedzieć

11 listopada w stolicy. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd ustalił, że dzień wcześniej piła. Rano wsiadła za kierownicę, jechała na rozmowę o pracę. Nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. 47-latek zginął na miejscu, miał dwójkę dzieci. Prowadząca bmw 27-latka była jeszcze pijana. Zapadł wyrok w jej sprawie, dobrowolnie poddała się karze.

Wieczorem wypiła trzy piwa i dwa drinki. Rano pijana jechała na rozmowę o pracę, śmiertelnie potrąciła motocyklistę

Wieczorem wypiła trzy piwa i dwa drinki. Rano pijana jechała na rozmowę o pracę, śmiertelnie potrąciła motocyklistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku na Targówku. Pijany kierowca wjechał z dużą prędkością z drogi podporządkowanej na skrzyżowanie. Uderzył w przejeżdżające auto, później uszkodził jeszcze dwa. Groźnie wyglądającą kolizję nagrał jeden z kierowców. Sam sprawca został zatrzymany. Nie miał prawa jazdy, a w aucie, które prowadził, policjanci znaleźli kokainę.

Pijany kierowca i wypadek w oku kamery. Cztery samochody rozbite, brak prawa jazdy, kokaina

Pijany kierowca i wypadek w oku kamery. Cztery samochody rozbite, brak prawa jazdy, kokaina

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obrońcy Kajetana P. złożyli do Sądu Najwyższego kasację od wyroku dla swojego klienta. Jednym z argumentów jest fakt, że w sprawie orzekali tak zwani neosędziowie, którzy zostali powołani po rekomendacji upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa, zmienionej za czasów rządów PiS-u.

Sprawa Kajetana P. znów trafi na wokandę? Obrońcy chcą kasacji wyroku

Sprawa Kajetana P. znów trafi na wokandę? Obrońcy chcą kasacji wyroku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogień w domu, w którym kiedyś kręcono reality show "Big Brother". Policja wyjaśnia szczegóły i uspokaja: nikt nie ucierpiał.

Znów paliło się w domu "Wielkiego Brata"

Znów paliło się w domu "Wielkiego Brata"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja łamie prawo - oświadczył Jarosław Kaczyński w niedzielę podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie. - My nie możemy walczyć z policją, nie możemy jako posłowie atakować policji, zresztą byłoby to bezskuteczne - ocenił prezes PiS. Powtórzył tezę o rzekomym zamachu pod Smoleńskiem, a okrzyki kontrmanifestantów nazwał "prezentem dla Putina".

Okrzyki "kłamca" na miesięcznicy smoleńskiej. Kaczyński: policja łamie prawo

Okrzyki "kłamca" na miesięcznicy smoleńskiej. Kaczyński: policja łamie prawo

Źródło:
TVN24, PAP

Tragiczny wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Zginął 46-letni kierowca taksówki. Na miejscu pracują służby, trasa jest zablokowana.

Uderzył w filar wiaduktu Trasy Łazienkowskiej, kierowca taksówki zginął na miejscu

Uderzył w filar wiaduktu Trasy Łazienkowskiej, kierowca taksówki zginął na miejscu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Alarm dla policji i duża akcja służb w centrum Warszawy. Przez ponad trzy godziny na pomniku smoleńskim był mężczyzna z przedmiotem przypominającym broń. Mężczyzna został obezwładniony przez policję. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl, to ten sam mężczyzna, który w podobnej sytuacji postawił na nogi służby w październiku ubiegłego roku. Zatrzymany, jak podała w niedzielę policja, trafił do szpitala.

Wszedł na pomnik smoleński. W ubiegłym roku zrobił to samo. Trafił do szpitala

Wszedł na pomnik smoleński. W ubiegłym roku zrobił to samo. Trafił do szpitala

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Termin realizacji inwestycji pozostaje bez zmian. Projekt nowej umowy na prace projektowe jest w finalnej fazie opracowania - podtrzymuje rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński. Co w najbliższym czasie będzie się działo w związku z odbudową Pałacu Saskiego? Zaplanowano między innymi kontynuację badań archeologicznych oraz zawarcie umowy z pracownią architektoniczną.

Co z odbudową Pałacu Saskiego? Rzecznik spółki o planach i terminach

Co z odbudową Pałacu Saskiego? Rzecznik spółki o planach i terminach

Źródło:
PAP

Przed Ministerstwem Sprawiedliwości zorganizowano protest w sprawie umorzenia śledztwa dotyczącego śmierci Jolanty Brzeskiej. Manifestujący nie zgadzają się z decyzją śledczych, mają też swoje żądania.

"Sprawiedliwość dla Brzeskiej". Protest przed ministerstwem

"Sprawiedliwość dla Brzeskiej". Protest przed ministerstwem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Będziemy przyglądać się wszystkiemu, co się w Warszawie dzieje. Policja dba o bezpieczeństwo. My będziemy bardzo wyczuleni, aby ten dzień odbywał się w podniosłej, uroczystej atmosferze - zapewnił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Braki kadrowe w policji i pytanie o zabezpieczenie marszu. Trzaskowski: mamy pewne rozwiązania

Braki kadrowe w policji i pytanie o zabezpieczenie marszu. Trzaskowski: mamy pewne rozwiązania

Źródło:
PAP

Prawomocny wyrok dla właścicielki przytuliska dla psów w powiecie ostrołęckim. Chodzi o znęcanie się nad ponad 40 psami. Sąd wymierzył kobiecie karę więzienia w zawieszeniu i zakazał posiadania zwierząt. Zwierzęta były zaniedbane, nie miały należytej opieki, stałego wyżywienia i dostępu do wody.

Miała się opiekować zwierzętami, została skazana za znęcanie. Prezeska fundacji z wyrokiem

Miała się opiekować zwierzętami, została skazana za znęcanie. Prezeska fundacji z wyrokiem

Źródło:
PAP

W poniedziałek w stolicy odbędą się obchody upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości. - Będą utrudnienia w ruchu - przypomina Komenda Stołeczna Policji. Funkcjonariusze apelują o zapoznanie się z nimi, zwracanie uwagi na znaki drogowe oraz stosowanie się do komunikatów.

Marsz, bieg, festiwal i ogromne utrudnienia. 11 listopada na warszawskich ulicach

Marsz, bieg, festiwal i ogromne utrudnienia. 11 listopada na warszawskich ulicach

Źródło:
PAP

Oddział dzienny EZRA Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie pomoc otrzymują dzieci w kryzysie psychicznym, ma zostać zamknięty z końcem listopada. To decyzja władz placówki, z którą nie zgadzają się rodzice. - To jedyne miejsce, w którym nasze dzieci otrzymały właściwą pomoc. Teraz będą musiały zacząć wszystko od nowa - mówią.

Chcą zamknąć placówkę dla dzieci w kryzysie psychicznym. "Przerwanie terapii grozi nawrotem"

Chcą zamknąć placówkę dla dzieci w kryzysie psychicznym. "Przerwanie terapii grozi nawrotem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilkaset złotych mandatu, dziewięć punktów karnych oraz wizyta na sali sądowej. 31-latka nie tylko przekroczyła dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym, ale również dopuszczalną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. To nie wszystko.

Przekroczyła prędkość, była pijana

Przekroczyła prędkość, była pijana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę wchodzi w życie piąta korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów. Wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Skrócone trasy, wstrzymany ruch pociągów. Utrudnienia na torach

Skrócone trasy, wstrzymany ruch pociągów. Utrudnienia na torach

Źródło:
PAP

Mokotowscy policjanci zatrzymali czterech mężczyzn, którzy dwukrotnie okradli tego samego poszkodowanego. Na swoją ofiarę zapolowali w totalizatorze sportowym. Łupem złodziei padły dokumenty i pieniądze. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności.

Swoją ofiarę wytypowali w totalizatorze sportowym, okradli ją dwa razy

Swoją ofiarę wytypowali w totalizatorze sportowym, okradli ją dwa razy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojewoda mazowiecki podpisał w piątek rozporządzenie "zakazujące noszenia, przemieszczania i używania wyrobów pirotechnicznych na terenie Warszawy w dniu 11 listopada". Jak czytamy, zakaz ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, któremu będzie towarzyszyć wiele wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz państwowych,

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Zakaz używania pirotechniki w stolicy 11 listopada. Rozporządzenie wojewody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Legionowa pracowali nad sprawą kradzieży rowerów i hulajnóg, które znikały z okolic dworca. W ustaleniu tożsamości sprawcy pomogły zapisy monitoringu. W ten sposób śledczy dotarli do 32-latka, którego zatrzymali.

Z okolic dworca znikały rowery. W ustaleniu złodzieja pomógł monitoring

Z okolic dworca znikały rowery. W ustaleniu złodzieja pomógł monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa bada sprawę narkotyków znalezionych między cukierkami dzieci, które zbierały słodycze podczas Halloween. Narkotest potwierdził wstępne obawy rodzica, który zgłosił zdarzenie funkcjonariuszom.

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Dzieci zbierały słodycze w Halloween, ktoś wrzucił im do torby narkotyki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bielan szukają 46-letniego Mariana Baryły, który ukrywa się przed organami ścigania. Mężczyzna poszukiwany jest listem gończym wydanym przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli. Oskarżony jest o wprowadzanie do obrotu środków odurzających w znacznej ilości.

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Jest poszukiwany do odbycia kary. Sąd wydał za nim list gończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl