Będzie nowy park linearny, ale bez drogi dla rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Młochowska: zielona Warszawa to coś, czego potrzebuje każdy z nas
Młochowska: zielona Warszawa to coś, czego potrzebuje każdy z nasUM Warszawa
wideo 2/2
Młochowska: zielona Warszawa to coś, czego potrzebuje każdy z nasUM Warszawa

Stołeczny Zarząd Zieleni podpisał umowę z wykonawcą parku linearnego wzdłuż linii kolejowej na Służewcu. Przy ulicy Suwak powstanie nowe centrum rekreacji z ławkami, leżakami i ogrodami deszczowymi. Wydeptane ścieżki zamienią się w alejki, pojawią się: łąka kwietna, drzewa, krzewy i żywopłoty. Zrezygnowano natomiast z drogi dla rowerów. Rowerzyści mają współdzielić ścieżkę z pieszymi.

Na niezagospodarowanym dotychczas terenie przy ulicy Suwak na Mokotowie powstanie park o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych i długości 867 metrów. Koszt inwestycji wynosi niecałe sześć milionów złotych, Firma Baobab Brandys zrealizuje ją w formule "zaprojektuj i wybuduj". "Początek prac budowlanych zaplanowano na trzeci kwartał 2022 roku, a ich zakończenie na lato 2023 r. Pierwszym etapem inwestycji będzie uporządkowanie terenu, między innymi usunięcie pozostałości po ogródkach działkowych" - zapowiada Zarząd Zieleni miasta stołecznego Warszawy.

Wyjaśnia też, na czym polega specyfika parków linearnych: "Tworzy się je na terenach, które pełniły funkcję komunikacyjną lub były do niej przeznaczone, a także wzdłuż cieków wodnych. Z założenia parki linearne nie są więc wplecione w gęstą miejską zabudowę. Charakteryzują się natomiast specyficzną urbanistyką - wynikową miejsc, w których powstają, czyli ciągów komunikacyjnych".

Tak też będzie w przypadku Suwaka - powstanie wzdłuż istniejącej linii kolejowej i na terenie dawnych bocznic, w pobliżu bloków mieszkalnych, biurowców i hotelu na styku trzech dzielnic: Mokotowa, Ursynowa i Ochoty.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Drzewa, krzewy, żywopłoty, byliny, trawnik i łąka kwietna

Jak zaznaczają urzędnicy, największą atrakcją nowego parku będzie różnorodna zieleń. "Wzdłuż alei spacerowych z mineralnymi nawierzchniami zostanie posadzonych 50 drzew o obwodach pni 16 i 18 centymetrów, z czego połowa to drzewa owocowe, ozdobne odmiany jabłoni i czereśnia ptasia. Pozostałe przewidziane do nasadzeń gatunki to klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głogi dwuszyjkowy i szkarłatny, jarząb szwedzki i pospolity" - wylicza ZZ.

Powierzchnię 4200 m kw. zajmą krzewy, 880 m kw. - żywopłoty, 3200 m kw. - byliny. Na 5200 metrach kwadratowych wysiane zostaną trawnik oraz łąka kwietna, na których będą mogli odpoczywać mieszkańcy. Ta ostatnie ma także przyciągać owady zapylające, w związku z czym koszenie w tym miejscu ma zostać ograniczone do minimum.

"Do zazielenienia Parku Linearnego Suwak wytypowano gatunki roślin, które przyciągają uwagę wyglądem i zachwycają zapachem, m.in. marzankę wonną, konwalię majową, bodziszka, barwinka, dzwonki szerokolistne. Oczy mieszkańców będą cieszyć także trawy ozdobne: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Żywopłoty powstaną z dereni, forsycji, ligustrów, irg, hortensji, wiciokrzewów, jaśminowców, róż, lilaków i pęcherznic. Wyróżniającym się elementem zazielenienia będzie runo z bluszczu pospolitego, nad którym będzie można przejść pomostem" - czytamy w komunikacie stołecznych ogrodników.

Park Linerany Suwak - wizualizacjaUM Warszawa

Opisują przyszły park jako teren pełen zieleni i wyposażony w estetyczną małą architekturę. Zostanie on oświetlony latarniami, a przy ścieżkach spacerowych stanie 60 ławek. Do odpoczynku będą również służyły hamaki i leżaki. Przewidziano także trzy niecki, w których gromadzi się woda opadowa. "Takie rozwiązanie zabezpieczy zarówno przed podtopieniami, jak i przed suszą. Ogrody deszczowe będą porośnięte roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania i odporną na suszę" - wyjaśnia ZZ.

Inicjatywę stworzenia Parku Linearnego Suwak zgłosiło stowarzyszenie "Lepszy Służewiec". Był również popierany m.in. przez Fundację "Rodzic w mieście". 

Rezygnują z budowy drogi dla rowerów. Dlaczego?

Zarząd Zieleni przyznał, że na terenie parku planowana była bitumiczna ścieżka rowerowa, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. "Decyzja o tym zapadła w związku ze stanowiskiem Komisji Ochrony Środowiska Rady z 6 grudnia oraz kontrowersjami, jakie wzbudziła budowa drogi dla rowerzystów, która spowodowałaby znaczne zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej na terenie parku linearnego. Podczas projektowania zostanie zachowana sąsiadująca ścieżka mineralna, którą będą mogli poruszać się rowerzyści. Analizie zostanie poddana również możliwość poszerzenia tej ścieżki" - tłumaczą urzędnicy.

Jak przekazała nam rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni Karolina Kwiecień-Łukaszewska, argumentem przeciw budowie ścieżki "był również sygnalizowany konflikt ruchu pieszego w bezpiecznej przestrzeni parkowej z tranzytem rowerowym, szczególnie w kontekście trudnej, bo wąskiej przestrzeni z jaką mamy do czynienia".

- Powierzchnia biologicznie czynna, to obszar naturalny, który nie jest zabudowany, natomiast jest pokryty roślinami i umożliwia naturalną retencję wody. Budowa ścieżki zgodnie z tym pierwotnym założeniem odbyłaby się kosztem tego właśnie naturalnego obszaru, który w naszej ocenie powinien zostać utrzymany. Dodam, że według projektu droga miała mieć dwa i pół metra szerokości i prawie 900 metrów długości, co daje ponad dwa tysiące metrów kwadratowych - uzupełniła Kwiecień-Łukaszewska.

Czy użytkowanie ścieżki jednocześnie przez pieszych i rowerzystów będzie bezpieczne? - Tego typu ścieżki nie są żadną nowością i funkcjonują w wielu miejscach w Warszawie, w Polsce czy na świecie. O bezpieczeństwie w poruszaniu się po nich w głównej mierze decydują ich użytkownicy. Zależy nam, by stworzyć park przyjazny i bezpieczny dla wszystkich użytkowników z jak największym obszarem zieleni, dlatego m.in. rozważamy jeszcze możliwość poszerzenia ścieżki mineralnej, po której poruszać będą mogli się zarówno piesi, jak i rowerzyści. Poddamy to pod analizę podczas procesu projektowania - odpowiedziała Kwiecień-Łukaszewska.

Tu powstanie park SuwakUM Warszawa

Aktywiści krytykują. "Substandardowa ścieżka współdzielona z pieszymi"

Rezygnację z budowy ścieżki rowerowej skrytykowało w mediach społecznościowych stowarzyszenie Ochocianie Sąsiedzi. "Przetarg na park został rozstrzygnięty, umowa podpisana… i w ostatniej chwili wykreślono drogę dla rowerów z projektu. Poinformował o tym oficjalnie na swoim profilu Zarząd Zieleni (Zieleń Warszawska), jednocześnie zapewniając, że rowerzyści… będą mogli korzystać z 'sąsiadującej ścieżki mineralnej'. Nie dodano jednak, że ta substandardowa ścieżka… będzie współdzielona z pieszymi" - napisało stowarzyszenie. Podkreślono, że takie działanie prowadzi do skłócenia ze sobą rowerzystów i pieszych.

We wpisie zaznaczono, że projektowi parku linearnego Suwak ze ścieżką rowerową patronowała Justyna Glusman, była dyrektorka-koordynatorka ds. równoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie. W listopadzie ratusz zakończył współpracę z wywodzącą się z ruchów miejskich Glusman. Była już urzędniczka ratusza zauważyła, że droga rowerowa poprawiłaby komunikację "między Służewcem a Ochotą, ale także Służewca z Ursynowem". Tymczasem w okolicy Poleczki "powstają ogromne osiedla, do których nie zaplanowano żadnego dojazdu transportem publicznym". "Wygodna droga rowerowa zachęciłaby wielu ich mieszkańców do skorzystania z tego ekologicznego środka transportu, a mieszkańców Służewca uwolniłaby od części przyjeżdżających do dzielnicy aut i smogu" - napisała na Facebooku.

Z kolei Miasto Jest Nasze wytknęło niezgodność ciągu pieszo-rowerowego z planem miejscowym. "Właśnie, zgodnie z tym planem, w parku linearnym miała powstać wygodna i szybka droga rowerowa" - zauważyło stowarzyszenie.

Autorka/Autor:mp,dg/r/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Trzy auta, w tym ciężarówka, zderzyły się w porannym szczycie na trasie S8. W korku utknęli kierowcy. Są też opóźnienia w kursowaniu autobusów.

Dwa auta i ciężarówka zderzyły się na S8. Kilkanaście kilometrów w korku

Dwa auta i ciężarówka zderzyły się na S8. Kilkanaście kilometrów w korku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę wieczorem w budynku, w którym niegdyś kręcono program "Big Brother", doszło do pożaru. Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej.

Pożar w domu "Big Brothera"

Pożar w domu "Big Brothera"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni zajmą się w czwartek wynagrodzeniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Projekt uchwały przewiduje utrzymanie pensji na niezmienionym poziomie 80 procent wynagrodzenia maksymalnego zapisanego w ustawie.

Ile zarobi Rafał Trzaskowski? W czwartek decyzja

Ile zarobi Rafał Trzaskowski? W czwartek decyzja

Źródło:
PAP

Początkowo nieśmiało, na chwilę, na awaryjnych, dziś bez żenady, masowo, wedle potrzeb. Chodnik wzdłuż Fabryki Norblina na Prostej dostawcy traktują jako pełnoprawne miejsca parkingowe. Piesi i rowerzyści mają coraz większy kłopot.

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

10-latek na hulajnodze elektrycznej zlekceważył czerwone światło i wjechał wprost pod nadjeżdżające auto. Na szczęście w tym przypadku, skończyło się na niegroźnych potłuczeniach. Policja, ku przestrodze, pokazała nagranie z tego zdarzenia.

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek był poszukiwany listem gończym i nakazem doprowadzenia do aresztu, a w mieszkaniu miał trzy kilogramy różnych narkotyków. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia. Ma też do odbycia dwie wcześniej zasądzone kary.

Poszukiwany listem gończym zatrzymany z trzema kilogramami narkotyków

Poszukiwany listem gończym zatrzymany z trzema kilogramami narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 45-latkę oraz 26-latka. To matka i syn. Mieli podawać się za policjantów i okradać starsze osoby. Według śledczych, straty mogą sięgać setek tysięcy złotych.

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miało być koleżeńskie spotkanie, było brutalne pobicie. 28-latek z licznymi złamaniami trafił do szpitala. Trzy osoby podejrzane o rozbój są już w areszcie.

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z kozienickiej grupy Speed eskortowali kierowcę saaba, który wiózł do szpitala rodzącą żonę. Do pokonania miał jeszcze ponad 30 kilometrów, a kobiecie odeszły już wody płodowe. Liczyła się każda minuta.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężki sprzęt pojawił się na skrzyżowaniu bielańskich ulic Arkuszowej i Estrady z ulicą 3 Maja w Mościskach. Prace skupiają się na przebudowie wodociągu i kanalizacji. Potrwają do wakacji. Potem ruszy remont jezdni.

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontów i nowych inwestycji odkrywane są ślady historii. Na placu Pięciu Rogów znaleziono szablę ułańską sprzed II wojny światowej, a plac Krasińskich skrywał chatę pochodzącą z XVI-XVII wieku. Z kolei ślady mieszczańskiego życia wyłaniają się z terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki.

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przypomina ryjówkę, choć bliższe pokrewieństwo łączy go ze słoniem. To sorkonos. Jest niewielki, jednak biegać potrafi szybko. Tego nietypowego ssaka zobaczyć można w stołecznym zoo. Zamieszkuje wolierę przy wejściu do Ptaszarni.

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Źródło:
PAP

4 czerwca, w 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i pierwszą rocznicę wielkiego marszu ówczesnej opozycji, w Warszawie na placu Zamkowym ma się odbyć kolejne zgromadzenie. Zapowiedział to premier Donald Tusk.

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dyrekcja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego już szefa tego instytutu - Radosława Śmigulskiego. Chodzi o przywłaszczenie publicznych pieniędzy i wydawanie ich na prywatne cele. Śmigulski miał między innymi płacić służbową kartą w nocnym klubie w Los Angeles, ale zarzutów pod jego adresem jest więcej.

Służbową kartą miał płacić w klubie nocnym. Zawiadomienie w sprawie byłego szefa PISF

Służbową kartą miał płacić w klubie nocnym. Zawiadomienie w sprawie byłego szefa PISF

Źródło:
PAP

Ona przyleciała z Turcji, on sam przyszedł do placówki Straży Granicznej, by ustalić swoją sytuację pobytową w Polsce oraz złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Okazało się, że są poszukiwani w różnych sprawach Europejskimi Nakazami Aresztowania. Zatrzymani to obywatele Ukrainy i to władze tego kraju ich poszukiwały.

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Właściciel platformy X Elon Musk zabrał głos w sprawie zarządzenia prezydenta Rafała Trzaskowskiego o standardach równego traktowania w stołecznym ratuszu. Stwierdził, że to "kopiowanie głupich rzeczy z Ameryki".

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na obrzeżach warszawskiego Rembertowa zapaliła się duża hałda odpadów. Na miejscu działają spore siły straży pożarnej.

Pożar hałdy śmieci. "Ogromne zadymienie, nie ma czym oddychać"

Pożar hałdy śmieci. "Ogromne zadymienie, nie ma czym oddychać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wnętrzu dawnej apteki w oficynie Pałacu Branickich przy Nowym Świecie kryło się dekoracyjne malowidło naścienne, które powstało jeszcze zanim w budynku zaczęto sprzedawać leki. Dzieło przeszło konserwację i będzie prezentowane jako obraz.

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W trakcie prac ogrodniczych na terenie klasztoru na warszawskim Powiślu mężczyzna poruszający się ciągnikiem został przez niego przygnieciony. Nie udało się go uratować.

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 muzyków przyleci do Warszawy z różnych stron świata, aby w różnych konfiguracjach zagrać 21 koncertów podczas trzech klubowych wieczorów. Zaplanowano też pokazy filmów dokumentalnych, dyskusje i wystawę. A wszystko to złoży się na wyjątkowy hołd oddany jednemu artyście - Peterowi Brötzmannowi.

Przerwany wrzask saksofonu. 21 koncertów na pożegnanie

Przerwany wrzask saksofonu. 21 koncertów na pożegnanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl