Park Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego został doceniony jako najlepsza przestrzeń publiczna w Europie (European Prize for Urban Public Space). Nagrodę przyznaje co roku Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie.
"Park Akcji 'Burza' właśnie został ogłoszony Najlepszą Przestrzenią Publiczną Europy! Dziękujemy Jurorom Public Space za tę prestiżową nagrodę! Gratulujemy Archigrest i TopoScape – współpraca z Wami to czysta przyjemność!" - poinformował w mediach społecznościowych Zarząd Zieleni Warszawy, który nadzorował modernizację parku.
"Nowy park w centralnej części Warszawy w innowacyjny sposób łączy historię okolicy poprzez recykling ruin z czasów drugiej wojny światowej, by stworzyć dostępną, przyjemną przestrzeń publiczną, która łączy w sobie pamięć, wypoczynek i ekologiczną wrażliwość" - czytamy w opisie parku przedstawionego jako jednego z kilku finalistów wyłonionych z całej Europy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: W drucianych koszach zebrany po wojnie gruz, betonowe wąwozy. Ten park nie przypomina innych
Międzynarodowe jury doceniło surowiec, z którego powstał park. Przestrzeń parku nawiązuje bowiem do historycznej symboliki tego miejsca. Opowiada o odbudowie Warszawy, w gablotach można zobaczyć ruiny stolicy. Z kolei Kopiec Powstania Warszawskiego stał się dwupoziomową platformą widokową.
"Jury szczególnie doceniło zdolność projektu do uchwycenia pamięci miejsca poprzez materiały: wąwozów z gruzu usypanych z pozostałości po II wojnie światowej, które stworzyły nową strukturę parku" - czytamy w uzasadnieniu.
To nie pierwszy raz, kiedy mokotowski park został doceniony. W czerwcu informowaliśmy, że przestrzeń otrzymała Nagrodę Architektoniczną Polityki. Na swoim koncie ma też Grand Prix w 10. edycji warszawskiej nagrody architektonicznej, czy Landezine International Landscape Award - LILA 2024.
Labirynt ruin i platforma widokowa
Wiele miejsc w zmodernizowanym Parku Akcji "Burza" odnosi się do wydarzeń z przeszłości. Wchodzący od ulicy Bartyckiej mogą zobaczyć ekspozycję historyczną, opowiadającą o odbudowie Warszawy. Pojawiły się też gabloty, w których wyeksponowano ruiny stolicy, opatrzone tablicami informacyjnymi. Podobny zabieg w mniejszej skali zastosowano wzdłuż odnowionych schodów alei Godziny "W". Zwiedzając wystawę, można odnieść wrażenie kluczenia w labiryncie ruin zniszczonego miasta.
Do historii nawiązuje też znajdujący się w parku Kopiec Powstania Warszawskiego. Na jego szczycie znalazła się dwupoziomowa platforma widokowa, z odnowionym symbolem Polski Walczącej, zamontowanym na nowym cokole.
Na szczyt Kopca prowadzą dwie trasy: schody z miejscami do wypoczynku i podświetlanymi barierkami oraz zbudowane od nowa wąwozy, których ściany są wykonane z gruzobetonu. Do ich uformowania wykorzystano gruz pozyskany podczas budowy. To nawiązanie do historii Kopca, który usypano po wojnie z gruzów stolicy.
W ramach przebudowy na terenie Kopca posadzonych zostało ponad 450 młodych drzew parkowych i około 8,5 tysiąca sadzonek drzew leśnych, a także liczne krzewy i byliny gatunków rodzimych. Zachowano też strefy dzikiej przyrody o ograniczonej dostępności dla człowieka.
Przebudowa parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego kosztowała ponad 24 miliony złotych. Projekt zmian przygotowały pracownie topoScape i Archigrest. Prace budowlane wykonała firma Remondis. Inwestycję nadzorował Zarząd Zieleni Warszawy. Modernizacja parku Akcji "Burza" pod kopcem Powstania Warszawskiego na Mokotowie rozpoczęła się w październiku 2021 roku.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl