Park Akcji "Burza" z Nagrodą Architektoniczną Polityki

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zarząd Zieleni o parku Akcji Burza po rewitalizacji
Zarząd Zieleni o parku Akcji Burza po rewitalizacji
Katarzyna Kędra / tvnwarszawa.pl
Zarząd Zieleni o parku Akcji Burza po rewitalizacji Katarzyna Kędra / tvnwarszawa.pl

Park Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego laureatem Nagrody Architektonicznej Polityki za rok 2023. To kolejne już wyróżnienie dla tego miejsca. Wcześniej jego projektanci - topoScape i Archigrest - zgarnęli Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy.

- Park Akcji "Burza" to symbol ciekawej i ambitnej polityki w zakresie rozwijania oraz doskonalenia terenów zielonych stolicy. Zwycięski projekt pracowni Archigrest i topoScape w sposób perfekcyjny, ale i oryginalny powiązał ze sobą różne funkcje, jakie to miejsce powinno lub mogło spełniać: rekreacyjną, edukacyjną i martyrologiczną - czytamy w uzasadnieniu jury.

- Park Akcji „Burza” jest oczywiście zielony (w końcu jest parkiem), ale jego znaczenie jest moim zdaniem o wiele głębsze. Jakość tego projektu polega na tym, że analizuje, rozumie, transformuje (w wybitnie współczesny sposób) i komunikuje nasze własne, polskie doświadczenie przestrzeni miejskiej. To nie kolejne copy-paste, kolejny projekt „jak na Zachodzie”. Jego „zachodniość” paradoksalnie wynika z faktu, że opowiada językiem przestrzeni swoją własną historię. Kolejną olbrzymią zaletą tego projektu jest to, że jest dobrą przestrzenią, a nie dobrą fotografią. Tylko na miejscu można zrozumieć siłę tej zwartej masy zieleni, tych ścieżek, na których tak przyjemnie się zgubić, siłę wielu niewielkich autentycznych artefaktów poukrywanych to tu, to tam. Wydaje mi się, że na miejscu jakość tego projektu będzie niepodważalna również dla laika – i to jest jeszcze jedna zaleta - komentował na Facebooku architekt i urbanista Kuba Snopek.

Kopiec Czerniakowski, na którym i wokół którego zaprojektowano park, powstał w wyniku zwożenia gruzu ze zburzonej Warszawy, jest więc tworem całkowicie sztucznym. Z czasem zarósł, a w 1995 roku ustawiono na jego szczycie Kotwicę - symbol Polski Walczącej i nadano mu imię Kopca Powstania Warszawskiego.

Czytaj też: Park Akcji "Burza" z Nagrodą Architektoniczną Prezydenta Warszawy

Przez 20 lat pozostawał rekreacyjnym terenem będącym we władaniu tzw. czwartej przyrody, czyli takiej, która samoistnie rozwija się na terenach zajętych wcześniej przez człowieka (pierwsza przyroda to ta całkowicie naturalna, druga to pola i łąki, trzecia to np. parki miejskie).

Park Akcji "Burza". Dopracowany w wielu aspektach

Park Akcji "Burza" ma kilka wyróżniających go aspektów. Po pierwsze, zachowano zdecydowaną większość tej "przypadkowej" roślinności, która opanowywała to miejsce od lat 60.

Park Akcji Burza po rewitalizacji tvnwarszawa.pl

Po drugie, dosadzono 450 nowych drzew parkowych i ponad 8,5 tys. drzew leśnych, krzewów i ozdobnych bylin. Mało tego, zinwentaryzowano całą przyrodę, łącznie z owadami i stworzono enklawy z zakazem wstępu dla spacerowiczów.

Po trzecie, na placu wejściowym do parku stworzono zaczątki tzw. mikrolasu według metody japońskiego botanika Akiry Miyawakiego. Z pomocą wolontariuszy, mieszkańców okolicznych osiedli, posadzono 2 tys. roślin (wyłącznie rodzimych gatunków), które z czasem (dziesięciokrotnie szybciej niż normalny las) rozwiną się w imponujący kompleks przyrodniczy - wskazuje Piotr Sarzyński z Polityki, współtwórca nagrody i członek jury.

Ale to nie wszystko, bo projektanci zadbali także o aspekt historyczny. Gruz został wykorzystany jako budulec ścianek wzdłuż ścieżek parku. Można w nim dostrzec fragmenty przedwojennych cegieł, kafli z pieców, tralek z balkonów czy ozdób z fasad domów.

Wąwóz z gruzbetonu w parku Akcji BurzaKatarzyna Kędra / tvnwarszawa.pl

Przy wejściu do parku znajduje się edukacyjny labirynt, w którym umieszczono szereg tablic opisujących i pokazujących na zdjęciach zniszczenia oraz odbudowę Warszawy. Natomiast wzdłuż ścieżek prowadzących na szczyt wzniesienia rozmieszczono informacje o otaczającej naturze: gatunkach spotykanych tu ptaków, roślinach, drobnej zwierzynie, a nawet motylach i owadach - pisze Sarzyński.

Do tego rekreacyjny standard, ale przemyślany i znakomitej jakości. Huśtawki i zjeżdżalnie dla najmłodszych, tyrolka, a także przystosowana do wózków inwalidzkich aleja, kładka, miejsca odpoczynku, ławki.

Plac zabaw w parku Akcji "Burza"Katarzyna Kędra / tvnwarszawa.pl

Nagroda Architektoniczna "Polityki". Zasady

Laureata Grand Prix tegorocznej edycji wybrało jury w składzie: Grzegorz A. Buczek, Anna Cymer, Paweł Dobrzycki, Marek Kościkiewicz, Jacek Michalak (wiceprezes zarządu ds. rozwoju Grupy ATLAS); Ewa P. Porębska, Magdalena Staniszkis; Bogna Świątkowska, Jarosław Trybuś, Marta Żakowska oraz przedstawiciele redakcji POLITYKI: Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński.

Poza Grand Prix tradycyjnie przyznana została także Nagroda Internautów. Wygrał (minimalnie wyprzedzając Park Akcji „Burza”) projekt Domu dla Bezdomnych w Warszawie autorstwa pracowni xy studio. Poza Parkiem Akcji „Burza” i Domem dla Bezdomnych w piątce najlepszych realizacji roku 2023 znalazły się: Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (pracownia WXCA), przebudowa Stołówki Huty Pokój na placówkę ING w Rudzie Śląskiej (Małeccy Biuro Projektowe) oraz zespół Kolumbariów na Cmentarzu Komunalnym w Radomiu (BDR Architekci).

W tym roku POLITYKA wręczyła swoją Nagrodę Architektoniczną – wyróżnienie w dziedzinie architektury i ładu przestrzennego - już po raz trzynasty. Przyznając tę Nagrodę redakcja POLITYKI chce pokazywać i promować realizacje stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i w oczywisty sposób poprawiające estetykę otoczenia. Do nominowania do Nagrody co roku zapraszane jest wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskich miast i wsi: najwybitniejsi architekci i urbaniści, krytycy architektury, przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej czy też znani artyści (wśród nich szef redakcji regionalnej tvn24.pl Piotr Kozanecki). Poprzez swoje nominacje wskazują nam najbardziej warte uwagi obiekty zrealizowane w roku poprzednim w 3 kategoriach: realizacje architektoniczne, rozwiązania urbanistyczne, sztuka w przestrzeni publicznej. Cztery najczęściej wymieniane realizacje oraz piąta, wskazana przez redakcję POLITYKI, trafiają do finału Spośród nich jury Nagrody wybiera laureata Grand Prix, a internauci w plebiscycie głosują na swój ulubiony projekt.

Warszawa może pochwalić się całkiem sporą reprezentacją wśród laureatów Nagrody Architektonicznej Polityki. W 2013 r. Grand Prix dostał Służewski Dom Kultury (WWAA i 137kilo), w 2020 Pawilon Edukacyjny Kamień pracowni em4 Pracownia Architektury Brataniec, a rok później JEMS Architekci za rewitalizację Browarów Warszawskich. W zeszłym roku zwycięski projekt to Targ w Błoniu projektu Aleksandry Wasilkowskiej.

Autorka/Autor:PKoz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na oddziale pediatrycznym Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Jak wynika z naszych ustaleń, gdy po nocy spędzonej w szpitalu stan dziecka się pogorszył i doszło do nagłego zatrzymania krążenia, do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. W dokumentacji po interwencji jako powód zadysponowania karetki wpisano "brak sprzętu do resuscytacji". Jak to możliwe, że w szpitalu zajmującym się leczeniem dróg oddechowych nie było takich urządzeń?

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka miesięcy temu w szkole średniej w Kadzidle (Mazowieckie) 18-latek zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób, teraz do prokuratury dotarła kluczowa opinia. Śledczy już wiedzą, czy Albert G. był świadomy swoich czynów.

Wyszedł z lekcji, wrócił w masce, zaatakował nożem. Jest kluczowy dowód

Wyszedł z lekcji, wrócił w masce, zaatakował nożem. Jest kluczowy dowód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgłoszenie o próbie kradzieży lexusa wpłynęło w nocy. Kilkadziesiąt minut później trzej mężczyźni zostali zatrzymani przez policjantów z warszawskiego Bemowa. W aucie, którym jechali znaleziono narzędzia służące do kradzieży pojazdów. Podejrzani usłyszeli już zarzuty karne i zostali tymczasowo aresztowani.

Próbowali ukraść luksusowe auto, kilkadziesiąt minut później byli w rękach policji

Próbowali ukraść luksusowe auto, kilkadziesiąt minut później byli w rękach policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawski Zarząd Zieleni ostrzega właścicieli psów przed jęczmieniem płonnym. "Ostki mogą się wbić w łapy psów, dostając się pod skórę, a nawet, w drastycznych przypadkach, w gałkę oczną" - alarmują miejscy ogrodnicy. Dlaczego po prostu nie koszą rośliny?

Ostki mogą się wbijać w psie łapy i oczy. Miejscy ogrodnicy ostrzegają przed jęczmieniem

Ostki mogą się wbijać w psie łapy i oczy. Miejscy ogrodnicy ostrzegają przed jęczmieniem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 25. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 pierwsze miejsce wśród wszystkich uczelni wyższy w Polsce zajął Uniwersytet Warszawski. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie inne stołeczne uczelnie: Politechnika Warszawska i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce

Uniwersytet Warszawski najlepszą uczelnią w Polsce

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy zostali poinformowani o psie zamkniętym w aucie zaparkowanym przy centrum handlowym. Opiekun czworonoga robił w tym czasie zakupy. Funkcjonariusze nie wybijali tym razem szyby, poradzili sobie inaczej.

Zamknął psa w aucie, poszedł na zakupy

Zamknął psa w aucie, poszedł na zakupy

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Świętokrzyskiej przy placu Powstańców Warszawy zamknięto chodnik. Prace mają związek z przebudową Mazowieckiej. Wielu pieszych, zamiast przejść na drugą stronę ulicy, wybiera niebezpieczny spacer pasem rowerowym. I to pod prąd.

Zamknęli chodnik. Piesi chodzą pasem rowerowym pod prąd

Zamknęli chodnik. Piesi chodzą pasem rowerowym pod prąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od co najmniej kilku dni na Tamce straszą ogromne dziury w jezdni. Przeszkody znajdują się na pasach rowerowych, dlatego kierujący jednośladami muszą zjeżdżać na jezdnię. Na miejscu pracują gazownicy, a przynajmniej powinni, bo - jak zauważają mieszkańcy - postępu robót nie widać.

Wykopy i odkryty gazociąg na Powiślu. "Doszło do rozszczelnienia"

Wykopy i odkryty gazociąg na Powiślu. "Doszło do rozszczelnienia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sierpniu należy spodziewać się wyłączenia ruchu tramwajowego w ciągu ulicy Puławskiej. Ma to związek z rozpoczętą właśnie budową torowiska na Rakowieckiej. Utrudnienia mają potrwać do kilku tygodni.

Puławska znów bez tramwajów. "Inaczej nie dało się tego zrobić"

Puławska znów bez tramwajów. "Inaczej nie dało się tego zrobić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z budową przejścia naziemnego na wysokości ulicy Karowej wyłączone zostaną dwa pasy ruchu na Wisłostradzie (po jednym w obu kierunkach). Początek utrudnień drogowcy zapowiadają już na przełom czerwca i lipca.

Na dniach zwężą Wisłostradę. Utrudnienia potrwają do końca wakacji

Na dniach zwężą Wisłostradę. Utrudnienia potrwają do końca wakacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku z udziałem sześciolatka, który został potrącony w miejscowości Pionki niedaleko Radomia. Chłopiec wyjechał na rowerze z parkingu na jezdnię, uderzył w niego kierowca auta osobowego. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

6-latek na rowerze wyjechał na jezdnię, uderzył w niego kierowca

6-latek na rowerze wyjechał na jezdnię, uderzył w niego kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj jadący obok siebie rowerzyści zderzyli się w Płocku. Obaj trafili do szpitala i obaj - jak podała policja - nie byli całkiem trzeźwi. "Niezależnie jakim pojazdem się poruszasz zachowaj rozsądek i trzeźwość na drodze" - apelują policjanci.

Rowerzyści zderzyli się na jezdni. Obaj zostali ranni, obaj jechali po alkoholu

Rowerzyści zderzyli się na jezdni. Obaj zostali ranni, obaj jechali po alkoholu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolizja w miejscowości Potycz niedaleko Piaseczna. Kierujący autem osobowym zjechał na przeciwległy pas ruchu, uderzył w naczepę ciężarówki, jego samochód ostatecznie wylądował w rowie. Sprawca kolizji został ukarany mandatem.

Zjechał na przeciwległy pas, uderzył w naczepę, wylądował w rowie

Zjechał na przeciwległy pas, uderzył w naczepę, wylądował w rowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W areszcie pozostanie 19-latka, która do szpitala w Garwolinie przyszła z martwym noworodkiem. Prokuratura czeka na kluczową opinię.

Przyniosła do szpitala martwego noworodka. Zostanie w areszcie

Przyniosła do szpitala martwego noworodka. Zostanie w areszcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Od razu się zatrzymałem, patrzę na prawą stronę, otworzyłem drzwi i słyszę krzyk i płacz. Były tam dwie dziewczynki, jedna się trzymała za twarz, druga też i trzymała tamtą pod rękę, obie płakały - mówi kierowca autobusu, który jest oskarżony o śmiertelne potrącenie przy szkole 12-letniej Oliwii. Czesław W. nie przyznaje się do winy. Niemal rok po tragedii ruszył jego proces.

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali mężczyznę znanego jako "żuromiński duch", który jest podejrzewany o handel fentanylem. Oprócz niego funkcjonariusze ujęli cztery inne osoby i zabezpieczyli fentanyl.

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poinformował o podpisaniu umowy na projekt kompleksowej przebudowy ronda Zesłańców Syberyjskich. Plan przebudowy zakłada likwidację przejść podziemnych w tym miejscu.

Rondo Zesłańców Syberyjskich do przebudowy. Umowa na projekt podpisana

Rondo Zesłańców Syberyjskich do przebudowy. Umowa na projekt podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja informuje o kolejnym zatrzymaniu w sprawie nagłośnionej przez znanego influencera. Mający w sieci ponad dwa miliony obserwujących mężczyzna miał być szantażowany. Według ustaleń śledczych zatrzymany 39-latek zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty 700 tysięcy złotych pod groźbą rozpowszechnienia zniesławiającego influencera filmu.

Grozili znanemu influencerowi. Kolejny zatrzymany

Grozili znanemu influencerowi. Kolejny zatrzymany

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Strażacy z Nowego Dworu Mazowieckiego wyłowili z Narwi ciało mężczyzny. Na miejscu pracowały służby.

Strażacy wyłowili ciało z Narwi

Strażacy wyłowili ciało z Narwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łoś spacerujący po torach i rozpędzony pociąg, jadący prosto na zwierzę. Do mrożącej krew w żyłach sytuacji doszło na kolejowym moście średnicowym w Warszawie. W ostatniej chwili maszynista zdążył wyhamować, a zwierzę, które od kilku dni wymykało się leśnikom, w wróciło w końcu tam, gdzie jego miejsce - do lasu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Źródło:
TVN24