W piątek obchodzić będziemy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W Warszawie zaplanowano szereg wydarzeń związanych z narodowym świętem: koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, wydarzenia dla dzieci i marsze. Po dwuletniej przerwie pandemicznej wraca Bieg Niepodległości. Na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Niepodległa, podczas którego zagrają Enej, Zazula, Roxie Węgiel, LemON i IRA.
Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie odbędą się jak zwykle na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Z udziałem najwyższych władz państwowych, odbędzie się uroczysta zmiana warty.
Hymn, śpiewanki, potańcówka
Po raz piąty odbędzie się wydarzenie "Niepodległa do Hymnu". W samo południe w kilkuset miastach w kraju i na świecie Polacy wspólnie zaśpiewają hymn. W Warszawie "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmi przede wszystkim na placu Zamkowym, ale także w innych miejscach, np. w ogródku pawilonu kulturalnego "Niepodległa. Miejsce spotkań" przy Alejach Ujazdowskich (okolice Ogrodu Botanicznego).
Wcześniej o 11 w tym samym miejscu odbędą się "Śpiewanki niepodległościowe" z Ferajną z Hoovera. Na 12.30 zaplanowano warsztaty plastyczne dla dzieci "Kokarda narodowa – stwórz ją sam!", a na 17 potańcówkę z Hajda Bandą.
Wraca Bieg Niepodległości
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią na ulice Warszawy wraca Bieg Niepodległości. Będzie to jego 32. edycja. W sumie - jak zapowiadają organizatorzy - w tym roku weźmie w nim udział ponad 10 tysięcy biegaczy i biegaczek. - Spodziewamy się ponad dziesięciu tysięcy uczestników - mówi Bartłomiej Stępień z Aktywnej Warszawy. I dodaje, że trasa biegu się nie zmieniła. - Ruszamy z alei Jana Pawła II na wysokości ulicy Stawki, biegniemy pięć kilometrów, zawrotka i meta też są na wysokości ulicy Stawki - przekazał.
- Przed rozpoczęciem biegu - o godzinie 11.11 zawodnicy odśpiewają dwie zwrotki hymnu Polski. Prosimy o przywdziewanie białych i czerwonych koszulek - można je zakupić na stronie zapisów. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na jej zakup, to może włożyć koszulkę z poprzedniej edycji biegu - poinformował Stępień.
Marsz antyfaszystowski
Z kolei Akcja Demokracja zaprasza na udział w antyfaszystowskim street party. Start zaplanowano na godzinę 14 na placu Unii Lubelskiej. "Gdy smutni chłopcy będą maszerować przez miasto w imię podziałów, nienawiści i śmierci, my ruszymy za wolność, równość i życie. Tańczmy ponad podziałami i ponad granicami" - napisali na facebookowej stronie wydarzenia.
Jak czytamy na stronie ratusza, uczestnicy przemarszu przejdą trasą: Puławska, Goworka, Belwederska, Al. Ujazdowskie, Szucha, pl. Unii Lubelskiej. Wydarzenie ma skończyć się około godziny 19.
Festiwal Niepodległa
Jak co roku na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się też Festiwal Niepodległa. Na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego koncerty zagra kilku znanych artystów. Początek zaplanowano na godzinę 14. "Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy artystów: Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Każdy z prezentujących się zespołów może pochwalić się wybitnymi osiągnięciami na rodzimym rynku muzycznym gromadząc wokół swojej twórczości miliony fanów a ich przeboje z czasem zdobyły status kultowych. Ze względu na trwającą w Ukrainie wojnę, koncert zaczniemy od występu dwóch polsko – ukraińskich zespołów. Tym gestem chcemy pokazać swoje wsparcie wszystkim uchodźcom w naszym kraju i poza jego granicami" - poinformowali na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl organizatorzy wydarzenia.
Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.
"Chcemy dostarczyć dziecięcej publiczności solidnej dawki zabawy połączonej z mądrą edukacją patriotyczną. Dlatego we współpracy z Pałacem Saskim oraz Akademią Sztuk Pięknych przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program, który odbywać się będzie nie w jednym, a w trzech miejscach: w namiocie dziecięcym na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, w Pałacu Czapskich - siedzibie ASP oraz w Kordegardzie ASP w bramie głównej przy Krakowskim Przedmieściu. W tych trzech lokalizacjach czekają na najmłodszych uczestników Festiwalu spektakle teatralne, zajęcia muzyczne i koncerty, a także zróżnicowana oferta warsztatów edukacyjnych, plastycznych i historycznych - czytamy na stronie internetowej organizatora.
Kawalerzyści w Łazienkach
Święto Niepodległości będzie celebrowane również w Łazienkach Królewskich. Zaprasza na nie Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystości rozpoczną się o 13 zbiórką na terenie rekreacyjnym przy Ermitażu, gdzie odbędzie się pokaz wyszkolenia kawalerii, po którym, o godzinie 13.30 kolumna powozów z osobą wcielającą się w marszałka Józefa Piłsudskiego, w asyście kawalerii, ruszy przez Łazienki Królewskie. Na 14 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikami marszałka Piłsudskiego przy Belwederze oraz gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. O 14.30 na terenie zielonym za Ermitażem odbędzie się pokaz władania białą bronią konno.
17. Przystanek Niepodległość
Tegoroczny 17. Przystanek Niepodległość organizowany przez Muzeum Historii Polski odbędzie się w godzinach 10-16 w Ogrodzie Saskim, na Krakowskim Przedmieściu i w okolicach.
Głównymi atrakcjami będą gra miejska pt. "Zmierzch przed burzą" oraz gra dla dzieci "Mali reporterzy". "Gra miejska przeniesie uczestników do Warszawy połowy XIX wieku i pozwoli im poznać kluczowe wydarzenia polityczne, które miały miejsce przed powstaniem styczniowym, a także pokaże jak w tamtym czasie rozwijało się miasto Warszawa" - informuje Muzeum Historii Polski na swojej stronie internetowej.
Z kolei w ramach gry dla dzieci "Mali reporterzy" najmłodsi będą mieli szansę wcielić się w rolę dziennikarzy. Zapisywać na gry należy się za pośrednictwem tego formularza. Udział jest bezpłatny.
Piknik przy Muzeum Wojska Polskiego
Natomiast Muzeum Wojska Polskiego organizuje 11 listopada piknik "Pokolenia. Święto Niepodległości dla młodszych i starszych".
W bogatym programie znajdujemy m.in. prezentację pojazdów wojskowych, wystawę czasową "Zwycięstwo pod Zieleńcami 18 czerwca 1792 r. uwieńczone ustanowieniem Orderu Virtuti Militari", wystawę planszową "Jeszcze Polska nie umarła" - poświęcona historii hymnu państwowego oraz stoisko z figurkami do gier strategicznych.
Muzeum będzie czynne w godzinach 10-16. Ostatnie wejście na salę wystawową będzie możliwe o 15.30. Wstęp bezpłatny.
Orkiestra dęta i grochówka
Wawerska Parada Niepodległości rozpocznie się o 14 od wymarszu z ul. Walcowniczej 124 przy Szkole Podstawowej numer 124. Uczestnicy przejdą na plac przy Kulturotece, gdzie zatańczą poloneza.
Ponadto w programie zaplanowano wystrzał armatni w wykonaniu Semper Fidelis Res Publicae, koncert Orkiestry Dętej w Trąbkach, przedstawienie oraz wystawę prac młodzieży poświęconym Józefowi Wybickiemu. Nie zabraknie również grochówki, która będzie serwowana w ogródku Starej Kuźni.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Facebook Maraton Warszawski