Bieg Niepodległości, przemarsz kawalerzystów, koncerty i wojskowa grochówka. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Po pandemicznej przerwie wraca Bieg NiepodległościFacebook Maraton Warszawski

W piątek obchodzić będziemy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W Warszawie zaplanowano szereg wydarzeń związanych z narodowym świętem: koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, wydarzenia dla dzieci i marsze. Po dwuletniej przerwie pandemicznej wraca Bieg Niepodległości. Na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Niepodległa, podczas którego zagrają Enej, Zazula, Roxie Węgiel, LemON i IRA.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie odbędą się jak zwykle na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Z udziałem najwyższych władz państwowych, odbędzie się uroczysta zmiana warty.

Hymn, śpiewanki, potańcówka

Po raz piąty odbędzie się wydarzenie "Niepodległa do Hymnu". W samo południe w kilkuset miastach w kraju i na świecie Polacy wspólnie zaśpiewają hymn. W Warszawie "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmi przede wszystkim na placu Zamkowym, ale także w innych miejscach, np. w ogródku pawilonu kulturalnego "Niepodległa. Miejsce spotkań" przy Alejach Ujazdowskich (okolice Ogrodu Botanicznego).

Wcześniej o 11 w tym samym miejscu odbędą się "Śpiewanki niepodległościowe" z Ferajną z Hoovera. Na 12.30 zaplanowano warsztaty plastyczne dla dzieci "Kokarda narodowa – stwórz ją sam!", a na 17 potańcówkę z Hajda Bandą.

Wraca Bieg Niepodległości

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią na ulice Warszawy wraca Bieg Niepodległości. Będzie to jego 32. edycja. W sumie - jak zapowiadają organizatorzy - w tym roku weźmie w nim udział ponad 10 tysięcy biegaczy i biegaczek. - Spodziewamy się ponad dziesięciu tysięcy uczestników - mówi Bartłomiej Stępień z Aktywnej Warszawy. I dodaje, że trasa biegu się nie zmieniła. - Ruszamy z alei Jana Pawła II na wysokości ulicy Stawki, biegniemy pięć kilometrów, zawrotka i meta też są na wysokości ulicy Stawki - przekazał.

Trasa 32. Biegu Niepodległości biegniepodleglosci.waw.pl

- Przed rozpoczęciem biegu - o godzinie 11.11 zawodnicy odśpiewają dwie zwrotki hymnu Polski. Prosimy o przywdziewanie białych i czerwonych koszulek - można je zakupić na stronie zapisów. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na jej zakup, to może włożyć koszulkę z poprzedniej edycji biegu - poinformował Stępień.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2019 rokTomasz Tołłoczko/ BPN

Marsz antyfaszystowski

Z kolei Akcja Demokracja zaprasza na udział w antyfaszystowskim street party. Start zaplanowano na godzinę 14 na placu Unii Lubelskiej.  "Gdy smutni chłopcy będą maszerować przez miasto w imię podziałów, nienawiści i śmierci, my ruszymy za wolność, równość i życie. Tańczmy ponad podziałami i ponad granicami" - napisali na facebookowej stronie wydarzenia. 

Jak czytamy na stronie ratusza, uczestnicy przemarszu przejdą trasą: Puławska, Goworka, Belwederska, Al. Ujazdowskie, Szucha, pl. Unii Lubelskiej. Wydarzenie ma skończyć się około godziny 19. 

Festiwal Niepodległa

Jak co roku na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się też Festiwal Niepodległa. Na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego koncerty zagra kilku znanych artystów. Początek zaplanowano na godzinę 14. "Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy artystów: Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Każdy z prezentujących się zespołów może pochwalić się wybitnymi osiągnięciami na rodzimym rynku muzycznym gromadząc wokół swojej twórczości miliony fanów a ich przeboje z czasem zdobyły status kultowych. Ze względu na trwającą w Ukrainie wojnę, koncert zaczniemy od występu dwóch polsko – ukraińskich zespołów. Tym gestem chcemy pokazać swoje wsparcie wszystkim uchodźcom w naszym kraju i poza jego granicami" - poinformowali na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl organizatorzy wydarzenia.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2019 rokTomasz Tołłoczko/ BPN

Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.

"Chcemy dostarczyć dziecięcej publiczności solidnej dawki zabawy połączonej z mądrą edukacją patriotyczną. Dlatego we współpracy z Pałacem Saskim oraz Akademią Sztuk Pięknych przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program, który odbywać się będzie nie w jednym, a w trzech miejscach: w namiocie dziecięcym na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, w Pałacu Czapskich - siedzibie ASP oraz w Kordegardzie ASP w bramie głównej przy Krakowskim Przedmieściu. W tych trzech lokalizacjach czekają na najmłodszych uczestników Festiwalu spektakle teatralne, zajęcia muzyczne i koncerty, a także zróżnicowana oferta warsztatów edukacyjnych, plastycznych i historycznych - czytamy na stronie internetowej organizatora.

Kawalerzyści w Łazienkach

Święto Niepodległości będzie celebrowane również w Łazienkach Królewskich. Zaprasza na nie Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości rozpoczną się o 13 zbiórką na terenie rekreacyjnym przy Ermitażu, gdzie odbędzie się pokaz wyszkolenia kawalerii, po którym, o godzinie 13.30 kolumna powozów z osobą wcielającą się w marszałka Józefa Piłsudskiego, w asyście kawalerii, ruszy przez Łazienki Królewskie. Na 14 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikami marszałka Piłsudskiego przy Belwederze oraz gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. O 14.30 na terenie zielonym za Ermitażem odbędzie się pokaz władania białą bronią konno.

Święto Niepodległości w Łazienkach Królewskich 2021 rokŁazienki Królewskie/Facebook

17. Przystanek Niepodległość

Tegoroczny 17. Przystanek Niepodległość organizowany przez Muzeum Historii Polski odbędzie się w godzinach 10-16 w Ogrodzie Saskim, na Krakowskim Przedmieściu i w okolicach.

Głównymi atrakcjami będą gra miejska pt. "Zmierzch przed burzą" oraz gra dla dzieci "Mali reporterzy". "Gra miejska przeniesie uczestników do Warszawy połowy XIX wieku i pozwoli im poznać kluczowe wydarzenia polityczne, które miały miejsce przed powstaniem styczniowym, a także pokaże jak w tamtym czasie rozwijało się miasto Warszawa" - informuje Muzeum Historii Polski na swojej stronie internetowej.

Z kolei w ramach gry dla dzieci "Mali reporterzy" najmłodsi będą mieli szansę wcielić się w rolę dziennikarzy. Zapisywać na gry należy się za pośrednictwem tego formularza. Udział jest bezpłatny.

W ramach 17. Przystanku Niepodległość przygotowano wiele atrakcjiMuzeum Historii Polski/Facebook

Piknik przy Muzeum Wojska Polskiego

Natomiast Muzeum Wojska Polskiego organizuje 11 listopada piknik "Pokolenia. Święto Niepodległości dla młodszych i starszych".

W bogatym programie znajdujemy m.in. prezentację pojazdów wojskowych, wystawę czasową "Zwycięstwo pod Zieleńcami 18 czerwca 1792 r. uwieńczone ustanowieniem Orderu Virtuti Militari", wystawę planszową "Jeszcze Polska nie umarła" - poświęcona historii hymnu państwowego oraz stoisko z figurkami do gier strategicznych.

Muzeum będzie czynne w godzinach 10-16. Ostatnie wejście na salę wystawową będzie możliwe o 15.30. Wstęp bezpłatny.

Muzeum Wojska Polskiego organizuje Piknik "Pokolenia. Święto Niepodległości dla młodszych i starszych"Muzeum Wojska Polskiego/Facebook

Orkiestra dęta i grochówka

Wawerska Parada Niepodległości rozpocznie się o 14 od wymarszu z ul. Walcowniczej 124 przy Szkole Podstawowej numer 124. Uczestnicy przejdą na plac przy Kulturotece, gdzie zatańczą poloneza.

Ponadto w programie zaplanowano wystrzał armatni w wykonaniu Semper Fidelis Res Publicae, koncert Orkiestry Dętej w Trąbkach, przedstawienie oraz wystawę prac młodzieży poświęconym Józefowi Wybickiemu. Nie zabraknie również grochówki, która będzie serwowana w ogródku Starej Kuźni.

Wawerska Parada Niepodległości 2022 odbędzie się 11 listopadawawer.um.warszawa.pl
Wydarzenia w związku z Narodowym Świętem Niepodległości w Warszawie

Autorka/Autor:pk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook Maraton Warszawski

Pozostałe wiadomości

Policjanci wciąż wyjaśniają okoliczności brutalnego gwałtu i zabójstwa w Parku Praskim w Warszawie. Śledztwo jest prowadzone już ponad dwa lata. Wciąż planowane jest przesłuchanie jej bliskich w Mołdawii. Powstanie też portret psychologiczny zabójcy.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Zamordował kobietę w Parku Praskim, pozostaje nieuchwytny. Kim był? Ocenią psychologowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim metrze rozpoczęła się wymiana listew, które pomagają w poruszaniu się osobom niewidomym. Ale pozytywną zmianę powinni odczuć wszyscy pasażerowie, bo niejednemu zdarzyło się w sezonie jesienno-zimowym wywinąć orła.

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

"Kto się na nich choć raz nie poślizgnął, niech pierwszy rzuci kamieniem". Zmiany w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Fotoradary powinny wrócić do samorządu - twierdzi Dorota Olszewska z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Przywrócenie fotoradarów strażom miejskim postuluje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ministerstwo Infrastruktury nie ma takich planów.

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

"Samorządy często wiedzą najlepiej". Chcą odzyskać fotoradary

Źródło:
PAP

Miejscy ogrodnicy pochwalili się pierwszymi efektami prac na budowie parku nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie. - Praca wre - zapewnili.

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Od lat obiecują park. Zaczęli od misia i pomostów w kształcie plastrów miodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ustalili, że w jednym z aresztów w województwie mazowieckim może dochodzić do przestępstwa, w które jest zamieszany jest funkcjonariusz służby więziennej.

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Aresztowany przestępca dostał telefon. Podejrzany strażnik więzienny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miał ponad trzy promile, choć ledwie stał na nogach, to wsiadł za kierownicę, by pojechać po kolejną porcję alkoholu. Policja z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymała w Czersku 63-latka, który już stracił prawo jazdy i auto, a niebawem stanie przed sądem.

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Kompletnie pijany przyjechał po alkohol. Zareagował świadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samiczka jednego z najmniejszych jeleni świata - pudu południowego - która urodziła się w warszawskim zoo, ma już imię. Wybrano je w internetowym głosowaniu.

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Plebiscyt zakończony. Imię dla samiczki jednego z najmniejszych jeleni świata wybrane

Źródło:
PAP

Trzy miesiące po tragicznym wypadku prokuratura stawia zarzuty kierowcy tira. To on, zdaniem śledczych, jest winien śmierci maszynisty.

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Tir zderzył się z pociągiem, zginął maszynista. Kierowca usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Instytut Kultury zapewnia, że nie ma mowy o likwidacji kina Luna i urządzeniu w lokalu supermarketu. - Nigdy nie było takich planów - przekonuje MIK. Tłumaczy też zapisy umowy, które okazały się nierealistyczne dla dotychczasowego operatora kina i doprowadziły do jego wyprowadzki.

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Kino zabite dechami. Nie chcieli, by Luna była "centrum kultury i wszystkiego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy drogi ekspresowej S19 w województwie mazowieckim. Chodzi o odcinek biegnący przez powiat łosicki. To kluczowy dokument dla dalszego przygotowania i realizacji tego fragmentu trasy Via Carpatia.

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Jest decyzja środowiskowa dla ważnego odcinka S19

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Zieleni chce odtworzyć historyczny wygląd ogrodu daliowego w Parku Skaryszewskim. Urzędnicy proszą mieszkańców, by poszperali w domowych archiwach i znaleźli zdjęcia tego wyjątkowego miejsca z dawnych lat.

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Szukają zdjęć ogrodu daliowego z dawnych lat

Źródło:
PAP

Awantura domowa w centrum Warszawy. Dorośli ranili się nożem na oczach piątki dzieci. Wcześniej, przez kilka lat, sąsiedzi zgłaszali różnym służbom, że w tej rodzinie dzieje się bardzo źle. Interweniował kurator, a sprawa trafiła do sądu. Mimo to nie udało się umieścić dzieci w innych domach. Materiał "Uwagi!" TVN.

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Sąsiedzi reagowali, kurator też. Dzieci i tak zobaczyły, jak rodzice ranią się nożem

Źródło:
"Uwaga"! TVN

Zakończyła się druga edycja konkursu na Warszawskie Drzewo Roku. Pierwsze miejsce zajął oliwnik wąskolistny z Ursusa. - Na tego kandydata oddano ponad połowę wszystkich głosów - poinformowali w sobotę urzędnicy.

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Wybrano drzewo roku. Rośnie w Ursusie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zasłabnięcia uczniów w Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu. Nikt nie usłyszał zarzutów.

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Uczniowie wymiotowali i mieli zawroty głowy. Decyzja prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci piaseczyńskiej drogówki przerwali niebezpieczną jazdę 32-latka, który na liczniku swojego bmw miał ponad 200 km/h. - Twierdził, że spieszy się do domu. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego kontro trafiło 15 punktów - opisuje rzeczniczka funkcjonariuszy.

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

"Pomiar nie pozostawiał złudzeń". Kierowca z wysokim mandatem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest akt oskarżenia dla 68-latka podejrzanego o zabójstwo dwójki emerytów z Niemiec. Ich zwłoki znaleziono niedaleko Jeziorka Czerniakowskiego ponad 12 lat temu. Co ustalili śledczy?

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Emeryci z Niemiec zostali zastrzeleni w 2012 roku. Koniec śledztwa, kluczowym dowodem rękawiczka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez ponad trzy miesiące bramy Uniwersytetu Warszawskiego były zamknięte. Powodem nie były jednak wakacje studentów, a odbywające się przed uczelnią protesty. Teraz w sprawie głos zabrał rektor.

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Przez protesty studentów bramy UW były zamknięte. Uczelnia zabrała głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Słynna warszawska palma przy rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a przechodzi właśnie remont. Prace obejmują wymianę liści, kory oraz konserwację stalowej konstrukcji rzeźby.

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Nowe liście i kora. Warszawska palma przechodzi remont

Źródło:
PAP