Bieg Niepodległości, przemarsz kawalerzystów, koncerty i wojskowa grochówka. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Po pandemicznej przerwie wraca Bieg NiepodległościFacebook Maraton Warszawski

W piątek obchodzić będziemy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W Warszawie zaplanowano szereg wydarzeń związanych z narodowym świętem: koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, wydarzenia dla dzieci i marsze. Po dwuletniej przerwie pandemicznej wraca Bieg Niepodległości. Na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Niepodległa, podczas którego zagrają Enej, Zazula, Roxie Węgiel, LemON i IRA.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie odbędą się jak zwykle na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Z udziałem najwyższych władz państwowych, odbędzie się uroczysta zmiana warty.

Hymn, śpiewanki, potańcówka

Po raz piąty odbędzie się wydarzenie "Niepodległa do Hymnu". W samo południe w kilkuset miastach w kraju i na świecie Polacy wspólnie zaśpiewają hymn. W Warszawie "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmi przede wszystkim na placu Zamkowym, ale także w innych miejscach, np. w ogródku pawilonu kulturalnego "Niepodległa. Miejsce spotkań" przy Alejach Ujazdowskich (okolice Ogrodu Botanicznego).

Wcześniej o 11 w tym samym miejscu odbędą się "Śpiewanki niepodległościowe" z Ferajną z Hoovera. Na 12.30 zaplanowano warsztaty plastyczne dla dzieci "Kokarda narodowa – stwórz ją sam!", a na 17 potańcówkę z Hajda Bandą.

Wraca Bieg Niepodległości

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią na ulice Warszawy wraca Bieg Niepodległości. Będzie to jego 32. edycja. W sumie - jak zapowiadają organizatorzy - w tym roku weźmie w nim udział ponad 10 tysięcy biegaczy i biegaczek. - Spodziewamy się ponad dziesięciu tysięcy uczestników - mówi Bartłomiej Stępień z Aktywnej Warszawy. I dodaje, że trasa biegu się nie zmieniła. - Ruszamy z alei Jana Pawła II na wysokości ulicy Stawki, biegniemy pięć kilometrów, zawrotka i meta też są na wysokości ulicy Stawki - przekazał.

Trasa 32. Biegu Niepodległości biegniepodleglosci.waw.pl

- Przed rozpoczęciem biegu - o godzinie 11.11 zawodnicy odśpiewają dwie zwrotki hymnu Polski. Prosimy o przywdziewanie białych i czerwonych koszulek - można je zakupić na stronie zapisów. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na jej zakup, to może włożyć koszulkę z poprzedniej edycji biegu - poinformował Stępień.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2019 rokTomasz Tołłoczko/ BPN

Marsz antyfaszystowski

Z kolei Akcja Demokracja zaprasza na udział w antyfaszystowskim street party. Start zaplanowano na godzinę 14 na placu Unii Lubelskiej.  "Gdy smutni chłopcy będą maszerować przez miasto w imię podziałów, nienawiści i śmierci, my ruszymy za wolność, równość i życie. Tańczmy ponad podziałami i ponad granicami" - napisali na facebookowej stronie wydarzenia. 

Jak czytamy na stronie ratusza, uczestnicy przemarszu przejdą trasą: Puławska, Goworka, Belwederska, Al. Ujazdowskie, Szucha, pl. Unii Lubelskiej. Wydarzenie ma skończyć się około godziny 19. 

Festiwal Niepodległa

Jak co roku na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się też Festiwal Niepodległa. Na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego koncerty zagra kilku znanych artystów. Początek zaplanowano na godzinę 14. "Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy artystów: Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Każdy z prezentujących się zespołów może pochwalić się wybitnymi osiągnięciami na rodzimym rynku muzycznym gromadząc wokół swojej twórczości miliony fanów a ich przeboje z czasem zdobyły status kultowych. Ze względu na trwającą w Ukrainie wojnę, koncert zaczniemy od występu dwóch polsko – ukraińskich zespołów. Tym gestem chcemy pokazać swoje wsparcie wszystkim uchodźcom w naszym kraju i poza jego granicami" - poinformowali na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl organizatorzy wydarzenia.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2019 rokTomasz Tołłoczko/ BPN

Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.

"Chcemy dostarczyć dziecięcej publiczności solidnej dawki zabawy połączonej z mądrą edukacją patriotyczną. Dlatego we współpracy z Pałacem Saskim oraz Akademią Sztuk Pięknych przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program, który odbywać się będzie nie w jednym, a w trzech miejscach: w namiocie dziecięcym na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, w Pałacu Czapskich - siedzibie ASP oraz w Kordegardzie ASP w bramie głównej przy Krakowskim Przedmieściu. W tych trzech lokalizacjach czekają na najmłodszych uczestników Festiwalu spektakle teatralne, zajęcia muzyczne i koncerty, a także zróżnicowana oferta warsztatów edukacyjnych, plastycznych i historycznych - czytamy na stronie internetowej organizatora.

Kawalerzyści w Łazienkach

Święto Niepodległości będzie celebrowane również w Łazienkach Królewskich. Zaprasza na nie Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości rozpoczną się o 13 zbiórką na terenie rekreacyjnym przy Ermitażu, gdzie odbędzie się pokaz wyszkolenia kawalerii, po którym, o godzinie 13.30 kolumna powozów z osobą wcielającą się w marszałka Józefa Piłsudskiego, w asyście kawalerii, ruszy przez Łazienki Królewskie. Na 14 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikami marszałka Piłsudskiego przy Belwederze oraz gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. O 14.30 na terenie zielonym za Ermitażem odbędzie się pokaz władania białą bronią konno.

Święto Niepodległości w Łazienkach Królewskich 2021 rokŁazienki Królewskie/Facebook

17. Przystanek Niepodległość

Tegoroczny 17. Przystanek Niepodległość organizowany przez Muzeum Historii Polski odbędzie się w godzinach 10-16 w Ogrodzie Saskim, na Krakowskim Przedmieściu i w okolicach.

Głównymi atrakcjami będą gra miejska pt. "Zmierzch przed burzą" oraz gra dla dzieci "Mali reporterzy". "Gra miejska przeniesie uczestników do Warszawy połowy XIX wieku i pozwoli im poznać kluczowe wydarzenia polityczne, które miały miejsce przed powstaniem styczniowym, a także pokaże jak w tamtym czasie rozwijało się miasto Warszawa" - informuje Muzeum Historii Polski na swojej stronie internetowej.

Z kolei w ramach gry dla dzieci "Mali reporterzy" najmłodsi będą mieli szansę wcielić się w rolę dziennikarzy. Zapisywać na gry należy się za pośrednictwem tego formularza. Udział jest bezpłatny.

W ramach 17. Przystanku Niepodległość przygotowano wiele atrakcjiMuzeum Historii Polski/Facebook

Piknik przy Muzeum Wojska Polskiego

Natomiast Muzeum Wojska Polskiego organizuje 11 listopada piknik "Pokolenia. Święto Niepodległości dla młodszych i starszych".

W bogatym programie znajdujemy m.in. prezentację pojazdów wojskowych, wystawę czasową "Zwycięstwo pod Zieleńcami 18 czerwca 1792 r. uwieńczone ustanowieniem Orderu Virtuti Militari", wystawę planszową "Jeszcze Polska nie umarła" - poświęcona historii hymnu państwowego oraz stoisko z figurkami do gier strategicznych.

Muzeum będzie czynne w godzinach 10-16. Ostatnie wejście na salę wystawową będzie możliwe o 15.30. Wstęp bezpłatny.

Muzeum Wojska Polskiego organizuje Piknik "Pokolenia. Święto Niepodległości dla młodszych i starszych"Muzeum Wojska Polskiego/Facebook

Orkiestra dęta i grochówka

Wawerska Parada Niepodległości rozpocznie się o 14 od wymarszu z ul. Walcowniczej 124 przy Szkole Podstawowej numer 124. Uczestnicy przejdą na plac przy Kulturotece, gdzie zatańczą poloneza.

Ponadto w programie zaplanowano wystrzał armatni w wykonaniu Semper Fidelis Res Publicae, koncert Orkiestry Dętej w Trąbkach, przedstawienie oraz wystawę prac młodzieży poświęconym Józefowi Wybickiemu. Nie zabraknie również grochówki, która będzie serwowana w ogródku Starej Kuźni.

Wawerska Parada Niepodległości 2022 odbędzie się 11 listopadawawer.um.warszawa.pl
Wydarzenia w związku z Narodowym Świętem Niepodległości w Warszawie

Autorka/Autor:pk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook Maraton Warszawski

Pozostałe wiadomości

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl