Bieg Niepodległości, przemarsz kawalerzystów, koncerty i wojskowa grochówka. 11 listopada w Warszawie

Autor:
pk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Facebook Maraton WarszawskiPo pandemicznej przerwie wraca Bieg Niepodległości

W piątek obchodzić będziemy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W Warszawie zaplanowano szereg wydarzeń związanych z narodowym świętem: koncerty, happeningi, spektakle, wystawy, wydarzenia dla dzieci i marsze. Po dwuletniej przerwie pandemicznej wraca Bieg Niepodległości. Na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Niepodległa, podczas którego zagrają Enej, Zazula, Roxie Węgiel, LemON i IRA.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie odbędą się jak zwykle na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Z udziałem najwyższych władz państwowych, odbędzie się uroczysta zmiana warty.

Hymn, śpiewanki, potańcówka

Po raz piąty odbędzie się wydarzenie "Niepodległa do Hymnu". W samo południe w kilkuset miastach w kraju i na świecie Polacy wspólnie zaśpiewają hymn. W Warszawie "Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmi przede wszystkim na placu Zamkowym, ale także w innych miejscach, np. w ogródku pawilonu kulturalnego "Niepodległa. Miejsce spotkań" przy Alejach Ujazdowskich (okolice Ogrodu Botanicznego).

Wcześniej o 11 w tym samym miejscu odbędą się "Śpiewanki niepodległościowe" z Ferajną z Hoovera. Na 12.30 zaplanowano warsztaty plastyczne dla dzieci "Kokarda narodowa – stwórz ją sam!", a na 17 potańcówkę z Hajda Bandą.

Wraca Bieg Niepodległości

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią na ulice Warszawy wraca Bieg Niepodległości. Będzie to jego 32. edycja. W sumie - jak zapowiadają organizatorzy - w tym roku weźmie w nim udział ponad 10 tysięcy biegaczy i biegaczek. - Spodziewamy się ponad dziesięciu tysięcy uczestników - mówi Bartłomiej Stępień z Aktywnej Warszawy. I dodaje, że trasa biegu się nie zmieniła. - Ruszamy z alei Jana Pawła II na wysokości ulicy Stawki, biegniemy pięć kilometrów, zawrotka i meta też są na wysokości ulicy Stawki - przekazał.

Trasa 32. Biegu Niepodległości biegniepodleglosci.waw.pl

- Przed rozpoczęciem biegu - o godzinie 11.11 zawodnicy odśpiewają dwie zwrotki hymnu Polski. Prosimy o przywdziewanie białych i czerwonych koszulek - można je zakupić na stronie zapisów. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na jej zakup, to może włożyć koszulkę z poprzedniej edycji biegu - poinformował Stępień.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2019 rokTomasz Tołłoczko/ BPN

Marsz antyfaszystowski

Z kolei Akcja Demokracja zaprasza na udział w antyfaszystowskim street party. Start zaplanowano na godzinę 14 na placu Unii Lubelskiej.  "Gdy smutni chłopcy będą maszerować przez miasto w imię podziałów, nienawiści i śmierci, my ruszymy za wolność, równość i życie. Tańczmy ponad podziałami i ponad granicami" - napisali na facebookowej stronie wydarzenia. 

Jak czytamy na stronie ratusza, uczestnicy przemarszu przejdą trasą: Puławska, Goworka, Belwederska, Al. Ujazdowskie, Szucha, pl. Unii Lubelskiej. Wydarzenie ma skończyć się około godziny 19. 

Festiwal Niepodległa

Jak co roku na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się też Festiwal Niepodległa. Na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego koncerty zagra kilku znanych artystów. Początek zaplanowano na godzinę 14. "Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy artystów: Roxie Węgiel oraz zespoły LemON, Enej, Zazula i IRA. Każdy z prezentujących się zespołów może pochwalić się wybitnymi osiągnięciami na rodzimym rynku muzycznym gromadząc wokół swojej twórczości miliony fanów a ich przeboje z czasem zdobyły status kultowych. Ze względu na trwającą w Ukrainie wojnę, koncert zaczniemy od występu dwóch polsko – ukraińskich zespołów. Tym gestem chcemy pokazać swoje wsparcie wszystkim uchodźcom w naszym kraju i poza jego granicami" - poinformowali na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl organizatorzy wydarzenia.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 2019 rokTomasz Tołłoczko/ BPN

Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.

"Chcemy dostarczyć dziecięcej publiczności solidnej dawki zabawy połączonej z mądrą edukacją patriotyczną. Dlatego we współpracy z Pałacem Saskim oraz Akademią Sztuk Pięknych przygotowaliśmy wyjątkowo bogaty program, który odbywać się będzie nie w jednym, a w trzech miejscach: w namiocie dziecięcym na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, w Pałacu Czapskich - siedzibie ASP oraz w Kordegardzie ASP w bramie głównej przy Krakowskim Przedmieściu. W tych trzech lokalizacjach czekają na najmłodszych uczestników Festiwalu spektakle teatralne, zajęcia muzyczne i koncerty, a także zróżnicowana oferta warsztatów edukacyjnych, plastycznych i historycznych - czytamy na stronie internetowej organizatora.

Kawalerzyści w Łazienkach

Święto Niepodległości będzie celebrowane również w Łazienkach Królewskich. Zaprasza na nie Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości rozpoczną się o 13 zbiórką na terenie rekreacyjnym przy Ermitażu, gdzie odbędzie się pokaz wyszkolenia kawalerii, po którym, o godzinie 13.30 kolumna powozów z osobą wcielającą się w marszałka Józefa Piłsudskiego, w asyście kawalerii, ruszy przez Łazienki Królewskie. Na 14 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikami marszałka Piłsudskiego przy Belwederze oraz gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. O 14.30 na terenie zielonym za Ermitażem odbędzie się pokaz władania białą bronią konno.

Święto Niepodległości w Łazienkach Królewskich 2021 rokŁazienki Królewskie/Facebook

17. Przystanek Niepodległość

Tegoroczny 17. Przystanek Niepodległość organizowany przez Muzeum Historii Polski odbędzie się w godzinach 10-16 w Ogrodzie Saskim, na Krakowskim Przedmieściu i w okolicach.

Głównymi atrakcjami będą gra miejska pt. "Zmierzch przed burzą" oraz gra dla dzieci "Mali reporterzy". "Gra miejska przeniesie uczestników do Warszawy połowy XIX wieku i pozwoli im poznać kluczowe wydarzenia polityczne, które miały miejsce przed powstaniem styczniowym, a także pokaże jak w tamtym czasie rozwijało się miasto Warszawa" - informuje Muzeum Historii Polski na swojej stronie internetowej.

Z kolei w ramach gry dla dzieci "Mali reporterzy" najmłodsi będą mieli szansę wcielić się w rolę dziennikarzy. Zapisywać na gry należy się za pośrednictwem tego formularza. Udział jest bezpłatny.

W ramach 17. Przystanku Niepodległość przygotowano wiele atrakcjiMuzeum Historii Polski/Facebook

Piknik przy Muzeum Wojska Polskiego

Natomiast Muzeum Wojska Polskiego organizuje 11 listopada piknik "Pokolenia. Święto Niepodległości dla młodszych i starszych".

W bogatym programie znajdujemy m.in. prezentację pojazdów wojskowych, wystawę czasową "Zwycięstwo pod Zieleńcami 18 czerwca 1792 r. uwieńczone ustanowieniem Orderu Virtuti Militari", wystawę planszową "Jeszcze Polska nie umarła" - poświęcona historii hymnu państwowego oraz stoisko z figurkami do gier strategicznych.

Muzeum będzie czynne w godzinach 10-16. Ostatnie wejście na salę wystawową będzie możliwe o 15.30. Wstęp bezpłatny.

Muzeum Wojska Polskiego organizuje Piknik "Pokolenia. Święto Niepodległości dla młodszych i starszych"Muzeum Wojska Polskiego/Facebook

Orkiestra dęta i grochówka

Wawerska Parada Niepodległości rozpocznie się o 14 od wymarszu z ul. Walcowniczej 124 przy Szkole Podstawowej numer 124. Uczestnicy przejdą na plac przy Kulturotece, gdzie zatańczą poloneza.

Ponadto w programie zaplanowano wystrzał armatni w wykonaniu Semper Fidelis Res Publicae, koncert Orkiestry Dętej w Trąbkach, przedstawienie oraz wystawę prac młodzieży poświęconym Józefowi Wybickiemu. Nie zabraknie również grochówki, która będzie serwowana w ogródku Starej Kuźni.

Wawerska Parada Niepodległości 2022 odbędzie się 11 listopadawawer.um.warszawa.pl
Wydarzenia w związku z Narodowym Świętem Niepodległości w Warszawie

Autor:pk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook Maraton Warszawski

Pozostałe wiadomości

Przez cały czwartek w Warszawie królować będzie zimowa aura. Na stołeczne drogi wyjechało rankiem 170 posypywarek. Jeśli będzie potrzeba do akcji wkroczy więcej sprzętu.

Mroźny czwartek. Posypywarki pracują na ulicach i wiaduktach

Mroźny czwartek. Posypywarki pracują na ulicach i wiaduktach

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Aktualizacja:
Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

17-latek pobił starszego mężczyznę, po czym z koleżankami wymyślił historię mającą uchronić go przed odpowiedzialnością. Policjanci z Otwocka nie dali się nabrać i wykorzystali miejski monitoring, by dotrzeć do prawdy. Nastolatek został objęty policyjny dozorem, jest traktowany jak dorosły i grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności - przekazał rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia łącznie trzech pojazdów doszło na trasie S8, na wysokości ulicy Jagiellońskiej. Jedna osoba została zabrana do szpitala. Zdarzenie spowodowało ogromny korek - ciągnął się aż do Bemowa.

Po kolizji na S8 kierowcy utknęli w ogromnym korku

Po kolizji na S8 kierowcy utknęli w ogromnym korku

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze otworzyli tunel pod torami kolejowymi w Sulejówku. Jednocześnie podpisano umowę na budowę kolejnego wraz z przebudową układu przyległych ulic.

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W rejonie Pałacu Kultury i Nauki, przy powstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz planowanym budynku teatru TR Warszawa, pojawiły się glediczje trójcierniowe oraz wiśnie "Fukubana". Jedno z nowych drzew zasadził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym

Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

83-latek został oszukany metodą "na policjanta". Oszuści przekonali go, że jego pieniądze są zagrożone, a skan karty wpadł w ręce hakerów, którzy następnie wzięli kredyt na jego dane. Senior wykonał przelew na konto, na którym jego fundusze miały być bezpieczne. Nie były. Stracił prawie 70 tysięcy złotych.

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego ciechanowskiej komendy pomogli mężczyźnie w kryzysie bezdomności, który leżał na chodniku. 61-latek miał widoczne odmrożenia. Dzięki natychmiastowej reakcji policjantów udało się uniknąć tragedii i pomoc nadeszła w samą porę - podała tamtejsza policja.

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Wykonawca trasy tramwajowej do Wilanowa kończy odtwarzanie pierwszej jezdni ulicy Spacerowej. Na początku grudnia pojadą tamtędy autobusy ośmiu linii, ale tylko w kierunku Mokotowa.

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Nowy Świat autobus komunikacji miejskiej potrącił kobietę. Trafiła do szpitala.

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 obiektów zlokalizowanych na Starym i Nowym Mieście trafiło do rejestru zabytków ruchomych. Są to witrażowe lampiony, kinkiety, neony, a także szyldy. Jak podkreślił mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków stanowią one przykład rzemiosła artystycznego z lat 50. do 80. XX wieku.

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystarczyła godzina, by kompletnie się upili. Nie przeszkadzało im to, że pracowali na ulicy i mogli spowodować wypadek. Jeden z pracowników miał w organizmie 2,9 promila alkoholu, drugi 3,5.

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wzrósł bilans ofiar tragicznego wypadku w alei Wilanowskiej, w którym uczestniczyły auto osobowe i autobus miejski. Nie żyją pasażer i kierowca samochodu. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania wypadku. Śledczy analizują między innymi nagrania z monitoringu i przesłuchują świadków.

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Aktualizacja:
Autor:
katke,
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu z miejskim autobusem kierowca osobowego auta był reanimowany. W krytycznym stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł. Kierowca taksówki miał 85 lat. Dla osób przewożących pasażerów nie ma limitu wieku.

85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem. Prokuratura wszczęła śledztwo

85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem. Prokuratura wszczęła śledztwo

Aktualizacja:
Autor:
Dariusz
Łapiński,
katke
Źródło:
Fakty TVN, tvnwarszawa.pl

Policjanci zostali wezwani do potrącenia kobiety w Piasecznie. Nic jej się nie stało, ale okazało się, że chwilę wcześniej sama siedziała za kierownicą auta. Była pijana i straciła prawo jazdy. Następnego dnia rano wsiadła za kierownicę i zjawiła się w komendzie.

W nocy straciła prawo jazdy, rano przyjechała autem do komendy policji

W nocy straciła prawo jazdy, rano przyjechała autem do komendy policji

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Na początku grudnia Trakt Królewski rozświetli świąteczna iluminacja. W tym roku będzie nawiązywała do lat 50. i 60. XX wieku. Pojawią się między innymi rozświetlona syrena oraz motorower ryś. Ulice od palmy przy rondzie De Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy w weekendy i święta zmienią się w deptak. Inaczej pojedzie komunikacja miejska.

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd wydał wyrok w sprawie wypadku drogowego, w którym uczestniczył znany warszawski ratownik wolontariusz Marcin "Borkoś" Borkowski. W orzeczeniu stwierdzono, że poruszał się on pojazdem uprzywilejowanym, a winę za spowodowanie wypadku ponosi kierująca samochodem osobowym.

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Autor:
Artur
Węgrzynowicz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, zasiądzie na ławie oskarżonych w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe. Śledczy zarzucają mu, że podczas warsztatów muzycznych wykorzystał seksualnie nieletnią. Proces rozpocznie się 30 stycznia.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

Policjanci z Sierpca zlikwidowali dwie nielegalne linie do produkcji alkoholu. Jedna z nich znajdowała się za tajnym przejściem. Zarekwirowali 160 litrów gotowych wyrobów alkoholowych i prawie 550 litrów zacieru.

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skok adrenaliny zapewni sobotni 61. Rajd Barbórka. Najlepsi kierowcy będą mogli sprawdzić i pokazać swoje umiejętności. Jednak organizacja ich przejazdów będzie się wiązać z zamknięciem ruchu na ulicach i ograniczeniem parkowania. Pierwsze zmiany już od czwartku.

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

Autor:
mg/gp
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Podczas prac na placu Defilad odkopano miedzy innymi posadzkę jednej z kamienic, które przed wojną stały w miejscu, gdzie dziś powstaje plac Centralny. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wciąż prowadzone są tam prace archeologiczne.

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl