Warszawska Karta Miejska - komu przysługuje i jak ją wyrobić?

Źródło:
wtp.waw.pl
Rafał Trzaskowski o podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiej
Rafał Trzaskowski o podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiejTVN24
wideo 2/2
Rafał Trzaskowski o podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiejTVN24

Warszawska Karta Miejska to spersonalizowana plastikowa karta z nadrukowanym zdjęciem i danymi osobowymi właściciela. Koduje się na niej elektroniczny okresowy bilet komunikacji miejskiej i informacje o przysługujących zniżkach. 

Karta miejska w Warszawie wydawana jest przez Zarząd Transportu Miejskiego i służy jako bilet okresowy w pojazdach komunikacji miejskiej.Warszawską Kartę Miejską można wyrobić w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM lub online. Wniosek o kartę miejską można też wysłać pocztą.Kartę miejską w Warszawie można zawiesić trzy razy w roku kalendarzowym, niewykorzystane dni z zakupionego biletu można wykorzystać po jej odwieszeniu.

Warszawska Karta Miejska

Warszawska Karta Miejska - w skrócie WKM - to plastikowa karta z danymi i zdjęciem jej właściciela. Jest nośnikiem długoterminowych biletów komunikacji miejskiej, a w przypadku osób płacących podatki w Warszawie, które wgrały w nią e-hologram, także informacji o przysługujących im zniżkach m.in. na bilety do kin czy muzeów w stolicy. Osoby, którym przysługuje darmowy przejazd, mogą używać WKM jako wejściówki do metra. 

Warszawską Kartę Miejską wydaje Zarząd Transportu Miejskiego, a jej wygląd uzależniony jest od wyboru pasażera - ZTM oferuje różne wzory karty. Na każdej widnieje zdjęcie właściciela, jego imię i nazwisko oraz numer karty.

Warszawska Karta MiejskaZTM

Jak wyrobić Warszawską Kartę Miejską?

Żeby wyrobić kartę miejską w Warszawie, musisz złożyć w ZTM wniosek wraz ze zdjęciem. We wniosku wpisujesz swój PESEL lub datę urodzenia, jeśli nie jesteś obywatelem Polski. 

Wniosek o Warszawską Kartę Miejską składasz na jeden z trzech sposobów::

online na stronie e-POPosobiście w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM (poza Punktami Kodowania Biletów w gminach pod Warszawą). Listę Punktów Obsługi znajdziesz na stronie WTPpocztą, wysyłając wypełniony wniosek wraz ze zdjęciem pod adresem: Zarząd Transportu Miejskiego, ul. Grochowska 316/320, 03-839 Warszawa.

Jakie zdjęcie do Warszawskiej Karty Miejskiej?

Zdjęcie do Warszawskiej Karty Miejskiej musi spełniać następujące wymagania:

wymiary 3,5 x 4,5 cm w przypadku wniosków składanych osobiście lub pocztą; – 182 x 218 pikseli, rozdzielczość 72 dpi, rozmiar nieprzekraczający 1024 KB, format .jpg lub .png w przypadku wniosków składanych online.

Składając wniosek o wydanie Karty Miejskiej w Warszawie w Punkcie Obsługi Pasażerów, możesz też na miejscu wgrać zdjęcie w formie elektronicznej. Aby to zrobić, skanujesz kod QR, który znajduje się w okienku kasowym, lub wchodzisz za pomocą swojego telefonu czy innego urządzenia mobilnego na stronę https://foto.wtp.waw.pl i wybierasz właściwe zdjęcie ze swojej galerii, postępując zgodnie z instrukcjami. 

Warszawska Karta Miejska z selfieZTM

Odbiór Warszawskiej Karty Miejskiej

Warszawską Kartę Miejską odbierzesz osobiście w jednym z Punktów Obsługi Pasażerów po okazaniu dokumentu tożsamości. Dzieci pokazują legitymację szkolną lub inny dokument, który potwierdza dane osobowe zawarte we wniosku. Kartę dla dziecka powyżej 13 roku życia może odebrać osobiście jej właściciel lub jego rodzic albo opiekun prawny, dzieci poniżej 13 roku życia nie mogą odebrać WKM same, może to zrobić tylko ich rodzic lub opiekun prawny.

Jeśli składałeś wniosek o Warszawską Kartę Miejską online, WKM może też zostać przesłana listownie na adres w Polsce, który podałeś w formularzu. Składając wniosek o wydanie karty miejskiej w Punkcie Obsługi Pasażera, otrzymasz ją od ręki.

Warszawska Karta Miejska: cena

Pierwsza Warszawska Karta Miejska jest bezpłatna. Za kolejną zapłacisz 14 złotych, chyba że jej wymiana spowodowana jest zmianą danych osobowych lub reklamacją, gdy karta uległa zniszczeniu nie z twojej winy.

Utrata, kradzież lub zniszczenie Warszawskiej Karty Miejskiej

Jeśli twoja karta miejska ulegnie zniszczeniu, będzie nieczytelna (starte zdjęcie, dane osobowe), zgubisz ją lub zostanie ci skradziona, musisz złożyć wniosek o wydanie kolejnej Warszawskiej Karty Miejskiej. Robisz to tak samo jak przy wyrabianiu pierwszej karty. 

Aby odzyskać niewykorzystaną część zakodowanego na karcie biletu w przypadku jej zgubienia lub kradzieży, musisz udać się do dowolnego Punktu Obsługi Pasażera WTP.

Ważność Warszawskiej Karty Miejskiej

Warszawska Karta Miejska jako nośnik nie ma okresu ważności. Żeby sprawdzić ważność biletu długookresowego i uprawnień wgranych na WKM, wejdź na stronę sprawdzkarte.wtp.waw.pl i wpisz numer karty. Możesz tak sprawdzić informacje o ostatnim zakodowanym bilecie.

Ceny biletów okresowych ZTM

Na Warszawskiej Karcie Miejskiej możesz zakodować różne typy biletów okresowych ZTM, a ich koszt zależny jest od rodzaju posiadanej karty i przysługujących właścicielowi zniżek.

bilet 30-dniowy normalny w pierwszej strefie kosztuje 110 zł, w przypadku posiadacza Karty Warszawiaka - 98 zł. – 90-dniowy bilet normalny w pierwszej strefie kosztuje 280 zł, a na Karcie Warszawiaka 250 zł.

Pamiętaj, że zakupiony bilet musisz aktywować, w przeciwnym razie nie będzie ważny. Kartę aktywujesz, zbliżając ją do kasownika w autobusie czy tramwaju lub do bramki metra. Możesz też aktywować bilet na WKM w biletomacie. 

Jak doładować kartę miejską?

Kartę miejską w Warszawie możesz doładować, kupując nowy bilet:

– w Punkcie Obsługi Pasażera i w biletomatach na stacjach metrach, niektórych przystankach, w autobusach i tramwajach; – przez internet na stronie www.wtp.waw.pl/warszawska-karta-miejska/dlugookresowy-bilet-online; – przez aplikacje w telefonie.

Jak zawiesić kartę miejską?

Żeby zawiesić bilet na Warszawskiej Karcie Miejskiej, udaj się do dowolnego Punktu Obsługi Pasażera lub zrób to online na stronie https://zawieswkm.wtp.waw.pl. Wystarczy, że podasz numer karty i datę, od kiedy bilet ma być zawieszony. Dzięki temu niewykorzystane dni nie przepadają, będziesz je mógł wykorzystać w innym terminie po uprzednim odwieszeniu karty. 

Możesz zawiesić ważność biletu na Warszawskiej Karcie Miejskiej trzy razy w ciągu roku kalendarzowego, jednak nie na krócej niż pięć kolejnych dni. Nie będziesz mógł odwiesić karty miejskiej przed ich upływem. 

Jak odwiesić kartę miejską?

Bilet na karcie miejskiej możesz odwiesić, kupując i aktywując kolejny bilet lub zgłaszając odwieszenie ważności biletu przez stronę zawieswkm.wtp.waw.pl/odwies albo osobiście w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażera ZTM. Pamiętaj, że odwieszając kartę miejską online, zawieszona liczba dni nie zostanie automatycznie przekodowana na inny termin, możesz to zrobić tylko osobiście w Punkcie Obsługi Pasażera ZTM. Nie musisz iść tam od razu, tylko w dogodnym dla ciebie momencie.

Autorka/Autor:red.

Źródło: wtp.waw.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

Strażacy pod Konstancinem-Jeziorną walczyli z pożarem dachu domu w zabudowie bliźniaczej. Nasz reporter dowiedział się, że przyczyną było uderzenie pioruna. W akcji udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Po uderzeniu pioruna palił się dach domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po policyjnej interwencji obezwładniony już mężczyzna trafił do szpitala. Tam po podaniu leków, mimo reanimacji, zmarł. O zdarzeniu poinformowano prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz wydziały kontroli komendy głównej i komendy stołecznej. Została zlecona sekcja zwłok.

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Mężczyzna zatrzymany przez policjantów zmarł w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedna osoba trafiła do szpitala, druga jest reanimowana. Na miejscu pracuje straż pożarna.

Zderzenie dwóch aut. Jedna osoba reanimowana, druga w szpitalu

Zderzenie dwóch aut. Jedna osoba reanimowana, druga w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Andrzej Z., były wójt Raszyna został oskarżony o przekroczenie uprawnień związanych z dysponowaniem gminnymi nieruchomościami. Miał też nie dopełnić związanych z tym obowiązków. Chodzi o ośrodek zdrowia.

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Były wójt stanie przed sądem. Z powodu ośrodka zdrowia

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wystosował list do organizatorów wypoczynku wakacyjnego z apelem, aby zwrócili oni uwagę na problem fentanylu. W Polsce do tej pory po tym narkotyku zmarły co najmniej cztery osoby - w lutym trzy w Żurominie (Mazowsze), a pod koniec zeszłego roku jedna w Poznaniu.

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

List wojewody mazowieckiego do organizatorów letniego wypoczynku. W sprawie fentanylu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Był w toalecie, gdy autobus z jego kolegami odjechał. Chłopiec został sam w Miejscu Obsługi Pasażerów przy S7. Poprosił o pomoc przypadkową osobę. Przyjechali policjanci, wrócił też wycieczkowy autobus.

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Odjechali bez jednego uczestnika szkolnej wycieczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz zadośćuczynienie w kwocie 28 tysięcy złotych - to wyrok dla kierowcy, który śmiertelnie potrącił na przejściu dla pieszych sześcioletnią dziewczynkę. W wypadku poszkodowane zostały również ciotka i młodsza siostra dziewczynki. Wymiar kary został uzgodniony z pełnomocnikiem pokrzywdzonych.

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca skazany bez procesu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie interwencje strażników granicznych w samolotach na Lotnisku Chopina. W pierwszym przypadku pasażer musiał opuścić pokład w asyście jeszcze przed wylotem do Madrytu. W drugim inny pasażer został wyprowadzony z samolotu, który przyleciał ze Stambułu.

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Jednego wyprowadzili z samolotu przed odlotem, drugiego po przylocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zielony teren pomiędzy ulicami: Łowicką, Wiktorską i Jana Józefa Lipskiego to już oficjalnie skwer imienia Wojciecha Młynarskiego.

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Wojciech Młynarski ma w Warszawie swój skwer

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na popularnym portalu społecznościowym znalazł ofertę sprzedaży trzech biletów na mecze rozgrywane w czasie Euro 2024. Wpłacił całą kwotę i wtedy oferta zniknęła, podobnie jak sprzedający.

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Kupił w sieci bilety na Euro 2024, ale mecze obejrzy w telewizji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 32-latka, podejrzanego o znęcanie się nad konkubiną. Mężczyzna był również agresywny podczas policyjnej interwencji. Miał wymusić na funkcjonariuszach zaniechanie wykonywania obowiązków służbowych oraz naruszyć ich nietykalność.

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Znęcał się nad partnerką, był agresywny wobec policjantów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rembertowie zderzyły się pojazd ciężarowy oraz samochód osobowy. Drugi z nich dachował. Na miejscu zjawiły się służby. Na szczęście nikt nie potrzebował pomocy medycznej.

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Dachował po zderzeniu z ciężarówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca na widok radiowozu nagle przyspieszył. Gdy został zatrzymany, okazało się, że jest pod wpływem narkotyków. Testy wykazały, że były to amfetamina, kokaina i opiaty.

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Był trzeźwy, ale za to pod wpływem amfetaminy, kokainy i opiatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W liczącym kilkanaście stron oświadczeniu wolontariusze szczegółowo odnieśli się do wyników kontroli przeprowadzonej po ich skardze w schronisku na Paluchu. Twierdzą, że wystąpienie pokontrolne zostało oparte na "wybiórczo dobranym materiale dowodowym".

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty  po kontroli w schronisku

Brak kontroli nad zbiórkami pieniędzy i skargi pracowników. Wolontariusze reagują na zarzuty po kontroli w schronisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Zniszczony, pokryty graffiti autobus miejski na krakowskich numerach rejestracyjnych od kilku miesięcy "straszy" na błoniach Stadionu Narodowego. Mieszkańcy składają w tej sprawie skargi, ale przedstawiciele operatora obiektu rozkładają ręce, bo parking jest ogólnodostępny. Sprawę przekazano straży miejskiej.

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Porzucony i zdewastowany autobus przed Stadionem Narodowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

15-letni chłopak na quadzie wjechał w zamkniętą bramę wjazdową do przedszkola. W stanie ciężkim trafił do szpitala.

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24