Warszawska Karta Miejska - komu przysługuje i jak ją wyrobić?

Autor:
red.
Źródło:
wtp.waw.pl
Rafał Trzaskowski o podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiej
Rafał Trzaskowski o podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiejTVN24
wideo 2/2
TVN24Rafał Trzaskowski o podwyżkach cen biletów komunikacji miejskiej

Warszawska Karta Miejska to spersonalizowana plastikowa karta z nadrukowanym zdjęciem i danymi osobowymi właściciela. Koduje się na niej elektroniczny okresowy bilet komunikacji miejskiej i informacje o przysługujących zniżkach. 

Karta miejska w Warszawie wydawana jest przez Zarząd Transportu Miejskiego i służy jako bilet okresowy w pojazdach komunikacji miejskiej.Warszawską Kartę Miejską można wyrobić w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM lub online. Wniosek o kartę miejską można też wysłać pocztą.Kartę miejską w Warszawie można zawiesić trzy razy w roku kalendarzowym, niewykorzystane dni z zakupionego biletu można wykorzystać po jej odwieszeniu.

Warszawska Karta Miejska

Warszawska Karta Miejska - w skrócie WKM - to plastikowa karta z danymi i zdjęciem jej właściciela. Jest nośnikiem długoterminowych biletów komunikacji miejskiej, a w przypadku osób płacących podatki w Warszawie, które wgrały w nią e-hologram, także informacji o przysługujących im zniżkach m.in. na bilety do kin czy muzeów w stolicy. Osoby, którym przysługuje darmowy przejazd, mogą używać WKM jako wejściówki do metra. 

Warszawską Kartę Miejską wydaje Zarząd Transportu Miejskiego, a jej wygląd uzależniony jest od wyboru pasażera - ZTM oferuje różne wzory karty. Na każdej widnieje zdjęcie właściciela, jego imię i nazwisko oraz numer karty.

Warszawska Karta MiejskaZTM

Jak wyrobić Warszawską Kartę Miejską?

Żeby wyrobić kartę miejską w Warszawie, musisz złożyć w ZTM wniosek wraz ze zdjęciem. We wniosku wpisujesz swój PESEL lub datę urodzenia, jeśli nie jesteś obywatelem Polski. 

Wniosek o Warszawską Kartę Miejską składasz na jeden z trzech sposobów::

online na stronie e-POPosobiście w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM (poza Punktami Kodowania Biletów w gminach pod Warszawą). Listę Punktów Obsługi znajdziesz na stronie WTPpocztą, wysyłając wypełniony wniosek wraz ze zdjęciem pod adresem: Zarząd Transportu Miejskiego, ul. Grochowska 316/320, 03-839 Warszawa.

Jakie zdjęcie do Warszawskiej Karty Miejskiej?

Zdjęcie do Warszawskiej Karty Miejskiej musi spełniać następujące wymagania:

wymiary 3,5 x 4,5 cm w przypadku wniosków składanych osobiście lub pocztą; – 182 x 218 pikseli, rozdzielczość 72 dpi, rozmiar nieprzekraczający 1024 KB, format .jpg lub .png w przypadku wniosków składanych online.

Składając wniosek o wydanie Karty Miejskiej w Warszawie w Punkcie Obsługi Pasażerów, możesz też na miejscu wgrać zdjęcie w formie elektronicznej. Aby to zrobić, skanujesz kod QR, który znajduje się w okienku kasowym, lub wchodzisz za pomocą swojego telefonu czy innego urządzenia mobilnego na stronę https://foto.wtp.waw.pl i wybierasz właściwe zdjęcie ze swojej galerii, postępując zgodnie z instrukcjami. 

Warszawska Karta Miejska z selfieZTM

Odbiór Warszawskiej Karty Miejskiej

Warszawską Kartę Miejską odbierzesz osobiście w jednym z Punktów Obsługi Pasażerów po okazaniu dokumentu tożsamości. Dzieci pokazują legitymację szkolną lub inny dokument, który potwierdza dane osobowe zawarte we wniosku. Kartę dla dziecka powyżej 13 roku życia może odebrać osobiście jej właściciel lub jego rodzic albo opiekun prawny, dzieci poniżej 13 roku życia nie mogą odebrać WKM same, może to zrobić tylko ich rodzic lub opiekun prawny.

Jeśli składałeś wniosek o Warszawską Kartę Miejską online, WKM może też zostać przesłana listownie na adres w Polsce, który podałeś w formularzu. Składając wniosek o wydanie karty miejskiej w Punkcie Obsługi Pasażera, otrzymasz ją od ręki.

Warszawska Karta Miejska: cena

Pierwsza Warszawska Karta Miejska jest bezpłatna. Za kolejną zapłacisz 14 złotych, chyba że jej wymiana spowodowana jest zmianą danych osobowych lub reklamacją, gdy karta uległa zniszczeniu nie z twojej winy.

Utrata, kradzież lub zniszczenie Warszawskiej Karty Miejskiej

Jeśli twoja karta miejska ulegnie zniszczeniu, będzie nieczytelna (starte zdjęcie, dane osobowe), zgubisz ją lub zostanie ci skradziona, musisz złożyć wniosek o wydanie kolejnej Warszawskiej Karty Miejskiej. Robisz to tak samo jak przy wyrabianiu pierwszej karty. 

Aby odzyskać niewykorzystaną część zakodowanego na karcie biletu w przypadku jej zgubienia lub kradzieży, musisz udać się do dowolnego Punktu Obsługi Pasażera WTP.

Ważność Warszawskiej Karty Miejskiej

Warszawska Karta Miejska jako nośnik nie ma okresu ważności. Żeby sprawdzić ważność biletu długookresowego i uprawnień wgranych na WKM, wejdź na stronę sprawdzkarte.wtp.waw.pl i wpisz numer karty. Możesz tak sprawdzić informacje o ostatnim zakodowanym bilecie.

Ceny biletów okresowych ZTM

Na Warszawskiej Karcie Miejskiej możesz zakodować różne typy biletów okresowych ZTM, a ich koszt zależny jest od rodzaju posiadanej karty i przysługujących właścicielowi zniżek.

bilet 30-dniowy normalny w pierwszej strefie kosztuje 110 zł, w przypadku posiadacza Karty Warszawiaka - 98 zł. – 90-dniowy bilet normalny w pierwszej strefie kosztuje 280 zł, a na Karcie Warszawiaka 250 zł.

Pamiętaj, że zakupiony bilet musisz aktywować, w przeciwnym razie nie będzie ważny. Kartę aktywujesz, zbliżając ją do kasownika w autobusie czy tramwaju lub do bramki metra. Możesz też aktywować bilet na WKM w biletomacie. 

Jak doładować kartę miejską?

Kartę miejską w Warszawie możesz doładować, kupując nowy bilet:

– w Punkcie Obsługi Pasażera i w biletomatach na stacjach metrach, niektórych przystankach, w autobusach i tramwajach; – przez internet na stronie www.wtp.waw.pl/warszawska-karta-miejska/dlugookresowy-bilet-online; – przez aplikacje w telefonie.

Jak zawiesić kartę miejską?

Żeby zawiesić bilet na Warszawskiej Karcie Miejskiej, udaj się do dowolnego Punktu Obsługi Pasażera lub zrób to online na stronie https://zawieswkm.wtp.waw.pl. Wystarczy, że podasz numer karty i datę, od kiedy bilet ma być zawieszony. Dzięki temu niewykorzystane dni nie przepadają, będziesz je mógł wykorzystać w innym terminie po uprzednim odwieszeniu karty. 

Możesz zawiesić ważność biletu na Warszawskiej Karcie Miejskiej trzy razy w ciągu roku kalendarzowego, jednak nie na krócej niż pięć kolejnych dni. Nie będziesz mógł odwiesić karty miejskiej przed ich upływem. 

Jak odwiesić kartę miejską?

Bilet na karcie miejskiej możesz odwiesić, kupując i aktywując kolejny bilet lub zgłaszając odwieszenie ważności biletu przez stronę zawieswkm.wtp.waw.pl/odwies albo osobiście w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażera ZTM. Pamiętaj, że odwieszając kartę miejską online, zawieszona liczba dni nie zostanie automatycznie przekodowana na inny termin, możesz to zrobić tylko osobiście w Punkcie Obsługi Pasażera ZTM. Nie musisz iść tam od razu, tylko w dogodnym dla ciebie momencie.

Autor:red.

Źródło: wtp.waw.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości