Przygotuj się na:

44. MARATON WARSZAWSKI

W niedzielę tysiące biegaczy pobiegnie w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć także inne biegi. Starty zaplanowane są z Konwiktorskiej, a trasy obejmą Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawską Pragę, a także Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann przemieni się w strefę kibicowania.

TVN Warszawa | Komunikacja

Głos Tomasza Knapika zostaje w komunikacji miejskiej. Od teraz w duecie z głosem syna, Macieja

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
kz
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Maciej Knapik nagrywa komunikaty dla miasta bezpłatnie
UM Warszawa Maciej Knapik nagrywa komunikaty dla miasta bezpłatnie

Stołeczni urzędnicy przekazali, że głos Tomasza Knapika wciąż będziemy słyszeć w warszawskich autobusach i tramwajach. W nowych zapowiedziach przystankowych usłyszymy go w duecie z synem Maciejem, na co dzień dziennikarzem TVN24.

Od wielu lat głos Tomasza Knapika towarzyszy pasażerom warszawskiej komunikacji miejskiej. Informuje o przystankach, ostrzega przed wysiadaniem na jezdnię albo uprzedza, że za chwilę będzie koniec trasy. Pierwsze komunikaty Tomasz Knapik nagrał w 2008 roku, gdy do stolicy trafiły autobusy wyposażone w system zapowiedzi głosowych. Praca była tytaniczna – na początek trzeba było nagrać kilka tysięcy fraz. Umowa obejmowała też aktualizacje, czasami trzeba było dogrywać komunikaty specjalne.

- Po śmierci Tomasza Knapika zdecydowaliśmy, że nie będziemy rezygnować z nagranych przez niego komunikatów, do których pasażerowie są przywiązani. To "znak firmowy" Warszawskiego Transportu Publicznego. Informacje dla pasażerów muszą być jednak cały czas aktualizowane, więc trzeba było wybrać nowego lektora – wyjaśnia Katarzyna Strzegowska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. – W tej sytuacji kandydatura Macieja Knapika, znanego dziennikarza telewizyjnego, pracującego głosem, więc mającego odpowiedni warsztat, nasuwała się sama. Głos Knapika pozostanie wyróżnikiem stołecznej komunikacji - dodaje.

Maciej Knapik UM Warszawa

Dwa głosy połączone w jeden

Maciej Knapik, nasz redakcyjny kolega, nagrywa komunikaty dla miasta bezpłatnie. Oba głosy w nowych zapowiedziach przystankowych zostaną połączone w jedno. Do frazy "następny przystanek" wypowiadanej przez Knapika seniora zostanie dołączona nazwa konkretnego przystanku dodana przez Macieja.

- To jest dla mnie bardzo miłe, to jest dla mnie wyróżniające, to jest wzruszające, że państwo pamiętacie, że chcecie pamiętać, że cały czas utrzymujecie mojego ojca w pamięci pasażerów i mieszkańców Warszawy. To jest coś takiego, czego ja się nie spodziewałem. Wydawało mi się po prostu, że będą nowe przystanki, nowe głosy, nowi ludzie. Bardzo się cieszę, że głos ojca pozostaje w komunikacji miejskiej. Ja nią jeżdżę i moje dzieci nią jeżdżą – powiedział po podpisaniu porozumienia Maciej Knapik.

Na razie, jak przekazują urzędnicy, zostało nagranych około 40 komunikatów, a z pewnością dojdą kolejne, bo porozumienie zostało podpisane do listopada, a na mapie warszawskiej komunikacji pojawiają się nowe linie i nowe przystanki.

Rozpoznawalny głos, znany również z anteny TVN24

Tomasz Knapik był lektorem filmowym i radiowym. Jego głos można było usłyszeć też w reklamach, a od 2008 roku właśnie w warszawskiej komunikacji miejskiej. Był lektorem między innymi takich filmów, jak "Dwunastu gniewnych ludzi", pierwsza trylogia "Gwiezdnych wojen", "Nagi instynkt" czy "Terminator". Knapik był też aktorem dubbingowym, m.in. w filmie "Ostatni samotnik" i "Jeż Jerzy". Jego głosem mówi pingwin Skipper w polskiej, dubbingowej wersji serialu "Pingwiny z Madagaskaru".

W latach 2015-20 głos Knapika słyszeliśmy w segmencie "Polska Kronika Faktowa", który był częścią programu "Pamięć absolutna" TVN24. Od marca 2021 roku Tomasz Knapik czytał "Przegląd Krótkich Form" w programie "Nasze 20-lecie". Brał też udział w projektach muzycznych . Można go było usłyszeć na płycie Donatana "Równonoc" czy w utworze Maty "Patoreakcja".

Doktor inżynier Tomasz Knapik z wykształcenia był elektrotechnikiem. Wykładał na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej.

"Czytał Tomasz Knapik". Odszedł jeden z najpopularniejszych lektorów w Polsce
"Czytał Tomasz Knapik". Odszedł jeden z najpopularniejszych lektorów w Polsce"FAKTY" TVN

Autor:kz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości