Pasażerowie wracają do komunikacji miejskiej, ale wciąż jest ich mniej niż przed pandemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mycie pociągów Metra Warszawskiego
Mycie pociągów Metra WarszawskiegoMetro Warszawskie
wideo 2/5
Mycie pociągów Metra WarszawskiegoMetro Warszawskie

W ubiegłym roku wzrosła liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej, ale wciąż daleka jest ona od poziomu sprzed pandemii. Autobusy, tramwaje i pociągi Warszawskiego Transportu Publicznego przewiozły łącznie 809,4 miliona pasażerów. Sprzedano też ponad 79 milionów sztuk biletów, które coraz chętniej kupowane są przez biletomaty i aplikacje mobilne.

Zarząd Transportu Miejskiego podsumował we wtorek rok 2021 w komunikacji. Ze statystyk wynika, że wówczas z Warszawskiego Transportu Publicznego skorzystało 809 430 917 pasażerów. Oznacza to wzrost liczby przejazdów względem roku 2020 o 11,4 procent. Przypomnijmy, że w pierwszym roku pandemii ich liczba spadła do nieco ponad 726 milionów przejazdów.

Według ZTM w minionym roku liczba pasażerów zmieniała się wraz z sytuacją epidemiczną. Wpływały na nią przede wszystkim kolejne obostrzenia i ich znoszenie. "Na początku zeszłego roku było około 40 procent pasażerów w porównaniu z okresem przed epidemią. Potem ta liczba zaczęła rosnąć i przed wakacjami wzrosła do około 60 procent. W wakacje tradycyjnie już pasażerów znowu było mniej. Powrót do autobusów, tramwajów i metra rozpoczął się pod koniec sierpnia i w październiku było ich już prawie 80 procent" - opisuje ZTM.

Mimo poprawy sytuacji względem roku 2020, WTP nie powrócił jeszcze do poziomu sprzed pandemii. W 2019 roku komunikacją miejską podróżowało ponad 1,2 miliarda osób, czyli o ponad 32 procent więcej niż w roku 2021.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pasażerowie najchętniej korzystają z autobusów

W podsumowaniu znalazło się też zestawienie najpopularniejszych środków transportu. Pasażerowie najchętniej korzystają z autobusów - tak wybiera 49,9 procent wszystkich podróżnych. Kolejne są tramwaje - korzysta z nich 23 procent pasażerów, a 22,3 procent - z metra. Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej wybrało 1,8 procent osób, a składy Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej - w ramach oferty Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD - 3,5 procent. W porównaniu do roku 2020 urzędnicy nie dostrzegają znaczących zmian pod tym względem.

Jak podaje ZTM, nie zmieniła się liczba wozokilometrów (to jednostka miary oznaczająca drogę przebytą przez pojazd komunikacji miejskiej w określonym czasie) przejechanych przez pojazdy WTP. "W 2021 roku pokonały one 231 601 883 wozokilometry. Trzy pierwsze miejsca pod względem wielkości pracy przewozowej zajęły: autobusy ze 113 243 511 wzkm, tramwaje - 49 292 189 wzkm i metro - 40 580 408 wzkm. Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej przejechały 14 933 510 wzkm, autobusy linii lokalnych L - 7 093 605 wzkm. Pociągi Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, w ramach Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD pokonały 6 458 660 wzkm" - czytamy w komunikacie.

Dla porównania - w 2020 roku przebytych zostało 238 102 372 wzkm, a w przedpandemicznym 2019 roku - 231 306 787 wzkm.

Ponad 79 milionów sprzedanych biletów

W ubiegłym roku o 35 procent wzrosła liczba sprzedanych biletów - pasażerowie nabyli ich 79 365 668. Najchętniej kupowali bilety okresowe - sprzedano 41 880 931 sztuk (w porównaniu z rokiem 2020 to wzrost o 34,4 proc.) - i jednorazowe - 32 586 608 sztuk (wzrost o 41,5 proc.). Sprzedano także 3 384 606 biletów długookresowych (wzrost o 7,5 proc.) i 1 513 523 krótkookresowych (wzrost o 24,6 proc.).

ZTM podliczył, że nie ma dużej różnicy między liczbą biletów sprzedanych w ubiegłym roku a rokiem 2019, czyli jeszcze przed pandemią - teraz było ich mniej o 7,1 procent. Spadło jednak zapotrzebowanie na bilety długookresowe - 30- i 90-dniowe oraz na bilety dobowe, 3-dniowe i weekendowe. "Liczba sprzedanych biletów krótkookresowych była mniejsza o 61,6 proc. – 1,5 mln sztuk wobec 2,4 mln w 2019 roku, a długookresowych 3,4 mln sztuk w porównaniu do 5,3 mln czyli mniej o 56,4 proc." - wyliczają urzędnicy.

Najwięcej biletów sprzedano w stacjonarnych biletomatach (34,2 proc). Na drugim miejscu pod względem liczby transakcji są biletomaty mobilne (27 proc.), a na trzecim - aplikacje na smartfony (19,5 proc.). Coraz mniej biletów sprzedawanych jest w kioskach i sklepach (19,2 proc., co - w porównaniu do roku 2020 - oznacza prawie 2,5-proc. spadek).

"Dane te potwierdzają trend obserwowany od kilku lat, czyli wzrost popularności kanałów bezobsługowych, dostępnych całą dobę, takich jak biletomaty i aplikacje. Największy, w porównaniu do roku 2020, wzrost popularności odnotowano w przypadku mobilnych automatów biletowych (wzrost liczby sprzedanych biletów o 6,3 proc.). Za pośrednictwem aplikacji na telefony komórkowe sprzedano o dwa procent biletów więcej niż rok wcześniej, a w biletomatach stacjonarnych - o 0,7 procent" - podaje ZTM.

ZTM podsumował sprzedaż biletów w 2021 rokuUrząd m.st. Warszawy

Inwestycje ZTM w 2021 roku

ZTM podsumował też ubiegłoroczne inwestycje. Powstało osiem nowych przystanków autobusowych, a na ośmiu pętlach i 18 przystankach wyremontowana została nawierzchnia. Pojawiło się też 17 nowych wiat przystankowych.

Jesienią do użytku oddana została nowa linia tramwajowa z Nowodworów do Winnicy. "To wspólne przedsięwzięcie Zarządu Transportu Miejskiego i Tramwajów Warszawskich. Tym samym mieszkańcy Białołęki zyskali wygodne i szybkie połączenie z pierwszą linią metra - dojeżdżają tam tramwaje linii 2 i 17. W sąsiedztwie ostatnich przystanków tramwajowych wybudowano także pętlę autobusową - tu zatrzymują się autobusy linii 509 i N03" - informują urzędnicy.

Dalej wyliczają, że na Białołęce ukończona została budowa parkingu "Parkuj i Jedź" przy przystanku kolejowym Warszawa Żerań. To 16. taki punkt w stolicy. Po jego otwarciu kierowcy zyskają 235 miejsc postojowych, a rowerzyści - 140 miejsc dla jednośladów.

W toku pozostaje budowa nowej pętli autobusowej przy skrzyżowaniu ulicy Wawrzyszewskiej i Ostroroga na Woli. Zastąpi ona dzisiejszą pętlę Młynów. ZTM zapowiada, że będzie ona uruchomiona w II kwartale tego roku.

"Przez cały rok prowadzono także prace modernizacyjne na pierwszej linii metra. Na stacji Racławicka zamontowano nową windę, która zastąpiła niewygodny podnośnik. Na stacjach Pole Mokotowskie i Marymont odświeżono elewację - na tej pierwszej wymieniono elewację szybu windowego, a na drugiej okładzinę z płyt gresowych przy dwóch wejściach. Modernizowano także urządzenia techniczne, m.in. przepompownię wód opadowych na stacji Pole Mokotowskie oraz podstację trakcyjno-energetyczną. Metro Warszawskie wymieniło na kilku stacjach system sterowania ruchem" - podsumował ZTM.

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy na bulwarze przy pomniku Syreny doszło do konfrontacji między patrolem policji a dwoma pijanymi mężczyznami. Jak podała komenda stołeczna, zaatakowali oni funkcjonariuszy. Agresorzy popychali i przewracali mundurowych. Poszło o zbyt głośne słuchanie muzyki.

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Bójka i szarpanina na bulwarach. "Dwóch mężczyzn zaatakowało policjantów"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafił kierowca mercedesa, który z stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. - Prawdopodobnie zasłabł za kierownicą - ustalił reporter tvnwarszawa.pl.

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Zjechał z drogi, uderzył w drzewo. "Prawdopodobnie zasłabł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z hoteli w Płońsku (Mazowieckie) zapaliła się instalacja fotowoltaiczna. Ewakuowano 17 osób.

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Zapaliła się instalacja fotowoltaiczna na dachu hotelu. 17 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W centrum handlowym w podwarszawskim Piasecznie wybuchł pożar. Strażacy ewakuowali klientów oraz pracowników, w sumie około 250 osób. Ogień został opanowany, potem oddymiono pomieszczenia.

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Pożar w centrum handlowym. Ewakuowano 250 osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie podpisali sprayem mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. - Chcieliśmy, żeby to był symbol radości, barwy i nadziei - podkreślał Miller. Cimoszewicz wspominał kulisy polityczne przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. - Zmieniliśmy sposób negocjowania, żeby osiągnąć sukces. I ten sukces osiągnęliśmy - stwierdził.

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Byli premierzy zostali grafficiarzami. Podpisali mural z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

Źródło:
TVN24

Policjanci odzyskali część historycznych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej. Wcześniej rozpracowali schemat działania i zatrzymali pięć osób. Wartość skradzionych woluminów oszacowano na blisko 4 miliony złotych.

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Odzyskali część drogocennych książek skradzionych z Biblioteki Uniwersyteckiej

Źródło:
PAP

Był pijany, awanturował się na pokładzie samolotu i ostatecznie musiał zrezygnować wtedy z urlopu w Turcji. Teraz przyszły kolejne konsekwencje w postaci wyroku sądu za znieważenie strażników granicznych. 

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Był tak pijany, że kapitan go wyprosił. Na urlop nie poleciał, sprawą zajął się sąd

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy tygodnie temu opuścił więzienie i już wrócił za kraty. 46-latek jest podejrzany o rozbój i próbę wymuszenia. - Zagroził kastetem nastolatkowi i ukradł mu telefon oraz kartę płatniczą - informuje policja. Potem mężczyzna miał zażądać pieniędzy za zwrot rzeczy.

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Policja: zagroził nastolatkowi kastetem, zabrał telefon i kartę płatniczą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z kościoła pod Radomiem zniknęły przedmioty liturgiczne. W sprawie pomocny okazał się monitoring, który w świątyni zamontowano dzień wcześniej. Policjanci dostrzegli na nim kobietę i szybko ustalili jej tożsamość.

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Kościół okradziony. 37-latkę zgubił monitoring, który zamontowano dzień wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pierwsze dni maja w Warszawie oznaczają wiele atrakcji sportowych. W czasie tych wydarzeń część ulic będzie jednak czasowo wyłączona z ruchu, a pojazdy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Majówka w Warszawie. Puchar Polski na Narodowym, duży bieg, święto chodziarzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pobliżu Mińska Mazowieckiego łoś przedostał się na autostradę. Podczas próby pokonania drogi w zwierzę uderzył kierowca samochodu osobowego. Pięć osób, w tym troje dzieci, trafiło do szpitala na badania. Łoś nie przeżył wypadku.

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Samochód zderzył się z łosiem. W szpitalu pięć osób, w tym troje dzieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli pozyskamy dofinansowanie, to przy dzisiejszym poziomie technologii modernizacja "Szpiegowa" i budowa na tym terenie dodatkowego budynku powinny potrwać trzy lata - powiedział we wtorek wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele mogą zamieszkać w przebudowanym "Szpiegowie"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnia stołeczny ratusz i przedstawia plan działań po zwrocie osiedla przez dotychczasowego dzierżawcę - Akademię Pedagogiki Specjalnej.

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Miasto przejmuje Osiedle Przyjaźń i proponuje rozwiązania dla najemców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechali w sprawie nieprzepisowo zaparkowanego samochodu, gdy zauważyli poruszenie przy drodze dla rowerów, biegnącej wzdłuż Wisłostrady na wysokości Wybrzeża Gdyńskiego. Na asfaltowej drodze leżał zakrwawiony, nieprzytomny około 40-letni mężczyzna.

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Leżał na drodze rowerowej, był zakrwawiony i nieprzytomny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zamek Królewski zamieścił w sieci film z ogromnym porcelanowym talerzem z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Na nagraniu zastąpił on tarczę zegara na wieży. To promocja z okazji otwarcia wyjątkowej galerii.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl