Jak na planie "Black Mirror". Pies-robot w zajezdni tramwajowej

Czworonożny robot Spot odwiedził w środę zajezdnię Tramwajów Warszawskich na warszawskim Żoliborzu. Żółta maszyna pozowała do zdjęć na tle tramwajów Hyundaia. Maszyny tego typu pracują w ekstremalnym terenie, gdzie nie mogą przebywać ludzie, na przykład w Czarnobylu.

"Robot SPOT był dziś w zajezdni Żoliborz. Krótka sesja zdjęciowa i spotkanie z właścicielem @Hyundai_Global, czy robot może w ogóle pracować przy sprawach tramwajowych" - napisały w środę na Twitterze Tramwaje Warszawskie.

- Hyundai zapytał nas, czy może do zajezdni tramwajowej przyjechać ze swoim robotem. Podczas krótkiego spotkania porozmawialiśmy o ewentualnej możliwości wykorzystania robota w przyszłości - powiedział PAP rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. - Jednak dla nas najważniejsze w tej chwili są nowe trasy tramwajowe i nowe tramwaje - podkreślił rzecznik.

W komentarzu pojawiła się żartobliwa propozycja, by robot sprawdzały bilety. Takich planów nie ma, a cel wizyty był promocyjny. "Czworonożny robot Spot przyjechał do Polski aby promować elektromobilność, robotykę, sztuczną inteligencję oraz autonomiczną nawigację" - poinformował Hyundai Motor Group.

Co potrafi pies-robot?

Podobne psy-roboty były bohaterami jednego z odcinków głośnego serialu fantastyczno-naukowego "Black Mirror". Wizja, którą zaprezentowali jego twórcy, nie jest zbyt optymistyczna dla gatunku ludzkiego. Ale koreański producent zapewnia, że ich urządzenie jest bardzo pożyteczne.

Czworonożny Spot może służyć jako mobilna jednostka dozorująca lub monitorująca i jednocześnie gromadzić dane. Jego cztery nogi poruszają się płynnym ruchem, który omija przeszkody i pokonuje nierówne powierzchnie znacznie lepiej niż koła, a ponadto są wystarczająco mocne, aby wytrzymać maksymalnie 13,6 kilograma ładunku.

Jak przekazał Hyundai, Spot jest używany w ekstremalnym terenie, które nie nadają się do przebywania ludzi – na przykład został niedawno rozmieszczony w Czarnobylu na Ukrainie, gdzie promieniowanie z katastrofy nuklearnej z 1986 roku nadal zabrania bezpiecznego wejścia ludzi. Spot zmierzył poziom promieniowania i pola elektromagnetycznego w całym obiekcie i wygenerował mapę 3D, z powodzeniem demonstrując zdolność zastępowania ludzkiej pracy w niebezpiecznym środowisku.

Tramwaje Hyundaia niedawno zadebiutowały na warszawskich torach:

DSCN0957
W piątek nowy tramwaj hyundai wyruszył na trasę z dziennikarzami
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Czytaj także: