Trzaskowski zapowiada ograniczenie wjazdu do centrum "najstarszych samochodów dieslowskich"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mieszkankach o problemach z cenami za odbiór śmieci
Mieszkankach o problemach z cenami za odbiór śmieciTVN24
wideo 2/2
Prezydent spotkał się z mieszkańcami Ursynowa

- Myślimy o tym, żeby powoli wyrzucać z centrum miasta najstarsze samochody dieslowskie – powiedział podczas spotkania z mieszkańcami Ursynowa Rafał Trzaskowski. Prezydent odpowiadał też na pytania o podwyżki za wywóz śmieci, poprawę jakości powietrza, transport publiczny i zwężanie dróg.

Na spotkanie, które odbyło się w piątek wieczorem w sali sportowej przy Hawajskiej, przyszło ponad dwieście osób, padło kilkadziesiąt pytań. 

O zmianach w opłacie za wywóz śmieci

Najwięcej pytań dotyczyło podwyżek za wywóz śmieci komunalnych. 

- Seniorzy Ursynowa są zaniepokojeni wysokością opłat. Konstytucja mówi o sprawiedliwości. Ta uchwała nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością! Śmieci liczone są beznadziejnie! Co to znaczy opłata od jednego lokalu? Jedna osoba produkuje kilogram, druga pięć. To jest bardzo źle rozwiązany temat - skarżyli się mieszkańcy. 

Trzaskowski zaczął odpowiedź od tłumaczenia, że nowe prawo nie jest inicjatywą samorządów. - To jest uchwała, która wynika z ustawy, którą przyjął rząd Prawa i Sprawiedliwości. Ta przede wszystkim miała przyczynić się do tego, żebyśmy segregowali śmieci. Założenie nie było złe - stwierdził.

Jednak samą ustawę ocenił jako "formalny bubel". - Jeżeli chodzi o najbardziej zdroworozsądkowe rozwiązanie, to opłaty powinny być liczone od ilości wyprodukowanych śmieci. Ustawa zakazuje takiego rozwiązania - mówił i skupił się na samym systemie odbioru śmieci komunalnych, bo właśnie nad tym pieczę trzyma ratusz. 

- Pierwszy system jaki rozważaliśmy, to system opłat za osobę. Problem polegał na tym, że kiedy w 2013 roku przyjmowaliśmy podobny, kilkaset tysięcy osób się wypisało z mieszkań. W Łodzi, która wprowadziła też taki system, jest on wymieniany. Co można by zrobić? Można by zatrudnić armię urzędników, którzy chodziliby po domach i sprawdzali, ile osób mieszka w każdym mieszkaniu - tłumaczył prezydent.

Sam - jak przyznał - był zwolennikiem opłat za metr kwadratowy. - Natomiast radni Miasta Stołecznego Warszawy stwierdzili, że to jest zły pomysł i wprowadzili ryczałt. 

Trzaskowski przyznał, że teraz ratusz pracuje nam zmianą systemu opłat za odpady na tak zwany od metra sześciennego wody. 

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Ursynowatvnwarszawa.pl

Smog i wjazd do centrum

Ursynowianie dopytywali, jak Rafał Trzaskowski zamierza dbać o czyste powietrze w mieście.

- Najważniejsze jest to, żeby zlikwidować kopciuchy. Zdecydowaliśmy się na likwidację wszystkich - mówił. Jak dodał, do tej pory zniknęło ich tysiąc, a do końca kadencji ma nie być żadnego. - Przeznaczyliśmy na to ogromne fundusze. Każdy, kto chce zmienić piec, może to zrobić z pełną dopłatą miasta - przypomniał. 

Rafał Trzaskowski zastrzegł też, że bardzo ważne w kwestii dbania o zdrowie powietrze jest uprzywilejowanie komunikacji miejskiej. - Kupiliśmy 130 elektrycznych autobusów, te autobusy wyjadą na Ursynów. Wymieniamy tabór na niskoemisyjny - mówił.

Prezydent Warszawy podkreślił, że aby poprawić jakość powietrza, trzeba też ograniczyć ruch samochodowy, przede wszystkim w centrum miasta. Zapowiedział rozszerzenie strefy płatnego parkowania i zwiększenie opłat za parkowanie. - Myślimy o tym, żeby powoli wyrzucać z centrum miasta te najbardziej palące i kopcące diesle, najstarsze samochody dieslowskie – powiedział. Przyznał, że nie można w krótkim terminie wyeliminować ruchu aut na olej napędowy. - Musimy mieć na to czas, dlatego że nie wszystkich stać na ich wymianę - uspokoił.

Podczas spotkania na Ursynowie z ust prawicowych polityków padały zarzuty, że to właśnie ekipa Rafała Trzaskowskiego jest odpowiedzialna za smog w Warszawie, bo zwęża ulice, a tym samym samochody stoją w korkach i trują powietrze. - W żadnym nowoczesnym mieście nie poszerza się i nie betonuje ulic, bo to właśnie powoduje, że wjeżdżają dziesiątki tysięcy samochodów, trując nas. My przyglądamy się tym rozwiązaniom, które są dla miasta najbardziej sensowne - zapewniał.

Prezydent zapowiedział też stworzenie stref dla pieszych w centrum stolicy. - Robią to wszystkie nowoczesne miasta, jakie ja znam. A jeżeli się komuś podoba wielka arteria w centrum, to mamy jeszcze szerokie ulice, nie ma w tej chwili planów, żeby je wszystkie zwężać - podsumował.

Transport szynowy

Trzaskowski pytany był również o obiecywaną przed wyborami rozbudowę transportu szynowego na Ursynowie. Jak tłumaczył, w tej chwili najważniejszą tego rodzaju inwestycją jest tramwaj na Wilanów, a później na Gocław i Białołękę. - W kolejnych latach będziemy myśleli o Zielonym Ursynowie, ale na dziś nie ma tego w planach. To miliardowe inwestycje i nie jesteśmy w stanie bez pomocy unijnej tego sfinansować - przyznał.

Jeżeli chodzi o zamontowanie filtrów spalin w tunelu POW, odpowiedział krótko: prowadzimy rozmowy z rządem.

Ursynowianie zarzucili Trzaskowskiemu, że służby miejskie wszędzie stawiają słupki uniemożliwiające kierowcom parkowanie.  - Nie montujemy ich tam, gdzie nie chcą mieszkańcy. To na ich życzenie je postawiliśmy - mówił. Zapowiedział przy okazji ich audyt.

Licealiści mieli jeździć za darmo 

A co z bezpłatną komunikacją dla licealistów? - dopytywali przy okazji mieszkańcy. Przypomnijmy, to była jedna ze sztandarowych obietnic Rafała Trzaskowskiego w kampanii wyborczej.  

- Sam mam córkę w liceum, chciałbym się wywiązać z tej obietnicy. Analizujemy budżet miejski, podejmujemy trudne decyzje, bo samorząd w wyniku decyzji rządu stracił 1,2 miliarda złotych - odpowiedział Trzaskowski.

Uchwała krajobrazowa 

Podczas spotkania poruszany był również problem unieważnienia uchwały krajobrazowej rady miasta, która zakazywała wielkich banerów reklamowych w centrum miasta czy ujednolicała wygląd szyldów. 

- Czy dalej będą podejmowane kroki do zmiany tego chaosu reklamowego? - padło pytanie. 

- Mam dosyć tego bałaganu nieprawdopodobnego w Warszawie. Tych bilboardów, tych szmat, które są porozwieszane wszędzie - komentował. Trzaskowski przypomniał, że w tej sprawie ratusz planuje zaskarżyć decyzję wojewody. - Mam nadzieję, że sąd przywróci uchwałę krajobrazową, bo dosyć już tego nieładu w przestrzeni miejskiej - stwierdził. 

Komu kibicuje Trzaskowski? 

Ostatnie pytanie dotyczyło sobotniego meczu Legii i Cracovii. Prezydent pytany był, komu kibicuje. Odparł, że zawsze wspiera warszawskie kluby. - To przykład na to, jak propaganda może wmówić państwu nieprawdę (na posła w 2015 został wybrany z okręgu krakowskiego - red.). Urodziłem się na Solcu, jestem rodowitym warszawiakiem - podsumował.

**

Prezydent obiecał, że w tym roku spotka się z mieszkańcami każdej warszawskiej dzielnicy. Następne spotkanie zaplanowano na Woli. 

Autorka/Autor:kz\kwoj

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawie dwa promile alkoholu miał kierowca samochodu, który dachował na trasie S17 w miejscowości Żabianka koło Garwolina (Mazowieckie). W wyniku wypadku ranny został pasażer auta. Kierującemu grożą trzy lata więzienia.

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Wjechał w barierki, potem dachował. Policja: kierowca miał 1,8 promila

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do 87-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Przekonywał, że jej pieniądze są zagrożone, a on ma je ochronić. Zmanipulowana podczas rozmowy 87-latka z Bielan, przekazała oszustom oszczędności swojego życia. Straciła 160 tysięcy złotych.

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Ostrzegał przed włamaniem do domu i kradzieżą pieniędzy. Sam był oszustem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nietrzeźwy kierowca wybrał się w niedzielę nad ranem na zakupy. Jazdę po Ciechanowie szybko zakończył na hydrancie, z którego po uderzeniu auta "woda lała się strumieniami". 21-latek zdarzenie zgłosił jednak uczciwie policji. Badanie wykazało, że miał 1,5 promila.

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Pijany wjechał w hydrant, "woda lała się strumieniami"

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Na trasie S2, za węzłem Lotnisko, w porannym szczycie zderzyły się trzy samochody osobowe. Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz ustalił, że w kolizji nikt nie ucierpiał. Były jednak spore utrudnienia.

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Zderzenie trzech aut na trasie S2, kierowcy utknęli w korku

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna zatrzymali 23-latka, który uszkodził przypadkowe auto. Podczas przesłuchania mężczyzna tłumaczył, że "ze złości". Grozi mu pięć lat więzienia.

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

"Była to zwyczajnie głupota ze złości". Odpowie za uszkodzenie samochodu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl