Trzaskowski o darmowej komunikacji i planach dla Bemowa

Warszawa

TVN24Darmowa komunikacja dla uczniów szkół średnich

Kandydat Koalicji Obywatelskiej - PO i Nowoczesnej - na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski zaproponował we wtorek wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich uczniów szkół średnich w Warszawie. Przedstawił też propozycje wyborcze dla Bemowa.

Trzaskowski podkreślił rano na krótkim briefingu prasowym zorganizowanym przy Liceum Ogólnokształcącym imienia Władysława IV, że propozycja ta jest kolejną odsłoną projektu "Wspieramy Rodziny", w ramach którego postuluje m.in. tańsze mieszkania na wynajem i zwiększenie - do 100 tysięcy - zasobu mieszkań socjalnych i komunalnych.

50 tysięcy uczniów

Polityk zaznaczył, że jest to bardzo istotna propozycja. Jak zauważył w Warszawie jest ponad 50 tysięcy uczniów wszystkich szkół średnich: liceów, techników i szkół zawodowych. - Dlatego chcielibyśmy tak samo, jak dla uczniów szkół podstawowych wprowadzić darmową komunikację (miejską) dla uczniów wszystkich szkół średnich w Warszawie - oświadczył Trzaskowski.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że wydatek na komunikację publiczną często jest dosyć sporą pozycją w budżecie rodziny i stąd nasza deklaracja, że takie darmowe karty miejskie również obejmą w czasie przyszłej kadencji wszystkich uczniów szkół średnich w Warszawie - podkreślił.

Za darmo jeżdżą już najmłodsi

Za darmo jeżdżą od roku już uczniowie podstawówek i gimnazjów. W kwietniu 2017 roku radni po długiej dyskusji podczas obrad Rady Warszawy zdecydowali o zmianie w taryfie biletowej. Od 1 września ubiegłego roku młodzi uczniowie podróżują na podstawie Karty Ucznia. Karta nie obejmuje dzieci w klasach "zero". Jak informowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Walt, program obejmuje 151 tys. Uczniów z ponad 550 szkół.

Propozycje dla Bemowa

Po południu Rafał Trzaskowski przedstawił swój program dla Bemowa u zbiegu z ulicą Radiową.

Przypomniał, że poza prezentacją kolejnych rozdziałów swego programu, dotyczących komunikacji i edukacji, czy propozycji wyborczych dla rodzin, co kilka dni odsłania postulaty dla każdej z 18 stołecznych dzielnic. Polityk podkreślił przy tym, że propozycje te wynikają z rozmów z mieszkańcami tych dzielnic.

Pierwsza z zaprezentowanych we wtorek zakłada modernizację Powstańców Śląskich, by – ulica ta stała się wizytówką tej części miasta, na wzór ursynowskiej alei KEN.

- To ma być miejsce przy którym może koncentrować się całe życie dzielnicy. Nam w ogóle zależy na tym, żeby budować takie centra aktywności dzielnicowej i właśnie ta ulica powinna być tą główną osią, wokół której będzie się koncentrować życie Bemowa – mówił Trzaskowski.

Centrum kultury, mediateka i basen

W programie polityka Platformy znalazła się też budowa bemowskiego centrum kultury, gdzie swą nową siedzibę miałaby mieć miejscowa biblioteka publiczna, a także znaleźć się nowoczesna mediateka. - To młodzież mówiła nam dzisiaj, że takiego miejsca na Bemowie brakuje – zaznaczył kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Obiecał ponadto budowę nowej pływalni na Bemowie, która – zgodnie z podpisaną już przez stołeczny ratusz umową – ma zostać usytuowana przy ulicy Lazurowej (u zbiegu z ulicą Urbanowicza).

mn/PAP/ran