Po 29 latach wraca połączenie kolejowe do Zegrza Południowego

Autor:
tam
Źródło:
tvnwarszawa.pl
PKP PLK SAPo 29 latach wraca połączenie kolejowe do Zegrza Południowego

11 czerwca PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywracają po niemal trzech dekadach połączenia na dwóch liniach Mazowsza - poinformowali kolejarze. Pasażerowie będą mogli skorzystać z przystanku Wieliszew Centrum i stacji Zegrze Południowe. Inwestycja została zrealizowana za 45 milionów złotych.

Inwestycja prowadzona przez PLK SA od 11 czerwca zapewni połączenia z Zegrza Południowego do Wieliszewa, Legionowa i Warszawy. Przejazd 3,5-kilometrowym odcinkiem między Wieliszewem a Zegrzem Południowym zajmie - według zapowiedzi kolejarzy - ok. czterech minut. Bezpośrednia podróż z Zegrza Południowego do Warszawy Gdańskiej wyniesie ok. 35 minut, a do Warszawy Zachodniej ok. 45 minut. Pociągi będą odjeżdżać co ok. godzinę. Szczegóły połączeń dostępne są na Portalu Pasażera.

- 11 czerwca 2023 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przywracają po niemal trzech dekadach połączenia koleją na dwóch liniach Mazowsza. W obu przypadkach zarządcy infrastruktury chodziło o walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, ułatwienie mieszkańcom mniejszych miejscowości sprawny dojazd do szkół i pracy i miejsc odpoczynku - powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przystanek Wieliszew Centrum i stacja Zegrze Południowe

Jak podkreślają kolejarze, pasażerowie zyskują przystanek Wieliszew Centrum w rejonie skrzyżowania linii kolejowej z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631) i stację Zegrze Południowe nad Jeziorem Zegrzyńskim. Dwa perony jednokrawędziowe na przebudowywanej stacji Zegrze Południowe i jeden peron jednokrawędziowy na nowym przystanku osobowym Wieliszew Centrum są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się - deklarują kolejarze.

Modernizacja linii objęła również przejazd kolejowo-drogowy w Wieliszewie na ul. Modlińskiej (droga wojewódzka 631). Wymieniono nawierzchnię drogową, położono nowe tory, wykonano ścieżkę pieszo-rowerową. Przejazd wyposażono w sygnalizatory i rogatki.

Projekt "Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew-Zegrze" jest dofinansowany w 80 proc. ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Autor:tam

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP PLK SA

Pozostałe wiadomości