Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Ponad tysiąc osób zostawi samochód lub rower na "P+R" pod Warszawą

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zarząd Transportu MiejskiegoBędzie więcej parkingów P+R

12 parkingów typu "Parkuj i Jedź" zyskają w przyszłym roku podwarszawskie gminy, między innymi Grodzisk Mazowiecki, Pruszków i Żyrardów. Będą też nowe wiaty rowerowe, zjazdy, skrzyżowania oraz chodniki. Gminy dostaną na ten projekt prawie 30 milionów złotych dofinansowania.

Nowe parkingi "P+R" powstaną w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych uwzględnionych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Łączna kwota dofinansowania to ponad 29,2 miliona złotych.

Blisko stacji kolejowych i przystanków autobusowych

W ramach projektu, którego liderem jest gmina Michałowice, a partnerami Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Pruszków, Sulejówek i Żyrardów, planowana jest budowa 10 parkingów typu "Parkuj i Jedź".

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wskazał lokalizacje nowych parkingów. Po jednym parkingu zyska Grodzisk Mazowiecki (ulica Traugutta) i Sulejówek (skrzyżowanie Nałkowskiej i Konopnickiej).

Z kolei po dwa parkingi powstaną w: Michałowicach (ulica Kolejowa i Ceglana w Komorowie), Milanówku (na ulicy Warszawskiej pomiędzy skrzyżowaniem z Brzozową i Smoleńskiego oraz pomiędzy sklepem ogrodniczym a rejonem skrzyżowania z Herberta), Żyrardowie przy Dekerta oraz Mielczarskiego oraz Pruszkowie (jeden na Pawiej, drugi na Sądowej).

Łącznie w tych lokalizacjach powstanie 616 miejsc parkingowych dla samochodów oraz 456 miejsc dla rowerów. Wszystkie parkingi zlokalizowane będą w bliskiej odległości od stacji kolejowych i przystanków autobusowych.

Realizacja projektu ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza oraz ograniczenia hałasu miejskiego poprzez zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego - podkreślają urzędnicy. Jego koszt to ponad 24 miliony złotych, z czego ponad 21,5 mln zł zostało dofinansowane.

Centrum przesiadkowe w Piastowie

W Piastowie wybudowanie zostanie centrum przesiadkowe, które obejmie parking "P+R" na 156 miejsc dla samochodów osobowych, w tym trzy przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami oraz 74 stanowiska dla rowerów. Powstaną także schody i windy, które umożliwią połączenie peronów z wiaduktem. Urząd chwali się, że w ramach projektu wykonane będą odwodnienia, oświetlenia oraz punkty ładowania rowerów elektrycznych. Zagospodarowana ma też zostać część nieużywanego pasa drogowego. Zmianie ulegnie organizacja ruchu.

Jak przekonują urzędnicy, budowa centrum przesiadkowego przyczyni się do zmniejszenia wykorzystania samochodów osobowych i ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza.

Wartość projektu to blisko 8,5 miliona złotych, z czego gmina dostała 6,8 miliona dofinansowania.

Zyska też Błonie

56 stanowisk postojowych dla samochodów, w tym trzy miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz 22 dla rowerów - taki parking zostanie wybudowany w gminie Błonie. Jak zapowiedział Urząd Marszałkowski, parking będzie zadaszony, a cały teren monitorowany i oświetlony. 

Budowę parkingów P+R w stolicy zapowiadał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na podsumowaniu pierwszego roku swojej prezydentury:

Trzaskowski podsumował pierwszy rok prezydentury

O rozwoju transportu miejskiego i nowych stacjach metraTVN24
wideo 2/5

Źródło: tvnwarszawa.pl

mp/r